Mietin tässä erästä korua, mikä on minulla ja kuului ennen isoäidilleni. Se on kultainen riipus, jossa on melko pitkä ketju ja ketjun päässä ristin tapainen osa. Se "risti" on 6 cm pitkä ja 6 cm leveä. "Ristin" nämä haara osat näyttävät hieman mielestäni kukan terälehdiltä ja siinä on todella taiteellisesti tehty. "Ristin" takana on kaiverrettu teksti "Biblia 1776" eli "Raamattu 1776". Mitä tämä voisi tarkoittaa? Onko tällä jotain suurempaakin arvoa ja miksi takana lukee tällainen teksti? Tämä ketju näyttää kylläkin paljon uudemmalta kuin tämä "risti", joten se ketju on ehkä vaihdettu joskus, koska tämä "risti" näyttää aika vanhalta ja on myös tummunut aika paljon. Mitä mieltä? Jos joku tietää?
Mikä koru? Onko jotain arvoa?
4
6156
Vastaukset
- atlatl
...sama,jollaisia olen silloin tällöin nähnyt kirppareilla.
Itse olen nähnut noita pronssisen ja hopeisen,kaipa siis voivat olla kultaa/kullattujakin.
Oletan korusi olevan pronssia. Voit hyvin kiilottaa sen jollakin sopivalla tahnalla tms aineella.
Ei kuitenkaan noilla hopeaan tarkoitetuilla aineilla.
Lienee tehty jollekkin isoille herätysjuhlille tai vastaaville,ehkä viel jonkin juhlavuoden kunniaksi.
Kaunis muistoesine.
Kannattaa säilyttää,sillä 30 vuoden päästä noillakin alkaa jo olla arvoa.- oinoora
Minulla on samanlainen risti, tosin ketju puuttuu. Tummunut myöskin melko paljon.. Kirpputorilta olen joskus jostain tilpehöörilaatikosta ostanut.
- ak
Minulla on samanlainen koru, äidiltäni peritty. En tiedä mitä materiaalia koru on, mutta se on messingin värinen. Äitini osti sen kinkereiltä noin 30 vuotta sitten. Se on Suomen Pipliaseuran myymä koru itäafrikkalaisten raamatunkäännöstöiden kustannuksiin. Korun aihe on vuoden 1776 suomalaisen kirkkoraamatun avaajasolki. Rahallisesta arvosta en osaa sanoa, mutta tunnearvoa sillä tietysti on paljonkin. Sisarellani on myös Biblia-riipus, jossa on vain yksi avaajasolki, samaisilta kinkereiltä ostettu.
- Anonyymi
Anne . A
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä1411349Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa443902Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1133080Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie1272406Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?
Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin832090Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh1961781Sofia Virralle täydet 12 pistettä!
Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.3041039Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?
Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta17830Toisten elämän moralisointi
Eikö kukin voisi keskittyä lähinnä omaan elämäänsä? Jos jollakulla muulla on tunteita, ajatuksia, tai tekoja oman suhte143765- 53709