pikkupoikien ja etenkin vauvojen esinahan tulehduksista johtuu siitä etteivät äidit yksinkertaisesti tiedä poikavauvojen anatomiasta mitään.
yritetään vauvan esinahan alta pestä ja kiskotaan nahkaa joka on vielä terskassa kiinni ja saadaan pikkurepeämiä aikaiseksi joka myöhemmin tulehtuu, siinäpä taas yksi terveys syistä ympärileikattavaksi joutuva.
jotkut neuvolat asian opettaa äideille valitettavan usein näin ei käy.
sitten ollaan niin äitiä niin äitiä.
suurinosa suomessa leikkaushoitoa vaativista
5
103
Vastaukset 5
- vai miksi
tämä pippeliasia tänään niin kovin askarruttaa?
- Peppitossu
kyllä Suomen neuvoloissa opetetaan että sitä esinahkaa ei vedellä pois ennenkuin aika on kypsä.
Mutta jos äiti tai isä on tyhmä ja kurkkii nahan alle ennenaikojaan niin siinä on kyllä sitten vanhemmissa vika.
Kyllähän ne isätkin lapsiansa pesee..."milloin sopiva ikä pestä pippelin alta..
Eli millonkas sitä pippeliä pitäisi rueta pesemään, niinkuin miehet yleensä? Neuvolan täti puhui vain kierrellen ja kaarrellen enkä siis saanu vastausta. Olen myös naapurin rouvan kanssa keskustellut asiasta ja hänkään ei tiedä kun ei neuvolassa asiasta puhuta. Meidän pojat ovat kaksi vuotiaita. Niin eli milloinka esinahka tulisi vetää taakse ja pestä sieltä alta.
saattaa kuulostaa teistä tosi typerälle mutta minä olen ilmeisesti niin tyhmä etten tiedä. Niin ja joku varmaan epäilee että tämä on provo, voin sanoa jo heti että ei ole."
lisää
"Ihan uteliaisuudesta lueskelin tätä keskustelua koska itselläni samanlainen kokemus, etten tiennyt mitä tai miten se pienen pojan pippeli pestään. Ja ihmettelen edelleen ettei neuvolan terveydenhoitajalata tosiaan saanut vastausta! Poikani sairastuikin vakavaan ylävirtsateiden tulehdukseen jo 3kk ikäisenä ja siinä hötäkässä huomattiin leikkaussalissa (vasta?!) että esinahan alla paha tulehdus ja esinahka siksi jotenkin kiinnittynyt, joten minulta mitään kysymättä tehtiinkin todella täydellinen ""hätä"" ympärileikkaus. Eipä ole enää pesuhuolia! Pitkään minua askarrutti että olenko itse väärällä pippelin hoidolla aiheuttanut tulehduksen. Poika on nyt 13 v eikä ympärileikkauksesta ole hänelle mitään huolta tullut, eikä asia kyllä askarruta enää minuakaan. Mutta on outoa ettei noin yksinkertaisessa asiassa saa neuvoja edelleenkään. Itse kysyin mieheltänikin, muttei hän osannut sanoa milloin, kuka, miten ja koska pestiin! "
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha1411583- 1481081
Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät69956Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi301833- 68743
PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.56723- 37629
- 62602
Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"
Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi7591Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et33571
