Mun pitäis pitää 1 päivä "sairaslomaa", mutta en oikein tiedä mikä "sairaus" menisi parhaiten läpi 1 päiväksi ?
Pitäis alkaa valittaa jo edellisenä päivänä, jotta olisi uskottavampaa. Vinkkejä ?
Pitäis alkaa valittaa jo edellisenä päivänä, jotta olisi uskottavampaa. Vinkkejä ?
Vastaukset 23
Vanhimmat
suoraan työnantajalta, ja palkattomana vapaana.
Vai aiotko selväksi varkaaksi ruveta?
Kyllä hävettää sinunlaisesi. Itse olen kierinyt täällä 5 päivää influenssan kourissa, ja sitten joutuu lukemaan kun nilkit hakee vinkkejä lomaan ilman syytä!
En todellakaan anna vinkkejä sinulle, heikennät niiden työntekijöiden tulevaa asemaa, jotka oikeasti on avun tarpeessa kun työnantajat alkavat keksiä keinoja vähentää lukuisia sairaslomia.
Omalla diagnoosilla????
Pakko olla, koska KUKAAN ei pysty olemaan töissä 5 päivää infussa.
Sulla on niin korkea kuume, ettet tolpillasi pysy, saati sitten töissä.
Flunssassa minäkin olen ollut töissä, mutten influenssassa.
Kannattaa hoidella käsihygieniaa parmmin, niin ei näppiksiltä tartu pöpöt toisiin.....
Käsihuudetta vaan peliin.
Että älä jaksa valehdella.
Kuule tervetuloo vaan yrittäjäksi. Siinä ei jotkut kuumeet paljoa paina kun laskutukset myöhässä ja asiakkaat soittelee perään.
Että tervetuloo vaan.
ja esitä asia pomolle niin kuin se on. Tarvitset vapaan, voitko ottaa liukumana vai otatko palkattomana.
Nythän on jo loma-aika, joten voit pyytää että saat pitää yhden lomapäivän henkilökohtaisista syistä. Syynkin voit tietysti kertoa pomolle, mikäli haluat - avoimuus yleensä lisää luottamusta. Pomosi varmasti osaa arvostaa kun pyydät vapaan etkä vain tekeydy sairaaksi ja jää pois.
huvitti lukea tuo sinun ehdotuksesi,kun meillä töissä on yksi joka tekee sitä (valitusta ed. päivänä) aina säännöllisin väliajoin. Kaikki tietää,että se on taas vittuuntunut jostain ja haluaa pari päivää vapaata. Eipä sitten enää usko kukaan sitäkään,kun on oikeasti sairas..
Mitä helv. ? Ai ei sais ottaa omaa lomaa? No tottakai saa ja sitä pitää ottaa silloin tällöin, mitä helv. järkee olla töissä jos vituttaa?
Tuleppas marmattaja mun hommiin niin oot joko sairaslomalla oikeesti, omalla lomalla tai sanonu ittes irti viimestään 1kk kuluessa.
Ota oma loma aamuvuoroina niin et menetä lisiäs, jos mahollista.
Lomaahan saa millä perusteella lystää, selkä,maha,kuume ny yleisimmät.
Vinkki: Kannattaa ottaa yli 1päivä niin uskottavampaa toimintaa(Saat ryypätä toisen ja parannella krapulaa loput:)
"Idiootit tekevät toisten työt"
Älä vain sano että sä olet kolmekymppinen mies? :D Kuulepas tämä juttu:
Mä jouduin jäämään tänään flunssan kourissa kotiin, vaikka meikäläinen on tulospalkkauksella duunissa. Ei paljoa naurattanut. Pomoni antoi päivän vapaata mielihyvin, koska hoidan duunit kunnolla. Sitä mä vain en ymmärrä, miksi ihmeessä pitäisi jäädä saikulle?! Jos työt ei maistu niin voihan vittu sentään! Tajuatko sä että täällä on jumalauta lama käynnissä ja ihmiset tekee MITÄ VAIN saadakseen edes jotain duunia edes hetkeksi ja sinä lintsaat töistä "selkäkivun" tai minkä lie erektiohäiriön vuoksi, jota ei edes ole. Ota nyt jumalauta mies (tai nainen) järki käteen ja mieti loppuun asti. Siinä ei mulla ainakaan vitutus paljoa paina lasissa, kun perhekin on elätettävä. Hanki se helvetin selkäranka, oikeesti! Tai anna ees duunipaikka sellaselle joka siellä oikeasti edes joskus käy.
en sairastanut vuosiin mitään tauteja mutta joskus elämäntilanne
oli raskas, oli väsymystä, uupumista tai muuta. Hyvällä omallatunnolla soitin olevani kipeä (kuume) kerran pari. Joskus pitää ajatella itseäänkin. Eri asia on sitten jos joku tekee näin kerran kuussa, mutta en pidä itse pahana joskus 1-2kertaa vuodessa tekeytyväni kipeäksi jos olo on oikeasti aika paska, vaikkei kuumetta olekaan :()
viimeistä vaihtoehtoa. Sanoudu itsesi irti...
No vaikeet kuukautiset tietenkin. Toistuvasti.
Jeesustelijat turpa kiinni!
"Work smart, not hard". Itse olen hakenut saikkua silloin tällöin vitutukseen ja en todellakaan menetä yöuniani sen takia että olen viikon maannut terveenä kotona ja saanut palkan ajalta.
yhy-yhy-yhy jos joku on niiiiiiiin firmaan päin jottei päivääkään uskalla olla pois tai ottaa pientä omaa lomaa.
Meikäläinen varastaa työmaalta kaikkea mitä kotona voin tarvita, pidän omia lomia, ja ei se edelliselle työnantajalle ongelma ollut.
Sattui mies olemaan SAMAA MIELTÄ että joskus vain VITUTTAA ja haluaa maata kotona niin idiootti se on joka "omantunnon kolkuttamana" tekee sen palkatta.
Ja aloittajalle, sano että olit salilla kun haluat aloittaa kuntoilun mutta esim selkä otti itteensä ja nyt ei voi kunnolla liikkua.
Itse hain olkapäästä juuri ja minimi näissä on viikko saikkua.
Kaljoitellessa se meni jotta hyvää lomaa sullekkin^^.
Annetaan me idioottien pitää "omatuntoni on puhdas"- kerhonsa ja nautitaan sitä vasten elämästä.
Ite olen poissa silloin kun olen kipeä enkä tee ylitöitä jos ei ole todellinen tarve. En huijaa työantajaa enkä varasta tavaroita. Jos kusetat työnantajaa on ihan oikein kusettaa myös toisin päin. Sinulle voitaisiin arpoa aina joka kuukausi maksetaanko nyt vähän vähemmän vai vielä vähemmän.
"haluaa maata kotona niin idiootti se on joka "omantunnon kolkuttamana" tekee sen palkatta."
SOri vain mutta komppaan edellistä, vitutus on sairaus siinä kuin nuha. siitä vain ei ole fyysistä todistetta niin ei saa saikkua.
Hakekaa saikkua hyvät ihmiset jos siltä tuntuu, keksikää se syy, jos on työpaikalla niin paska palkka/ilmapiiri/olosuhteet että ei vain huvita niin pomo on hyvä ja korjaa nämä asiat!
Ei taida korjata. Joten hae saikkua ja makaa viikko hyvillä mielin kunnes taas jaksaa hieman aikaa pakertaa.
Valita iskiasta ... se menee aina läpi. Yhtäkkiä saat olla vuodessa sen täydellä palkallisella vapaalla ja kauan, edes lääkäri ei pysty täysin kieltämään vaivaako sinua iskias vai ei. Ajattele, 2 kk:n palkallisella lomalla voita vaikka lähteä reppuriksi Aasiaan! iskias ei nimittäin parane kahdessa kuukaudessa.
Saikkua iskiaksen takia saattaa olla vaikea saada,
koska lääkärisi haluaa seurata oireitasi, tarkastaa tilanteen parin päivän kuluttua, sairaslomaa saat mutta parin päivän jaksoissa ja aina uusi käynti. Seurannassa kärähtää jos keksii omiaan eikä ole sairas. Kärystä jää pysyvä jälki papereihisi ja sitten ei olekaan kivaa..
Itellä toimi kouluaikoina ainaki "Ripuli" sairaspäivän selitykseksi. :D
ripuli/oksetustauti ja voit huoletta olla kotona päivän..
Ihmettelen sitä, miksi ihmiset haluaa olla ehdoin tahdoin poissa töistä keksityillä syillä. Jos se työ sattuu ottamaan päähän niin siitä täytyy puhua pomolle tai sitten muuttaa asennetta. Ei asiat muutu ellei niille itse tee jotakin. Olisin itse iloinen jos saisin enemmän töitä - tällä hetkellä teen yhtä osa-aikatyötä vakituisesti ja kolmea muuta keikkaillen - ja mielelläni maksaisin opiskeluni (5000 euroa vuodessa) mutta ei ole varaa. Jos vain saisin töitä ja palkkaa niin että voisin koulutukseni maksaa, tekisin niska limassa parkumatta kertaakaan. Viiden tonnin säästöt on hankala kohde, mutta halusin vain sanoa että kannattaa olla iloinen siitä mitä on. Kaikki asiat ottaa joskus päähän eikä ne ratkea niitä pakenemalla.
Vatsatauti voi olla ihmisellä yleensä korkeintaan kerran tai pari vuodessa. Ja joskus se voi tulla aivan oikeastikin. On tosi ikävä, jos on juuri lintsannut oksennustauti-verukkeella ja sitten tuleekin kohta oikeasti oksennustauti. Eihän kukaan usko, että jollakin on jatkuvasti vatsa kipeä.
Kyllä kannattaa ottaa reippaasti lomapäivä, pekkanen tai liukuma, jos tietää etukäteen että tarvitsee päivän vapaaksi.
"Eihän kukaan usko, että jollakin on jatkuvasti vatsa kipeä"
Tässäpä "näet" yhden sellaisen, jota oikeastaan joka päivä koskee mahaan. Vatsakivun syyhän voi olla muukin kuin esim. ripuli.
Kun kerran vatsaan koskee joka päivä, niin oletko sen takia joka päivä saikulla? Tuskin. Tarkoitin tietysti, että ei kukaan voi olla jatkuvasti pois töistä vatsataudin vuoksi ilman lääkärintodistusta. Jatkuvan vatsakivun syy täytyy selvittää, toivottavasti olet käynyt lääkärissä.