...Olen juuri ostamassa ensiautoa ystävänystävältä & en tiedä autoista yhtään mitään! Kyseessä on vielä 90-luvun suzuki vitara jolla on ajettu ainakin 100000 km...hintaa on 2000e.! Pystyiskö joku hieman luetella mitä asioita minun tulisi ottaa huomioon autoa ostaessa! Siis kannattaako kyseinen ostos ylipäätänsä vai onko pelkkää rahan haaskausta!? Ymmärtääkseni auto on katsastettu 10.2008!
18v tytteli & ensiauton osto!! Help!
Pojat heiii!
6637
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
et osta ranskalaista tai italialaista autoa. Niissä on paljon vikoja ja tytsynä joudut pulaan.
Mulla olis myynnissä vm 1998 120tkm ajettu skoda felicia 1.3l koneella. Ruosteeton ja todella hyvä peli käyttöautona. 1000e lähtee.
Tosta riittää autoa useammaksi vuodeksi.
Ei kannata ostaa mustaa eikä keltaista autoa. Sininenkin tuntuu arveluttavalta. Vihreät ja valkoiset ovat vain hieman arveluttavia, mutta voivat olla elämäntilanteeseen sopivia (tai maailmankatsomukseen).
Useimmat suomalaiset päätyvät harmaisiin ja punaisiin autoihin, joten ne lienevät Suomalaisille sopivia sävyjä. Hiusten ja kenkien värisävyn yhteensopivuus lienee ratkaiseva tekijä autoa valittaessa.
Autoa ei kannata ostaa kadun kulmista, eikä torilta. Myöskään mustapartaisilta miehiltä ei kannata autoa ostaa.
Suzukeista en tiedä muuta kuin että naperona ajettiin suzuki merkkisellä mönkijällä. Mutta tuo vuosi malli (jos -90) ja hinta tuntuvat todella ristiriitaiselta. itsen en ostais -90 luvun perus autoja tuohon hintaan. Eri asia on sitten vanhat amerikanraudat tms.
Jos annat vähän kireetä pimppaasi voin tulla auttamaan sinua autokaupoissa =)
Säästät selvää rahaa ...
Auton osto, siihen en ota kantaa mutta kaivelin tuossa netistä yhden kait vastaavan.
http://www.nettiauto.com/suzuki/vitara/2573575
Siistin näköinen peli täältä asti katsottuna tämäkin ja juuri katsastettu eli ajoaikaa noin virallisesti ainakin vuosi. Kilometreistä ei taida tietää itse omistajakaan.
Eli omaa hankintaasi miettiessä tarkistuta ainakin auton alusta ja moottori/vaihteisto ennen ostopäätöstä. Lähinnä alustan kuluneisuus riippuen vielä siitä onko autolla möyritty kuinka paljon maastossa..sillä kun jollain lailla
pääsee sinnekin. Kulutuksen osalta löydät varmaan pienempiruokaisiakin 1.6-litraisia.
Noin ohimennen kiinnostaa että mikä saa nuoren naisen harkitsemaan ensiautokseen noinkin sanoisinko äijämäistä kulkinetta? Onko sulla tarkoitus pyöriä vain maanteillä vai mummolan perukoilla vähän huonommillakin poluilla. Siihen auto antaa tietenkin ihan mukavia mahdollisuuksia. Muutoin noin merkkinä sutsukit on yleensä aika vähävikaisia ja varmoja, tuon ikäluokan auton tekniikkakin on vielä suht yksinkertaista.
Jaa niin, urpoille tiedoksi että en ole vonkaamassa tytteliltä yhtään mitään...tää kannanotto nyt oli vaan pelkkää lähimmäisenrakkautta ;)
Tsemppiä ja harkintaa autonhankintaan..mielellään jonkun autoja tuntevan tutun avustuksella.