Bussissa

Mites on naiset: jos menette toistuvasti bussissa istumaan saman miehen viereen (silloinkin kun vapaana olisi melkein kaikki penkit) mutta ette koskaan puhu/aloita keskustelua niin onko se jonkinasteinen kiinnostuksen osoitus? Itsellä on tällanen tilanne päällä ja homma alkaa pikkuhiljaa tympimään mua. Ärsyttää kun ei voi lukea kunnolla lehteä yms. kun muidu änkeää viereen joka kerta vaikka vieressä ois täysin tyhjä penkkirivi.

Jos tuo on jonkinlainen kiinnostuksen osoitus niin sehän on toisaalta ihan hieno juttu jos kaunis tyttö on kiinnostunut susta mutta kun neito on n.17v ja ite 25v niin eipä viitti ite tehdä asialle mitään. Oisko törkeää sanoa suoraan että voitko istua jonnekkin muualle et voin lukea lehden rauhassa vai pitäiskö vaan siirtyä käytävänpuoleiselle paikalle ja olla kun ei olisikaan/huomaisikaan.
142461
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

en tiedä onko sama jos 10v tyttö olisi kiinnostunut minusta ja sama tilanne.... hehe joo kyllä olisi vähän eri asia.

tyttö17v? hyvän näköinen? kiinnostunut sinusta?
käytä asia hyväksesi, kuka päätti että lapsen kanssa surustelu on väärin? miksi se on väärin jos molemmat haluaisi sitä?
--------> kun se ei ole väärin.

Äänestä

Rehellisesti sanottuna kuullostaa todella omituiselta. Jos on pokkaa niin paljon, että tulee aina istumaan viereen tyhjäs bussissa, ni tosi hassua ettei sitten puhu mitään. Ihan kun kyseessä olis joku vedonlyönti tyyliin 'millon siltä hyvännäköseltä menee hermot'. :)

Äänestä
  • En itsekään ymmärrä 16-18 -vuotiaiden tyttöjen motiiveja, mutta tuontyyppisiä asioita on sattunut minullekin, vaikka aikuisilta naisilta en juuri huomiota saakaan. Siis olen törmännyt pariin tuollaiseen alaikäiseen tyttöön, jotka suorastaan huvittavalla sinnikkyydellä yrittävät saada huomiota. Jos aikuisetkin naiset käyttäytyisivät noin, elämä olisi tosi kivaa.

    Alaikäisen kohdalla tilanne on tosiaan aika kiusallinen. Oli kysymys vedonlyönnistä tai ei. Aloittajalle voisin sanoa, että ei tuollaiselle tytölle _puhumisesta_ varmaan mitään haittaa ole. Jos yrität vielä esiintyä vanhana, seniilinä miehenä, joka jakaa nuoremmilleen puukupin aikuisia ohjeita koulunkäyntiin, tyttö varmaan kaikkoaa vähin äänin. Olisihan se jo epäkohteliastakin, jos et mitään sanoisi.

    Äänestä

  • Varjo kirjoitti:

    En itsekään ymmärrä 16-18 -vuotiaiden tyttöjen motiiveja, mutta tuontyyppisiä asioita on sattunut minullekin, vaikka aikuisilta naisilta en juuri huomiota saakaan. Siis olen törmännyt pariin tuollaiseen alaikäiseen tyttöön, jotka suorastaan huvittavalla sinnikkyydellä yrittävät saada huomiota. Jos aikuisetkin naiset käyttäytyisivät noin, elämä olisi tosi kivaa.

    Alaikäisen kohdalla tilanne on tosiaan aika kiusallinen. Oli kysymys vedonlyönnistä tai ei. Aloittajalle voisin sanoa, että ei tuollaiselle tytölle _puhumisesta_ varmaan mitään haittaa ole. Jos yrität vielä esiintyä vanhana, seniilinä miehenä, joka jakaa nuoremmilleen puukupin aikuisia ohjeita koulunkäyntiin, tyttö varmaan kaikkoaa vähin äänin. Olisihan se jo epäkohteliastakin, jos et mitään sanoisi.

    Mutta sit taas ne ei halua ikäisiään. Vaan alkaa vanhemmat kiinnostamaan. Jos ei onnistu niin sitten vasta aletaan katsoa samanikäisiä

    Äänestä

Mistäs sä voit tietää tarkkaan,minkä ikänen kyseinen neitokainen on..katsos,kun jotkut naiset sattuu olemaan niiiin nuoren näköisiä ja teillä miehillä sattuu aika usein virhearvioita..kokemuksesta tiiän.. :)
Itse näytän n.4v.nuoremmalta joidenkin silmissä,kuulemma(en omasta mielestäni)ja tiedän erään yli parikymppisenkin muijan jota luulivat 12-vuotiaaksi!!
Jos joku typykkä sattuu kulkemaan esim.reppu selässä,ei se tarkoita,että hän olisi joku koululainen-minäkin käytän reppua silloin tällöin...vai mistäs sitten päättelit että on n.17 v.?
PS. Pääsin,muutes 16-vuotiaana lastenlipulla sirkukseen,että revi siitä...

Äänestä
  • ....tai sit sä näytät nuoremmalta ja gimma luulee,että oot n.20vee---niinkinhän voi käydä,koskapa mun veljellä on sama ongelma kuin mulla---ei siitäkään uskois että se on kohta kolkyt!!

    Äänestä

  • naikkonen kirjoitti:

    ....tai sit sä näytät nuoremmalta ja gimma luulee,että oot n.20vee---niinkinhän voi käydä,koskapa mun veljellä on sama ongelma kuin mulla---ei siitäkään uskois että se on kohta kolkyt!!

    Joo, ite olen 24, ja kerran kun oli yks keräys tässä talossa, ni kun aukasin oven, ni täti kysy, että onko vanhemmat kotona. Meinasin revetä :) Muakin luullaan pahimmillaan melkeen 10 vuotta nuoremmaks, oon pieni ja siro ja lapsen kasvonen. Mutta, tää kirjottaja varmaan katteli (ehkä?) vaatteita ja meikkaus tyyliä, esim. tiukat lanne housut, pikku takki niin että napa näkyy, valkonen huulipuna...viittais nuorempaan henkilöön.

    Äänestä

niin kyse ei ole henkisesti kauheen kypsästä naisesta/tytöstä, eli joko oot välittämäät, meet reunaan istumaan niin että viereen ei pääse tai kysyt suoraan että mikä sitä riepoo tai jos et eroon siitä halua ni nauti tilanteesta tai tee aloite ja katso miten pitkälle pääset.

Äänestä
  • ollaan niin jonkinlaista hyväksyntää tehdä aloite tämän mun alkuperäisen jutun taustamotiivina oli. Eli en mä nyt niin kauheasti hänestä eroon haluakkaan mut mitähän esim. muut matkustajat ajattelee kun 25v karvanaama alkaa lirkutteleen alaikäiselle muijalle bussissa jotain. Ei oikein kiinnosta saada mitään semipedofiilin leimaa otsaan muiden matkustajien silmissä.

    Äänestä

  • Mvm78 kirjoitti:

    ollaan niin jonkinlaista hyväksyntää tehdä aloite tämän mun alkuperäisen jutun taustamotiivina oli. Eli en mä nyt niin kauheasti hänestä eroon haluakkaan mut mitähän esim. muut matkustajat ajattelee kun 25v karvanaama alkaa lirkutteleen alaikäiselle muijalle bussissa jotain. Ei oikein kiinnosta saada mitään semipedofiilin leimaa otsaan muiden matkustajien silmissä.

    Moro,

    Mita kiinnostaa ne muut matkustajat? Ajatelkoot mita tykkaa, jos on niin paljon aikaa kiinnostua. Asia on tietysti eri jos kyse on tyobussistas ja pomo istuu takapenkilla.

    Ens kerralla kun se muija ankee viereen niin oot vaan kun olisit sen aina tuntenu. Jos se tosiaan nyt nayttaa niin nuorelta etta joku sut vois pedo:ksi ristia, niin ei kai nyt kukaan sita ajattele. Onhan sita monta muutakin syyta jutella ihmisislle kun vonkaus. Esim kaverin pikkusisko tms.

    Äänestä

Etkö voisi istua reuna paikalle. Sitten ei pääse viereen istumaan. Tai yhden hengen paikalle. Testaa. Sitten ei tarvitse sanoa yhtään mitään.

Äänestä

Älä vaan sano tytsylle mitään "typerää", ettet turhaan loukkaa ja nolaa sitä. Hyvä neuvo olikin, että istu reunalle tai yksinäiselle paikalle.

En tiedä millaisilla busseilla kuljet ja missä päin muailmaa, mutta jos menisit vuoron aikaisemmalla tai myöhäisemmällä bussilla?

Toinen vaihtoehto on, että sovit jonkun kaverin kanssa soittavasi hänelle ja puhut hänelle niin kuin olisit tosi rakastunut ja lähettele muutamia suukkoja sille ja sano kultaseni ym...

Äänestä
  • kun tytteli tulee istumaan viereesi, tervehtisit sitä. ei oo paha juttu. ei kukaan busseissa nykypäivänä kiinnitä huomiota toisiinsa. tai sit lehden lukemisen siasta voisit bussimatkan höpistä jotain turhan päivästä tytön kanssa ja kattoo sitten että miten homma menee.

    itse jos tekisin tuommoista, haluaisin että se mies huomaa mut, ja sitten vasta miettiä miten eteenpäin.
    toivottavasti päädyt tytön ja ittes kannalta viisainpaan päätökseen!

    Äänestä

Ai niin tulikin tuossa mieleen että jos tytöllä onkin pakonomainen tarve tulla juuri siihen tiettyyn paikkaan istumaan eikä tilanne johdukkaan sinusta? Sitä kun on kaikenlaista vapaalla jalalla etenkin liikenteessä.. Sitä ihmettelisin mielummin julkisesti että miksi ihmiset ajavat autoaan ilman valoja?? Tai eivät näytä vilkkuaan kaistaa vaihtaessaan?? Maailmassa monta ihmeellistä asiaa...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mvm78 kirjoitti:

Mites on naiset: jos menette toistuvasti bussissa istumaan saman miehen viereen (silloinkin kun vapaana olisi melkein kaikki penkit) mutta ette koskaan puhu/aloita keskustelua niin onko se jonkinasteinen kiinnostuksen osoitus? Itsellä on tällanen tilanne päällä ja homma alkaa pikkuhiljaa tympimään mua. Ärsyttää kun ei voi lukea kunnolla lehteä yms. kun muidu änkeää viereen joka kerta vaikka vieressä ois täysin tyhjä penkkirivi.

Jos tuo on jonkinlainen kiinnostuksen osoitus niin sehän on toisaalta ihan hieno juttu jos kaunis tyttö on kiinnostunut susta mutta kun neito on n.17v ja ite 25v niin eipä viitti ite tehdä asialle mitään. Oisko törkeää sanoa suoraan että voitko istua jonnekkin muualle et voin lukea lehden rauhassa vai pitäiskö vaan siirtyä käytävänpuoleiselle paikalle ja olla kun ei olisikaan/huomaisikaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu