onko oikein kun laitan asuntovaunun autonperään . takasumuvalon merkkivalo syttyy
takasumuvalon merkkivalo syttyy
solifer 500-87
9191
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
se sumari saa virtansa vaunun akusta.Se on sama napa josta on syötetty virtaa vaunun akkuun kun auto on kytketty vaunuun .
väliin ja taas mennään
syttyä eikä tarvitse diodia käytä katkaisijaa.
johtoon ei ole merkitty virran kulkusuuntaa,virtakulkee aina siihen suuntaan missä se maadoitus on tässä tapauksessa maadotus tapahtuu sumuvalon lampun kautta.kysyjän ongelmaan on ratkaisu että irrotta pistokkeesta sen jatkuvan virran johdon ja teippaa ettei pääse oikariin
nythän asia ratkes kerralla .Siis Kannattaa virta tuoda vaunulle suoraan akusta katkaisija ja sulake väliin.Maadoitus suoraan auton korista sehän on maadoitettu auton akulta.Näin minulla pelaa vaunun akun lataus ajossa .toimii hyvin 13 napaisessa ei tarvitse mitään sovitteita.Nuoli vielä johtoon että tietää minne päin virta kulkee.Ainstainin setä
Jorma-setähän se vastailee mitä sattuu kun ei ymmärtänyt alkuperäistä kysymystäkään.
Miksi siihen katkaisija pitäisi laittaa?
Että autossasi on käytetty normaalia peräkärryä, jossa on ollut sumuvalo käytössä.
Kun laitat vaunun kiinni, niin tuo sumuvalolle menevä johto meneekin suoraan vaunun akkuun. Joissakin tuon tempun tekee pakkivalot, jotka syttyvät autossa kun vaunu laitetaan kiinni.
Ota vain tuo johto irti auton päästä, niin ongelma on poissa päiväjärjestyksestä.
Itse napsasin sivareilla poikki takaluukun lattiapanelin alta.
Tässä sivu jossa infoa.
Ennen tuo 54/g jätettiin tyhjäksi, mutta uusien eu-sääntöjen mukaan siihen pitää kytkeä sumuvalo, sillä uusissa eu-sääntöjen mukaisissa peräkärryissä on sumuvalo.
Tässä sivu jossa infoa asiasta:
http://www.mvnet.fi/index.php?osio=Sekalaista&sivu=Perävaunun_sähkökytkennät