Olis tuossa itellä -75:nen Dieselirankku, täys romu, mutta rekisterissä ja leimattu eikä verovelkaa ja vielä paku eli halpa.
On myös -80 mallinen hyväkuntoinen Classic ylivaihteella - tästä ajattelin hyödyntää tekniikan ja kaikki, vanhasta RR:stä jäisi vaan kone ja runko.
Sattuisko olemaan tietoa, että kuka tekisi em vaihdon osaavasti/edukkaasti? Itellä ei ole tilaa eikä aikaa...
On myös -80 mallinen hyväkuntoinen Classic ylivaihteella - tästä ajattelin hyödyntää tekniikan ja kaikki, vanhasta RR:stä jäisi vaan kone ja runko.
Sattuisko olemaan tietoa, että kuka tekisi em vaihdon osaavasti/edukkaasti? Itellä ei ole tilaa eikä aikaa...
Vastaukset 5
Vanhimmat
Nostettiin just kaverin kanssa mun -76 rangesta kori pois ja tarkoituksena olis sitä hieman ehostaa..
Elikkä missä päin sulla autot oleilee ja mitä olisit valmis maksamaan moisesta operaatiosta?
Oletko huomioinut,että (ruostuneet)pultin irti ja (uudet)takas ja muut ennalta arvaamattomat paikat saattaa aiheuttaa hieman lisää hommaa...
[email protected]
Suosittelen ottamaan yhteyttä www.offivaruste.com tai www.karaasi.com. Molemmat virmat osaa asiansa ja tekee hommat asialliseen hintaan ja saat vielä takuun työlle. Jos joku harrastelijahemmo tekee sen ja jotain sattuu niin kukas korvaa. Muista myös että jos jätät alkuperäisestä vain koneen ja rungon niin vaihtoprosentit menee yli vaikka onkin saman merkkinen.
sullahan on jo kertaalleen kone vaihdettu alkuperäisestä että siinä on jo koneen prossat lisää...
alkuperäisestä saa muuttaa 50% joten paljon joudut käyttään kanta-auton osia hyväksesi.
..autossa ei ole lie enää mitään alkuperäistä muuta kuin runko,joka on pari vuotta sitten todettu oikeaksi katsastuksessa. Prosentteja ei ole ainakaan rekisteriotteeseen merkitty mitään.
Korin osista löytyy vaikka minkä värisiä osia, rekisteriotteen keltaista ei mistään.Eihän sitä tiedä enokaan, jos vaihtaa täysin samanlaisen korin päälle, väri ei ole tähänkään asti ollut merkitsevä tekijä!? Akselit jne alustatekniikka ei ole kyseisten vuosien aikana muuttunut sekään.
Korin ainoa erottava tekijä taitaa olla takalukku, joka on -75ssa sisältä avattava,uudemmissa ulkoa...
Tarkoitus on siis vaihtaa ehjää tekniikkaa ja samalla fixata runko nätiksi, akselit kastaa maaliin, suojata uusi kori kunnolla ja siten saada peli paremmaksi.
Vai?