Line6 Spider Valve kokemuksia?

Kovasti tuollainen spider valve hd 100 putkinuppi kiinnostais, onko kokemuksia spider valve sarjasta, ymmärretään ettei kyseessä ole mikään mesa, mutta hinnaltaan vaikuttaisi hyvältä, kertokaahan mielipiteitänne; onko siitä mihinkään, lähteekö ääntä, onko hyvä laite?
21195
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

itselläni on ollut tuollainen hd100 nuppi ja 4x12" kaappi käytössä jo vuoden verran enkä kyllä aio vaihtaa.. sen verran hyvä on mallintavaks putkipeliks.. (mesa mallinnoskin löytyy ) ei ole tullut vielä sellaista tilannetta mihin ei saundia löytys.. ja ääntä lähtee enemmän ku tarpeeksi.. matala virritteinen kitara jyrähtää varmasti nii että lahkeet lepattaa.. tuosta hintaluokasta ei parempaa löydy.. suosittelen..

"""hd100 omistaja@ HD100 vintage cab shortboard, POD X3 Live, Flaxwood ÄIJÄ Custom Shop, ESP MH-250NT"""

Äänestä

Tämä tuleva teksti perustuu omaan henk. koht. kokemukseen Spider valve 112:sta.


Tuossa kun hain uutta vahvistinta, sain eteeni juuri tuon Spider Valve 112:n. Netistä kattomieni videoiden ja kuuntelemieni ääniklippien perusteella ajattelin, että kyllä pitäs alkaa tykittää. Innoissani aloin testaamaan laitetta. Power päälle, skeba hyllylt ja kiinni vahvariin ja stand by päälle. JES! Elämäni suurimpia pettymyksiä.

Vahvarista tosiaan löytyi tuota putkivahvistimien omaavaa saundia, mutta mallentavalla teknologialla lopputulos oli loppujen lopuksi aika kämäinen. Itse kun olen tottunut kaverini oman Spider II metalli saundiin tämän spider valven särö oli... noh... aika pehmeä siihen verrattuna. Tietty laitoin melkein ensimmäitteenä sen Insane mallennuksen päälle, eikä se juurikaan hirveästi eronnut Metal mallennuksesta omaan korvaani. Metalli säröksi minulle Spider Valven säröt olivat liiankin pehmeitä. Säröä nostamalla en saanut muutakuin sotkua, middle säätimestä en saanut apua enkä juurikaan mistään muustakaan säätimestä.

Mutta hyvän vahistimen tuntee siitä, että puhdas saundi on usein hyvä, vaikka säröt eivät olisi sieltä parhaimmasta päästä. Säädin Cleanin päälle ja jouduin pettymään puhtaan äänen liian tummaan ja tunkkaseen saundiin. Edes treblen laittaminen täysille ei auttanut. Tietty Chorus olisi voinut tuoda vähä edes lisämakua, mutta kun en hirveesti pidä noista Line6:n omista efekteistä ollenkaan (itse suosin BOSSia). Onneksi Reverbi oli ihan asiallisen kuuloinen.

Seuraava kohta: Spider Valve sarjalaisilla on sisäänrakennettu muisti, jossa on 400 tehdasasetusta ja 400 omaa asetusta. Näillä musitipaikoilla on iha hyödyllistä käyttöä, kunhan vaa löytää ne omat saundinsa. Mitä tulee tehdasasetuksiin, valitettavasti en ehtiny käydä kaikkia läpi, mutta uskoisin ettei siihen ollut tarvetta. Suurin osa asetuksista oli lähes samankuuloisia. Joissakin oli ihan sama puhdas ääni, pistetäänpä tohon ekaan vaikka "L6 clean" ja laitetaan tohon toiseen cleanin kaveriks chorus ja nimetään se "Sandman". Joukosta löytyi joittenki bändien omia "signature saundeja" mm. Metallicalta, Killswitch Engagelta, Kornilta(?) ja monelta muulta.

Eli nyt lyhyesti oma miälipide:
400 tehdasasetusta ja 400 omaa
Ulkonäkö (minusta ihan nätti)
Putkivahvistimien ominainen saundi
Se on kumminki Line6 :)

-Puhdas ja särö saundit
-Efektit

Hieno ajatus, mutta toteutus ei mielestäni toiminu riittävän hyvin.


Tarina päättyy siihen kun testailen aikani Peaveyn ValveKing 212:sta ja lopulta ostan sen :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


HD 100 kirjoitti:

Kovasti tuollainen spider valve hd 100 putkinuppi kiinnostais, onko kokemuksia spider valve sarjasta, ymmärretään ettei kyseessä ole mikään mesa, mutta hinnaltaan vaikuttaisi hyvältä, kertokaahan mielipiteitänne; onko siitä mihinkään, lähteekö ääntä, onko hyvä laite?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu