"Mittani alkaa olla täysi näiden erilaisten alakarppausta tukevien keskustelufoorumeiden kanssa. Ennen kuin päästään asiaan, ensin muutaman termin määritys ja muutama muukin selitys."
"Minulla on porttikielto foorumiin! Niin uskomattomalta kuin se kuulostaakiin, avoimuuteni on tulkittu niin suureksi vaaratekijäksi alakarppaus -ilmiölle (hiilihydraattitietoisuus), että minulta on evätty pääsy foorumiin. Monenlaisia nöyryyttäviäkin tapahtumia on tuota porttikieltoa edeltänyt aika tuonut esille elämässäni. Turha niitä on tänne tuoda."
"Ajattelin myös kokeilla kirjoittelua karppaus.info:ssa. Siellä jouduin heti nimettöminä esiintyneiden foorumihenkilöiden mielivallan kohteeksi. Kirjoituksiani sensuroitiin."
"Minulla on porttikielto foorumiin! Niin uskomattomalta kuin se kuulostaakiin, avoimuuteni on tulkittu niin suureksi vaaratekijäksi alakarppaus -ilmiölle (hiilihydraattitietoisuus), että minulta on evätty pääsy foorumiin. Monenlaisia nöyryyttäviäkin tapahtumia on tuota porttikieltoa edeltänyt aika tuonut esille elämässäni. Turha niitä on tänne tuoda."
"Ajattelin myös kokeilla kirjoittelua karppaus.info:ssa. Siellä jouduin heti nimettöminä esiintyneiden foorumihenkilöiden mielivallan kohteeksi. Kirjoituksiani sensuroitiin."
Vastaukset 18
Vanhimmat
pelle mikä pelle, sen kaikki jo tietää.
"Minulla on porttikielto foorumiin! Niin uskomattomalta kuin se kuulostaakiin, avoimuuteni on tulkittu niin suureksi vaaratekijäksi alakarppaus -ilmiölle (hiilihydraa"ttitietoisuus), että minulta on evätty pääsy foorumiin. "
Olipas sinulla salaista tietoa. MIssä sirkuksessa sitä niinkuin muuten?
terveisin
Ettei noilla palstoilla saa kirjoittaa mitään negatiivista virallisesti hyväksytyistä lisäaineista?
Siis mistä?
Siis mistä lisäaineista?
Heh, karppaus.info:n "perkaajat" pitävät Taubesin karkeita virheitä sisältävää kirjaa raamattunaan, ja uskovat että rasvalla lähtee kaikki sairaudet, ellei jopa anoppi kävelemään.
Toinen mainittu keskustelufoorumi on Tri Tolosen ja Biovitan mainospalsta. Samanlaista roskaa on jo Wikipedia täynnä, huvittava kommentti Wikin käyttäjältä karnosiiniartikkelin suhteen: "Artikkelin perusteella karnosiini on parempaa kuin teriakki. Teksti haiskahtaa jonkun luontaistuotekauppiaan piilomainokselta (eräs nettipalstoilla varsin aktiivinen, karnosiinituotteitakin kauppaava Tohtori T. tulee mieleen) ja tarvitsisi riippumattoman asiantuntijan arviota."
Mitähän menetettävää kenellekään fiksulla ihmisellä tuossa kirjoituskiellossa lienee? Onhan se kieltämättä hassua kun sananvapautta kailotetaan, muttei sitä omilla hiekkalaatikoilla siedetä. Säälittävää toimintaa kaikin puolin.
"Toinen mainittu keskustelufoorumi on Tri Tolosen ja Biovitan mainospalsta."
Nämä keskustelufoorumit CS mainitsee blogissaan:
- karppaus.info
- hiilaritietoiset
- Suomi24 - Vähähiilihydraattiset dieetit
- Kauppalehden (!) keskustelu
Mielestäni noita on enemmän kuin kaksi (kirjoitit: toinen mainittu...), onko niitä sinun mielestäsi vain kaksi? Mikä noista on Tolosen mainospalsta? Millä perusteella?
Tiedän, ettet vastaa, koska kirjoittelusi perustuu valehteluun ja vääristelyyn...
En ole se, jolle vastasit. Vastaan kuitenkin.
Mielestäni tuohon neljän listaan kävisi myös:
- Suomi24- diabetes
- Diabetesliitto - Kohtauspaikka
Vaikka ovatkin kaikkeen diabetekseen liittyviä, käydään niissä ajoittain VHH-keskusteluja kiivaastikin. Valitettavan usein taso on juupas-eipäs-tasoa. Toisaalta kokemukset diabeteksen omahoidossa VHH:n avulla ovat yleisiä.
Mikä on mainospalsta? Jotenkin jäi itselleni tuollainen kuva tietyn trin blogin ajatusten vaihdosta hiilaritietoisissa. Kannattaa katsoa, mitä lisäravinteita teksteissä mainitaan.
Pitää kyllä olla aika puusilmä, ellei hiilaritietoisten Tolosen mainoksia huomaa. Hirveätä gish galloppia varsinkin lisäravinneketju täynnä, ja seurakunta laulaa hoosiannaa. Taisi kalikka kalahtaa :D
Tuo mainoskammoisuutesi lähenee jo vainoharhaisuutta. Laita muutama lainaus niistä mainoksista, joita sinun mielestäsi hiilaritietoisissa on. Minä en löytänyt sieltä muuta kuin normaalia keskustelua.
Nythän sinulla on hyvä mahdollisuus osoittaa minun tyhmyyteni (ja puusilmäisyyteni) näyttämällä ne mainokset joita mm. lisäravinneketju on täynnä.
P.S. Äläkä vastaa, että "etsi itse". Sinä tunnut olevan ainoa joka ne voi sieltä löytää...
Otan osaa
Et siis pysty näyttämään yhtään mainosta hiilaritietoiset -palstalta? Kyllähän minä sen tiesin. Kyselin ihan vaan kiusallani. On kiva seurata miten kiemurtelet valheissasi...
Jos ei mm. niitä EPA ja karnosiinimainoksia sieltä löydä niin täytyy olla joko valehteleva tohtorisetä tai sokea :D
Et siis vieläkään pysty näyttämään yhtään mainosta hiilaritietoiset -palstalta? Kyllähän minä sen tiesin. Kyselin ihan vaan kiusallani. On kiva seurata miten kiemurtelet valheissasi...
Saat vielä yhden mahdollisuuden, copy-pastea niitä "mainoksia" tänne.
Sinä saat vielä yhden mahdollisuuden käydä silmälääkärissä, vanhemmalla iällä näön kanssa saattaa olla jo ongelmia, telomeerit vaan paukkuu ;) Tai vaikka syödä niitä karnosiinitabuja silmänpohjien hapetusstressiin :D
siellä suoraan mainosteta mitään tuotemerkkiä, jota Tolonen markkinoi, mutta muuten on kyllä melkomoista E-epan ja karnosiinin hehkutusta. Toki niistä hyötyäkin on eikä se suinkaan vähennä arvoa Tolosen tietämyksestä ravinnosta ja hivenaineista. Itse välttelen ko. kirjoittajan viestien lukemista pitääkseni mielenrauhani stabiilissa tilassa.
Stabiilien ajatusten suhteen vähän samaa mieltä kuin muutkin. Tosin asiantuntemustaan voi helposti käyttää väärin ja ohjailla ihmisten mielikuvitusta.
kannatta pitää jonkinlaiset suodattimet päällä, lukee sitten kenen tekstejä tahansa. Mulle kelpaa omat kokemukset tällä hetkellä parhaiten. Me kun ollaan kaikki hieman erilaisia, vaikka "viisaammat" toisin luulevat.