Yhdessä alemmassa keskustelussa, joka varmasti täyttyy muita asioita sivuavilla haistatteluviesteillä, joku valitti naisten liikkuvan aina kaveriporukassa, jolloin kontaktia on vaikea tehdä.
Olen huomannut saman asian. Missä tahansa kuljenkin, naiset vaikuttaisivat liikkuvan aina isoissa kaveriporukoissa, jos eivät liiku poikaystäviensä keralla. Ymmärrän tietysti, että viikonloppuöinä eivät Kaisaniemen puistot ja muut sivukujat ole välttämättä turvallisia, mutta kun tilanne on ihan sama vuorokauden ajasta ja paikasta riippumatta. Vaikka aamuyhdeksältä kävisi lähi-Alepassa, niin porukoissa kuljetaan.
Muista lähteistä olen jo kuullut, että tällaisen käyttäytymisen taustalla on yksinkertaisesti sosiaalisuus ja turvallisuus, ja että osatarkoitus on tehdä aloitteenteko vaikeaksi. Siis: ensin jätetään aloitteenteko kokonaan miesten vastuille, ja sitten vielä, ikään kuin aloite ei olisi jo muutenkin hankala hattutemppu, tehdään sekin mahdollisimman vaikeaksi ettei varmasti kukaan muu kuin kännissä örveltävä törkimys uskaltaisi tulla juttusille.
Ehkä miesporukassa, tai ikään kuin miesporukkana, olisi helpompi lähestyä naisporukkaa. Se vain tarkoittaa sitä, että miehen ei kannata olla yksin liikkeellä, eikä edes jo valmiiksi pariintuneiden kavereiden kanssa. On pakko olla joukko sinkkukavereita, joiden kanssa olla liikkeellä. Vain tällöin sen örveltämisoption lisäksi olisi mahdollista tutustua entuudestaan tuntemattomiin naisiin.
Vai mitä mieltä palstalaiset ovat?
Olen huomannut saman asian. Missä tahansa kuljenkin, naiset vaikuttaisivat liikkuvan aina isoissa kaveriporukoissa, jos eivät liiku poikaystäviensä keralla. Ymmärrän tietysti, että viikonloppuöinä eivät Kaisaniemen puistot ja muut sivukujat ole välttämättä turvallisia, mutta kun tilanne on ihan sama vuorokauden ajasta ja paikasta riippumatta. Vaikka aamuyhdeksältä kävisi lähi-Alepassa, niin porukoissa kuljetaan.
Muista lähteistä olen jo kuullut, että tällaisen käyttäytymisen taustalla on yksinkertaisesti sosiaalisuus ja turvallisuus, ja että osatarkoitus on tehdä aloitteenteko vaikeaksi. Siis: ensin jätetään aloitteenteko kokonaan miesten vastuille, ja sitten vielä, ikään kuin aloite ei olisi jo muutenkin hankala hattutemppu, tehdään sekin mahdollisimman vaikeaksi ettei varmasti kukaan muu kuin kännissä örveltävä törkimys uskaltaisi tulla juttusille.
Ehkä miesporukassa, tai ikään kuin miesporukkana, olisi helpompi lähestyä naisporukkaa. Se vain tarkoittaa sitä, että miehen ei kannata olla yksin liikkeellä, eikä edes jo valmiiksi pariintuneiden kavereiden kanssa. On pakko olla joukko sinkkukavereita, joiden kanssa olla liikkeellä. Vain tällöin sen örveltämisoption lisäksi olisi mahdollista tutustua entuudestaan tuntemattomiin naisiin.
Vai mitä mieltä palstalaiset ovat?
Vastaukset 24
Vanhimmat
näinhän se asia on olet ihan oikeassa..
Vaikka olenkin sinkku, ystävien kanssa ulos lähdettäessä mulla ei ole päällimmäisenä ajatuksena että menen baariin miesjahtiin.
Klubit joissa käyn, ovat tanssipaikkoja jonne menen tanssimaan ja viettämään aikaa ystävien kanssa. Harvemmin pyörii siellä miehet mielessä.
En kuitenkaan ole täysin torjuvalla kannalla, mutta itselleni savuiset alkoholin kyllästämät baarit eivät ole sellaisia paikkoja joista ajattelisin potentiaalisen miesystävän löytyvän.
Koen enimmäkseen sen vaan tungetteluna, kun känniset miehet lääppivät ja tulevat iholle, haluaisin tutustua mieheen jossain rauhallisessa ympäristössä kaukana hälyistä ja ihmismassoista, selvinpäin.
En muuten tarkoittanut pelkkiä baareja, vaan ihan kaikkia arjenkin tilanteita. Taannoin kiinnitin asiaan kuitenkin huomiota päiväsaikaan eräässä tapahtumassa. Sielläkin kaikki, ihan kaikki, nuoret naiset olivat porukalla, minä yksin. En minäkään lähde ulos sillä mielellä, että nyt löydän itselleni naisen, mutta havainnoin silti, ettei ole mitään mahdollisuutta edes onnekkaaseen sattumaan.
Itse en ainakaan lähtisi itsekseni mihinkään tapahtumiin, oli päivä tai ei, koska se ei mielestäni ole kovin turvallista.
Kaikkea voi sattua.
Muutenkin tuntuisi orvolta olla jossain tapahtumissa ypöyksin.
Täysin eri asia on oikeasti arkiset tilanteet joissa menen vaikka shoppailemaan, ruokakauppaan, pankkiin tai kirjastoon tai töihin. Jopa näyttelyihin.
Niihin osaan mennä ihan itseksenikin, mutta olen usein niin ajatuksissani etten juuri huomioi ympäristöä.
En ymmärrä sitä, miksi se on niin kova pala miehelle jos nainen liikkuu kaveriporukassaan?
Ehkä hän ei halua tulla isketyksi silloin.
Ehkä hän ei halua tulla koskaan isketyksi. Yksin liikkuessa naiset pitävät aloitteen tekijöitä raiskaajina ja paloittelusurmaajina, porukalla liikkuessaan miehet eivät taas kiinnosta, joten siinä ei jää kauheasti sellaisia tilanteita jäljelle joissa lähestyminen olisi miehen taholta suotavaa.
Kuitenkin naiset vaativat että miesten on tämä tehtävä. Lähestyvä mies on inhottava raiskarilääppijä, mies joka ei lähesty on "saamaton nynny"
Kerropa sitten sinä paremmin tievänä missä se kultainen keskitie menee ja koska tulisi lähestyä? Eikä mitään ympäripyöreää naisten fiilisliirumlaarumia vaan ihan teknistä dataa KOSKA, MISSÄ ja MITEN.
Muutama vuosi sitten oli kesäloma ja kävin viikottain kirjastossa käyttämässä nettiä kun itsellä ei ollut.
Olin huomannut että eräs mies oli kanssani aina samaan aikaan siellä ja mies hakeutui usein läheisyyteeni muttei tehnyt mitään kuitenkaan joten en osannut ajatella siitä mitään sen enempää.
Eräänä päivänä nettiaikaa odotellessani, huomasin kun mies istui vastapäätä ja tuijotti aika häikäilemättömästi.
Ensin tuli aika vaivautunut olo, että mitäs siinä tuijotat, mutta kun mies huomasi katseeni, hän hymyili nätisti ja sanoi moi. Aloimme siinä keskustella siitä että onko se vain sattumaa että satumme aina samaan aikaan kirjastoon ja mies myönsi katselleensa minua jo jonkin aikaa.
Olin edelleen hämilläni, kuka nyt kirjastossa ketään iskee mutta niin vaan kävi. Aloimme tapailla ja seurustelimme noin puoli vuotta.
Sitä miksi suhde kariutui, en osaa sanoa.
naista. Nämä sosiaalisesti vieraantuneet nörttiuivelot on tietysti poikkeus. Normaalit miehetkin liikkuvat porukalla. pitävät hauskaa, paitsi ne Otaniemen soluihin hautautuneet nyhveröt, joilla ei ole sosiaalista elämää netin ulkopuolella.
Kuka sitä paitsi haluaisikaan miehen joka ei osaa pitää hauskaa kavereiden kanssa. Ei sellainen naistakaan saa viihtymään.
Lisättäköön vielä, että itselläni ei ole ongelmaa tehdä itse aloitetta miehelle jos hän ei ole suorastaan fyysisesti vastenmielinen nauhakätinen nörttiolmi, joka ei pysty edes katsomaan suoraan silmiin. Sellaista en kyllä lähestyisi ikinä.
Taas nainen huutelee siitä kuinka miehen täytyy pystyä lähestymään naista vaikka tää seisos K2 vuoren huipulla.
Kyllä mä haluaisin nähdä tilanteen missä 5 miehen porukka seisoo jossain siwan kulmalla ja sä tuut yksin käymää kaupassa, huomaat yhden niistä miehistä olevan mielenkiintoinen ja meet lähestymään sitä. :D
Oma veikkaus on ettet ole selvänä lähestynyt ikinä ketään miestä, toisaalta onko kukaan suomalainen ikinä lähestynyt muuten kuin kännissä, varsinkaa naiset?
on aina jokaiseen vastalauseeseen, varmaankin omasta mielestäs mahtava, mutta pikkuvanha nenäkäs vastalause?
Sulla nää esimerkit on aina hirveitä yleistyksiä ja äärimmilleen vedettyjä mahdottomuuksia.
Kun keskustellaan asioista, huomaa että muut heittelevät ehkäpä juuri omakohtaisia kokemuksia, mutta sä poksautat aina ilmoille yleistyksen jonka olet kuullut joltain joka on kuullut sen joltain.
Yrittäisit edes joskus keskustella asiasta etkä aina vetää asian vierestä.
miehiä jotka ovat isommissa porukoissa koska mielestäni siinä ei ole mitään kummallista. Ainoa on etten kovin hyvin tunnista homoja joukosta ;)
Mutta edelleen seukkaan pojan kanssa jonka päätin poimia joukosta. Tuleepahan heti selväksi miten poika kohtelee muiden nähden ja onko munaa tehdä omia ratkaisuja vai onko poika joukkionsa armoilla.
Nainen joka tietää mitä tahtoo ja kehtaa ottaa asioista selvää omatoimisesti.
Siinä siskoille naisenmallia.
alemman tason miehiä ihan antaumuksella. :)
Ja minä en haluais naista joka ei osaa koodata javaa.
Kuulostaa yhtä perseeltä kun noi sun "nörttiolmijutut".
estottomasti ja mielettömän kiihkeästi. Vaikea kuvitella urheilua harrastamatonta makaroonikätistä silmälasipäistä koodaaja-nörttiä tekemään sitä!
...miten hyvä pano joku perusnörtti on, ennen kuin kokeilet. Oletukset ovat perseestä. Älä oleta, ota selvää.
..ei rakastelu tule olemaan intohimoista. Miehen tulee olla sellainen että nainen haluaa häntä.. siis fyysiseltä olemukseltaan.
LÄSKI nainen ei nappaa sitten yhtään!
...että nörttimäinen jätkä ei voi olla seksikäs? Tuosta asiasta olen hyvin rankasti eri mieltä, mutta makuasioitahan nää. Muistapa myös että jokainen nörtti on erilainen myös fyysisesti ja heitä on miehissä aivan sairaasti, joten jossain on varmasti myös sellainen nörtti jota sinä pitäisit haluttavana.
Ja tälläisessä tapauksessa rakastelun intohimottomuushan on naisen syytä. Se nörtti voi silti olla hyvä sänkyhommissa, jos nainen ei olisi niin pinnallinen ja epäsuvaitsevainen.
Jos joku ei-kiinnostava mies lähestyy,voi helpommin käpertyä siihen kaveriin eikä näytä niin tahdittomalta. Se ainakin tulee mieleen. Vaikka olisikin haku päällä,voi aina antaa sen kuvan että on oikeasti vain kaverin kanssa käymässä ja jopa vaikka sanoa olevansa lesboparin puolisko jos haluaa.
Miehenä kaveriporukan kanssa olo kai voi tuoda miehelle jotain sosiaaliseen statukseen ja ei-epätoivoisuuteen viittaavuuden auraa. Ja tietysti miehillä on kavereita wingmaneinä eli miehiä jotka hoitavat jonkun 'turhan' naisen pois pelistä juttelemalla esteenä olevan naisen kanssa jotta kaverimies pääsee yrittämään haluamaansa naista.
Miesten kannattais lopettaa toi wingman -pelleily... Siitä ei ole kun harmia kaikille. En ole koskaan nauranut toisten tyhmälle käytökselle niin paljon kuin kapakassa tuollaisen vätysporukan pelleilyä seuratessani.
Vaik ite tykkään käyttää muovikrimpsuja,hajuvesiä ja hamehelmoja,niin nämä tietyssä mittakaavassa merkkaavat haku päällä olevat naispoppoot.
Jos siis baarin seurueessa on valtaosin biletysröyhelöä ja -uurretuksia,olette varman päällä.Sellainen pelokas nainen,joka suojautuu ystäviensä taakse,ei yöllä näyttäydy erityiskoristeltuna.Itse esim.en etsi juuri nyt miestä,enkä yöllä välitä lähentely-yrityksistä saati lämpenis alistajaronskiudesta. Suojaudun pukeutumalla mustaan yläosaan ja vaaleisiin housuihin.Mekkokin voi olla päällä,mutta se olisi sitten aika romanttinen ja edullinen hintaluokaltaan.
Jos en ole tarpeeksi lähestyttävä,tavoitteeni on onnistunut.Vietän iltaa vain,jos tulen lähteneeksi ulos.En välitä miehistä.Itsestäni ja turvallisuudestani sitäkin enempi!
Kävin kaupungilla taas toteamassa tilanteen. Siellä oli Helsingin keskustassa ne festivaalit. Lähes pelkkiä pariskuntia. Ainoina poikkeuksina muutama tapahtuman vapaaehtoistyöntekijä. Heilläkin kyllä suurimmalla osalla oli selvästi joitain kavereita kiehnäämässä ympärillä. Muilla oli poikaystävät. Olisin kuvitellut, että siellä jos missä maahanmuuttajapoikaystävälliset pariskunnat olisivat olleet yliedustettuina, mutta eipä heitä paljoa näkynyt.
Yhden (1) nuoren naisen taisin nähdä kulkevan yksin siellä, mutta hänkin oli sitten sen verran punaviheraktiivin näköinen, ettei meillä olisi ollut puhuttavaa paitsi minun ja poroporvarillisten tottumuksieni haukkuminen. Kävin yhdellä oluella kierrokseni jälkeen, ja näin viikon toisen yksin istuneen naisen. Hänelläkin kyllä vaikutti olevan seuraa, mutta seuralainen ei ollut paikalla. Tuolin selkänojalla siis vaikutti olevan toisen ihmisen päällystakki. Tämä yksinistunut oli sitten taas sitä ikäluokkaa, että minä olen hänelle pelkkä lapsi.
Tältä tilanne siis pääkaupungissa tänäpäivänä näyttää. Ja vielä jossain kehtaavat väittää, että sinkkunaiset olisivat täällä yliedustettuina.
Naiset ovat sosiaalisempia. Jo tarhaikäiset tytöt tekevät kaiken parhaan kaverin kanssa. Teini ei mene ulos ilman bestistä. Ja myöhemmin sama juttu.
Naisille on tärkeää olla ystävien kanssa.
Enpä ole miettinyt asiaa hirveästi turvallisuuden tai aloitteenteon hankaloittamisen perspektiivistä. Minusta se nyt vaan on tylsää mennä baariin, kahville tai ulos syömään yksin. Ja mitä nyt joskus olen baarissa yksin odotellut myöhässä olevaa kaveria tms niin eipä niitä aloitteita ole silti tehty vaan ihan itse olen saanut kaikki mieheni aina raahata mukaan. Itseasiassa kaveriporukassani ovat viime vuosina saaneet aloitteita osakseen vain mallin mitoissa (185cm/58kg) oleva blondi ja mallintöitä tehnyt punapää..