Vakituisen tilalle määräaikainen

Petterija

Hei,

Olen määräaikaisella työsuhteella yrityksessä ja minut on luvattu vakinaistaa. Koska taloudellisista syistä osa vakituisista työntekijöistä sanottiin irti niin määräaikainen työsuhde taas jatkettiin vaikka oli luvattu vakinaistaa. Onko minulla mitään toiveita vakituiseen työsuhteeseen? Yritin etsiä Finlexistä, mutta en osaa käyttää sitä.

10

2178

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....

      Määräaikainen työsuhde pitää aina olla perusteltu kyseiselle ajalle tai urakalle. Sinun tapauksessasi yrityksellä menee heikosti ja siksi henkilöstöä on irtisanottu. Sinun määräaikainen työsopimuksesi olisi voitu vain unohtaa uusia ja silloin olisit itsekin työttömänä tuolta. Tässä yhteydessä määräaikaisuuden jatko epävarman tulevaisuuden vuoksi on perusteltua.

      Kun tämä taantuma väistyy hetken päästä, voit yrityksen taas rekrytoidessa tiedustella sopimuksesi muuttamista toistaiseksi voimassaolevaksi. Sen voi tehdä myös määräaikaisuuden aikana, jos molemmat niin haluavat.

      Työntekijällä ei ole subjektiivista oikeutta saattaa määräaikainen sopimus vakituiseksi, mutta *perusteettomat* määräaikaisuuksien jatkot tulkitaan yleisesti vakituiseksi työsuhteeksi. Joissakin työehtosopimuksissa voi olla määriteltynä määräaikaisuuksien ketjuttamisen maksimimäärä.

    • Yt:t

      Nostan vanhaa keskustelua;

      Olen itse samankaltaisessa tilanteessa, olen määräaikainen, mutta luvattiin vakinaistaa. Nyt tulikin YT-neuvottelut ja vakinaisia irtisanotaan runsain määrin. On siis ilmeisesti mahdollista, että minullekin kuitenkin jatkettaisiin määräaikaista sopimusta (siihen olisi lisäksi perusteena äitiyslomasijaisuuden jatkuminen. Työntekijä, jota sijaistan ei palaakaan vielä töihin)?

      Vakinaistaminen ainakin on mahdotonta tällä hetkellä.

      • ei aina huonokaan

        Yksityisellä irtisanotaan vakituisia työntekijöitä ja määräaikaisuuksia jatketaan ja valtiolla on juurikin toistepäin. Tokihan määräaikainen työsuhde voi päättyä ja sikäli rasittava pitemmän päälle.


    • 12+4

      juuri ennen yt vakinaistetaan ne määräaikaiset jotka halutaan pitää, näin ainakin minä sain vakipaikan ja seuraavalla viikolla irtisanottiin vakiväestä niitä joita ei haluttu pitää.

      • cm,jgkldjbmdbj

        Niin tai jatketaan määräaikaisuuksia yt:n yli, koska määräaikaiset on pakko pitää, kun taas vakituiset voi potkia pihalle.


    • omituinen ajatus

      Minusta on väärin potkia pois pitkän linjan työntekijä, jotta pätkikset jatkaa...

      • KiviriipatPois

        Pakko on vain päästä kiviriipoista eroon kun eivät itse osaa lähteä. Valitettavasti.


    • Juristimamma

      Organisaatiot käyttävät myös määräaikaisia härskisti hyväkseen.. Äitiyslomalla olija potkastaan pihalle kun palaa töihin, ei tietenkään "loman" aikana. Määräaikainen kun likainen työ on hoidettu eli vakinaisesta on päästy ja pölyt on laskeutuneet..eli määräaikaista ei voida irtisanoa...Yritys X "säästää" kolmet palkkalulut ja HR juristi kiittää:( Tämä laitetaan järjestelyjen sokerikuorrutukseen...

    • diudiu2

      saako yt-neuvottelujen aikana palkata lisää henkilökuntaa ? joissain paikoissa otetaan väkeä nimikkeellä kesätyöntekija tahi vakinaisten lomatuuraus ?? miten on kun talossa on määräaikaisia ja varmaan monelle lähtö tulossa ?

      • ykkkkk

        kesätyöntekijöitä saa , toki voi olla hieman moraalisesti väärin jossain tapauksessa


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      342
      2770
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      58
      2235
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      78
      1929
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      64
      1569
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1512
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      60
      1044
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1009
    8. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      7
      898
    9. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      200
      815
    10. 36
      719
    Aihe