Sukkahousupakko?

nousukkiksille

Eli lauantaina olisi tarkoitus vetää valkolakki päähän ja nyt kuulin äidiltä että semmoisissa tilanteissa olisi oltava sukkahousut :| Kaveritkin sanoo laittavansa sukkikset.

Itse en millään haluaisi niitä pukea: 1. pelkään että ne hajoaa, 2. mulla on jalassa "sandaalit" ja varpaat näyttäis aika dorkilta, 3. hellerajan ennustetaan menevän rikki ja ahdistaa, 4. pelkään et jalat lipsuu pelottavan korkeista kengistä jos välissä on hiukankin "kangas"materiaalia.

Ja eihän kukaan varmaan edes huomaa ettei mulla ole sukkiksia? periaatteessahan niiden pitää ollakin näkymättömiä.

Antakaa edes joku syy miksi ne pitäisi laittaa... muu kuin *BlaaPerinneBlaaJuhlavampaaBlaa*

5

896

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sama ongelma!

      mutta riippuuhan se koulusta. Jos teidän seremonianne on hyvin hieno niin silloin pitää laittaa mutta jos ne vaan on perinteiset päättäjäiset lakkiaiset niin sitten ei varmaankaan tarvii mitään sukkahousuja. Sinun täytyy kysyä rehtorilta.

    • KalinaK

      Ei ole pakko kuin kuolla. Eli jätä sukkikset laittamatta, jos juhlallisuus tai perinteet eivät ole sinulle arvoja, joita pitäisi kunnioittaa.

      Kun nyt kuitenkin vaikutat välittävän ainakin sen verran juhlaetiketistä, että tänne kirjoitit, niin tässä tietoa, josta voi olla sinulle apua:
      Mihinkään juhlaetikettiin eivät kuulu paljaat sääret. Myöskään sandaalit eivät oikeastaan ole varsinaiset juhlajalkineet. Kesäisiä juhlia varten, joissa sandaalit ovat ok, on kuitenkin olemassa sandaalisukkahousuja, joissa varpaiden kohdalla ei ole vahviketta. On myös olemassa sellaisia sukkahousuja, joissa jalkapohjan/päkiän kohdalla on "tahmeampi" kohta, joka toimii liukuesteenä esimerkiksi korkokenkiä käyttäessä.

      Jos pelkäät, että sukkahousut hajoavat, niin hanki niitä muutamat, ja pakkaa varasukkahousut (vaikka paritkin) mukaan käsilaukkuun pienessä muovipussissa. Jos varasukkahousutkin sitten jostain syystä hajoavat, niin heitä ne pois ja ole ilman sukkahousuja.

    • tämä on vapaa maa

      Hei! Tämä on vapaa maa. Sukkahousuja ei ole pakko käyttää, jos ne ahdistavat. Äitisi on siinä mielessä oikeassa, että huoliteltuun pukeutumiseen ei perinteisesti kuulu paljaat sääret, sukkahousut pitäisi olla helteestä riippumatta. MUTTA tämä sääntö kuuluu samaan kategoriaan kuin se, että herrasmies ei esiinny kaupungissa shortseissa, vaan helteelläkin pitää olla pitkät housut - eli jokainen voi itse arvioida, missä määrin haluaa noudattaa tällaisia vanhoja pukeutumissääntöjä. Ihmiset helposti unohtavat, että etikettisäännöt eivät ole mitään kiveen hakattuja sääntöjä, vaan niillä on aina joku tarkoitus. Tällaisten pukeutumissääntöjen, kuten sukkahousupakon, ideahan on ollut varjella muita ihmisiä joutumasta katselemaan liikaa alastomuutta, mikä olisi kiusallista ja sopimatonta. Mutta tänä päivänä monia niistä asioista, joita noiden sääntöjen syntyaikaan pidettiin kiusallisina, ei pidetä kovin ihmeellisinä. Nuoren naisen paljaiden säärien näkeminen tuskin herättää kiusaantuneisuuden tunteita tai loukkaa kenenkään käsityksiä säädyllisyydestä. JOTEN: ei ole mitään syytä, miksi sinun "täytyisi" käyttää sukkahousuja. (Kuriositeettina mainittakoon, että kaikkien maailman parhaiten pukeutuvien listojen kärjessä keikkuva Michelle Obama on tunnettu siitä, ettei hän koskaan käytä sukkahousuja! voit vedota hänen esimerkkiinsä ;))

      (JOS kuitenkin taivut painostuksen alla, niin hanki kärjettömät sandaalisukkahousut. Juuri ostin sellaiset Sokokselta, ne ovat 8 denieriä eli niin ohuet että tuskin tulee kovin tukalat oltavat. Ja käsilaukkuun varasukkahousut.)

      • nousukkiksille

        Hahaa tuo Michelle Obama olisi kyllä hieno veto jos joku kehtaa mulle ääneen hermostua sukkahousuttomuudesta :D Ainakin äitiä vastaan vedän tän argumentin ;)

        Aika mielenkiintoisilta kuulostaa nuo sandaalisukkahousut, voisi kyllä vielä käydä ihan vaan katselemassa josko kaupoissa olisi jotain kärjettömiä JA "liukuesteellisiä" ohuita sukkiksia... epäilen kyllä löytyykö meidän vähän pikkuisemman kaupungin valikoimista mutta mutta :) Saattaa olla että vaikka löytyy niin hyllyyn jää. Fiilispohjalta. (vielä kuitenkin vahva nou-fiilis.)

        Kiitti vastauksista!


      • KalinaK
        nousukkiksille kirjoitti:

        Hahaa tuo Michelle Obama olisi kyllä hieno veto jos joku kehtaa mulle ääneen hermostua sukkahousuttomuudesta :D Ainakin äitiä vastaan vedän tän argumentin ;)

        Aika mielenkiintoisilta kuulostaa nuo sandaalisukkahousut, voisi kyllä vielä käydä ihan vaan katselemassa josko kaupoissa olisi jotain kärjettömiä JA "liukuesteellisiä" ohuita sukkiksia... epäilen kyllä löytyykö meidän vähän pikkuisemman kaupungin valikoimista mutta mutta :) Saattaa olla että vaikka löytyy niin hyllyyn jää. Fiilispohjalta. (vielä kuitenkin vahva nou-fiilis.)

        Kiitti vastauksista!

        ...että itse tykkään enemmän stay-up -sukista kuin sukkahousuista. Ne ovat kesällä viileämmät kuin sukkahousut, eikä niitä tarvitse esim. wc:ssä käydessä vetää alas ja takaisin ylös, joten niiden käyttö on paljon kätevämpää, eivätkä ne mene yhtä helposti rikki. Ne eivät myöskään luonnollisesti kiristä tai vedä kieroon haaroista kuten sukkahousut, joten käyttömukavuus on ehdottomasti parempi.

        Ehkä siis kokeilemisen arvoista...?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      14
      2013
    2. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      183
      1554
    3. Parrakkaat miehet ovat inhottavia ja vastenmielisiä

      Ennen Suomi ja koko maailma oli täynnä kasvonsa hyvinhoitavia miehiä. Tänä päivänä lähes kaikki miehet ovat kuin jotain
      Maailman menoa
      151
      1373
    4. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      97
      1308
    5. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      38
      1188
    6. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      84
      938
    7. Naiseni on todellinen seksipeto

      Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu
      Ikävä
      49
      892
    8. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      129
      815
    9. Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.

      Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      138
      813
    10. Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."

      Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks
      Suomalaiset julkkikset
      13
      807
    Aihe