Seurustelen ihanan miehen kanssa, jo yli pari vuotta. Nyt viime aikoina mulle on tullu ihmeellistä ärsytystä miestä kohtaan, ja hänen olemassa olo ärsyttää suunnatattomasti ja mietin et lähtisi jo omaan kotiinsa.
Siis ei tätä 24/7 ole, ainoastaan silloin kun olemme olleet pidempään yhdessä.
Ja toinen juttu, mitä olen huomannut tekeväni on, että koitan välillä väkisin keksiä riitaa.
Esimerkiksi jos telkkarissa on joku viehättävä nainen, niin alan skitsoamaan että katoit sillä silmällä ja joko seisoo ja jatkan sitä tiettyyn pisteeseen. Tänäänkin huomasin että kattoi iltalehdessä iltatytön kuvan. Ja verenpaine nousi, mutta en siitä mitään sitten mennyt sanomaan. Myönnän että tulee myös osittain mustasukkaisuudenpistoksia ja sen takia piikittelen myöskin.
Mietin että enkö enää rakasta miestäni vai miksi teen niin, koska hän on ihana ja kaikinpuolin mahtava persoona, eikä hän semmoista käytöstä ansaitse.
En voi hänelle sanoakkaan että sä ärsytät mua ja et en jaksa katella sua mee pois.
Onko kenelläkään samaa ongelmaa tai jotain vinkkejä miten ton voisi lopettaa?:)
Siis ei tätä 24/7 ole, ainoastaan silloin kun olemme olleet pidempään yhdessä.
Ja toinen juttu, mitä olen huomannut tekeväni on, että koitan välillä väkisin keksiä riitaa.
Esimerkiksi jos telkkarissa on joku viehättävä nainen, niin alan skitsoamaan että katoit sillä silmällä ja joko seisoo ja jatkan sitä tiettyyn pisteeseen. Tänäänkin huomasin että kattoi iltalehdessä iltatytön kuvan. Ja verenpaine nousi, mutta en siitä mitään sitten mennyt sanomaan. Myönnän että tulee myös osittain mustasukkaisuudenpistoksia ja sen takia piikittelen myöskin.
Mietin että enkö enää rakasta miestäni vai miksi teen niin, koska hän on ihana ja kaikinpuolin mahtava persoona, eikä hän semmoista käytöstä ansaitse.
En voi hänelle sanoakkaan että sä ärsytät mua ja et en jaksa katella sua mee pois.
Onko kenelläkään samaa ongelmaa tai jotain vinkkejä miten ton voisi lopettaa?:)
Vastaukset 7
Vanhimmat
Mulle ainakin on joskus tullut tuommoinen ärsytys, kun oon yrittänyt miellyttää liikaa. Oon saattanut alussa yrittää sovittaa itseäni johonkin miehen "ihannemuottiin" ja yrittänyt olla se unelmien tyttöystävä, joka hyväksyy kaiken. Sitten kun suhde on jo vähän arkipäiväistynyt, niin se muotti on alkanutkin ahistaa ja on tullut väsymistä ja turhautumista. Silloin pienetkin jutut saattaa ärsyttää paljon.
Mies, joka ei katsele kauniita naisia on kuollut. Miehellä, joka ei kiihotu edes jonkin verran eroottisesta kuvasta tai jopa näkemästään seksikkäästä naisesta, on paljon huolia.
Mies, jolla silloin edes jossain värähtää, on silti sinun kanssasi, hän ei ole näkemänsä kuvan tai naisen kanssa. Se aiheuttaa vain reaktion, itse toiminnalla ei ole niiden kanssa mitään tekemistä.
Oma ajattelutapasi voi ajan mittaan johtaa siihen, ettet itse halua, ja sen nyt sitten tietää, mihin se johtaa.
Tiedänhän minä sen että mua se rakastaa ja mun kanssa haluaa olla, eikä meillä siis minkään seksin kanssa ongelmia ole, saan kyllä viisarin värähtään häneltä milloin haluan.
Mutta kai sitä tuntee jollain oudolla tavalla itsensä uhatuksi, ja sen takia piikittelen ja sitä mukaan ärsyynnyn. Naiset, huoh :D
Mun mieheni käy aina netissä katsomassa milloin minkäkin suosikkityttönsä bikinikuvia. Yleensä joittenkin poppareiden tai näyttelijöiden ja minua 10 -15 vuotta nuorempien. En ole sanonut mitään niistä mutta tunnen surua ja riittämättömyyttä ainakin sillä osa-alueella millä en haluaisi niin tuntea ja luulen että nämä minunkin piikittelyt johtuvat samoista tunteista kuin sinunkin.
Varmaan aika monella naisella on tämmöisiä tuntemuksia.
Harmittaa vaan kun mua alkaa tosissaan kyrpimään se ja sit alan mököttämään ja piikittelemään ja mies on ihan äimänkäkenä et mikä mulla taas on.
Tottakai varmaan jokainen nainen haluaa olla miehensä se oikea ja ainoa ja ainut jota ihailee. Mutta miehet on luotuja semmoisiksi, ja kyllähän minäkin miehiä katselen, mutta en silti ala kuvittelemaan niitä alasti sänkyyn. Enhän minä tiedä kuvitteleeko miehet, mutta 90% varmasti näin on!
Ehkäpä vielä "parannun" tästä, kun sen jo tiedostan että tosi turhaa tämmönen on.. :D
Täyd. naiset, jos jommalla kummalla, niin sinulla on aihetta huoleen. Välttämättä ei sinullakaan kuitenkaan. Eri asia kuitenkin on hakea tarkoituksella kuvia kuin vilkaista kuva siinä lehden lukemisen ohessa.
ap, rauhoitu vaan.
Ja hei, kaikki naiset!!! Kukaan teistä ei ole se ainoa nainen, jota teidän miehenne ihailee, ei nyt eikä koskaan.
Ja sama toisin päin. Meissä jokaisessa on aina jotain, mikä jollain toisella on "parempaa". So what? Relataan vaan, relaaminen pitää suhteen kunnossa.
Kuule kun ne miehet ovat vain miehiä. Ei niillä toimi ajatus silloin kun näkee alastomia naisia.. Niin se vaan on. Olemme kuin yö ja päivä.
Kenties miehesi ei osoita sinulle tarpeeksi, että olet hänelle tärkeä ja sitä kautta sinä koet epävarmuutta noin mottipäisistä asioista? Ei arvosta sinua keskustelemalla, kuuntelemalla, olemalla kanssasi, tekemällä asioita. Ja sitten kun olette oikeasti yhdessä tekemässä jotain niin kas kummaa kun ukon mielenkiinto kiinnittyy tyyliin nakuileviin naisiin (kun on vain pelkkä ajattelematon mies) niin oikeasti mun mielestä se on hyvin pitkälti jopa luonnollista, että vedät herneet nenääsi :D Simppeli asia?
Ja sitten taas, mitä sillä äijällä siinä tekee pidempiä aikoja notkumassa jos ei kerta siitä ole mitään iloa? Ei ole läsnä tai on liikaa läsnä? Voihan se nyrjähtää sitten taas niinkin joo. Tai ahdistaa tosiaan jos ukko on taas liian iholla, jatkuvasti nyhjäämässä. Ei sekään ole hyvä.
Oikeastaan näin yhteenvetona voisi todeta, että sitä aina yrittää kurkotella vahvaan, jykevään, uutta luovaan kuuseen vaan kuitenkin sitä löytää itsensä samoamasta kitukasvuisten katajien keskeltä. Huoh. Ei se auta muuta alkaa katselemaan sillä silmällä aidan toiselle puolelle. Että missä se metsä on! Komea kuusimetsä jykevine oksinensa (jaajaa kun on monta oksaa niin mitäs kaikkea niillä voikaan tehdä..!!??!).
;-D