ainakin pohjois-savossa. Kts. linkin keskiosa
http://feeds2.feedburner.com/LeipjonoFoorumi-AhtaallaOlevienOmaYhteisJaKeskustelupalsta-
http://feeds2.feedburner.com/LeipjonoFoorumi-AhtaallaOlevienOmaYhteisJaKeskustelupalsta-
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Sureen ääneen tostakin toitotetaan. Tota risusavottaahan on jo järjestetty iät ja ajat työttömyystöinä. Jo 80-luvulta muistan jos ei vielä aiemminkin. Nyt on termi muuttunut kun ympäristöstä on tullut niin populääriä. Nyt puhutaan ympäristön hoitoa.
Eihän se ole muuta kun työttömille näytetään mitkä kasvit pitää kitkeä ja sirpit ja viikatteet mukaan ja jätesäkki. Ei kait siinä ihmeempää koulutusta tarvitse. Joku kertoo mitkä on vaarallisia kasveja ja miten kannattaa laittaa hanskat ja pitkähihaiset paidat ja takit päälle.
Kummallista kun kaikesta tehdään niin hianoa nykyään. Saadaan samat asiat markkinoitua uudelleen ja uudelleen.
Sureen ääneen tostakin toitotetaan. Tota risusavottaahan on jo järjestetty iät ja ajat työttömyystöinä. Jo 80-luvulta muistan jos ei vielä aiemminkin.
Kyllä Kekkosen aikaan tehtiin....
Mutta silloin sai palkkaa työstä.
Miksi pitää kouluttaa, miksei anneta suoraan palkkatuettua työtä?
''Kummallista kun kaikesta tehdään niin hianoa nykyään. Saadaan samat asiat markkinoitua uudelleen ja uudelleen.''
Siksi kaikkeen pitää kouluttaa, koska siten saadaan työttömä työhön palkkaa maksamatta. Nuo koulutukset kun ovat nykyisin sitä, että tehdään työtä - mutta ilman palkkaa.
Aivan. pitää kouluttaa, että saadaan tulosta ilman palkanmaksua. Sikäli järjetöntä, että juuri pitkäaikaistyöttömien palkkaaminen palkkatuella on kunnalle monasti se edullisempi vaihtoehto, kuin se, että käytetään eu-tukia.
Ero taitaa vain olla siinä, että virkamiehet pääsevät niillä eu-tuilla afrikan matkalle..