Mitä mies tarkoittaa?

Mulla on ollut jonkinlaista kevyttä "leikki" säpinää erään miehen kanssa jo useamman vuoden. Olemme molemmat varattuja ja hyvissä suhteissa tahoillamme eikä olla ihan nuoriakaan enää ( 40v ). Me tunnetaan ihan sairaan kovaa vetoa toisiimme, välillämme on kemiaa vaikka muille jakaa.

Me ollaan vime aikoina juteltu tästä aiheesta jonkin verran enemmänkin ja munsta tuntuu, ettei kumpikaan tahdo tuoda julki niitä todellisia tunteita. Todellisuudessa mä olen niin pahasti lätkässä että voisin verrata tätä niihin nuoruuden aikojen ihastuksiin. Toisaalta veikkaan tämän johtuvan vain siitä että toinen on oikeasti tavallaan tavoittamattomissa eikä meistä koskaan voi tulla mitään, sehän vain lisää mystiikkaa.

Kumpikin meistä ylistää omaa puolisoon toiselle.
Mitä tämä kertoo?

Itse näen sen niin, etten tahdo kertoa hänelle näistä todellisista tunteistani ikinä ja siksi vähättelen tätä kipinää miehelle ja ylistän omaa puolisoani. Mutta miten mies ajattelee asian? Miksi hän tekee samoin?
15201
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

"Kumpikin meistä ylistää omaa puolisoon toiselle."

^Puolisoa, vai omia puolia? Aika iso ero noilla asioilla.

"eikä meistä koskaan voi tulla mitään"

Sullako on kumppani siis jo? Ja mitä tarkoitat että toisen kanssa pitäisi tulla? Romanssi, vai siis meinaatko uuden ottaa? :(

Äänestä
  • Omaa puolisoa tarkoitin: minä ylistän miestäni, hän vaimoaan.
    Olemme molemmat varattuja.


    Ja mitä tarkoitat että toisen kanssa pitäisi tulla? Romanssi, vai siis meinaatko uuden ottaa? :(

    ->Mitä tarkoitat? En mielestäni ole kirjoittanut mitään "toisen kanssa pitäisi tulla".
    Kirjoitinkohan liian epäselvästi vai luitko kenties sinä huonosti tekstin. Kysy tarkemmin jos vielä epäselvää ;-)

    Äänestä

  • Nora. K kirjoitti:

    Omaa puolisoa tarkoitin: minä ylistän miestäni, hän vaimoaan.
    Olemme molemmat varattuja.


    Ja mitä tarkoitat että toisen kanssa pitäisi tulla? Romanssi, vai siis meinaatko uuden ottaa? :(

    ->Mitä tarkoitat? En mielestäni ole kirjoittanut mitään "toisen kanssa pitäisi tulla".
    Kirjoitinkohan liian epäselvästi vai luitko kenties sinä huonosti tekstin. Kysy tarkemmin jos vielä epäselvää ;-)

    Siis jos olet varattu niin miksi toinen mies? Petätkö? Vai jotain muuta vai

    Äänestä

  • tuota... kirjoitti:

    Siis jos olet varattu niin miksi toinen mies? Petätkö? Vai jotain muuta vai

    Ei ole tarkoitus vaihtaa miestä, eiollut tarkoitus ihastua toiseen mieheen, eikä ole tarkoitus pettää. Niin nyt vaan on käynyt.
    Kirjotin vain koska haluaisin jotain näkökulmaa tämän miehen sanomisiin.

    Äänestä

Miksi sinä leikit itsesi ja muiden tunteilla? Aivan, ihastuminen tuntuu sinusta mukavavalta. Vastaihastuminen pönkitää naiseuttasi ja itsetuntoasi. Siksipä sinä et haluaisi luopua tunteistasi etkä tuosta tilanteesta.

Mieti nyt kuitenkin, mitä siitä voi seurata? Nykyisten suhteidenne kariutuminen ilman takeita, että teistä tulisi mitään pidempiaikaista. Ja vaikket oikeaa suhdetta aloittaisikaan, niin tuo saa nykyisen miehesi tuntumaan tylsältä.

Että sinuna vältteleisin koko kaverin näkemistä, ennen kuin aiheutuu isompaa harmia. Mitä muuten toivoisit oman miehesti tilanteessasi toimivan?

Äänestä
  • että tätä on jatkunut siis jo monta vuotta. Eikä me olla petetty ketään, ei olla oltu
    sängyssä eikä edes suudeltu. Eikä ole sellaisia aikomuksiakaan. Meillä on sellaista avointa säpinää, silmäpeliä, verbaalista juttua, kemiaa.

    Me nähdään itse asiassa tosi harvoin, voi olla joskus jopa useampi kk ettei nähdä. Tavallista on että nähdään muutaman viikon välein. Eikä me tavata salaisesti eikä koskaan kahden vaan suuremmassa sakissa nähtäillään ja ihan julkisesti.

    Monet tietää mm.mun mies tietää tämän tyypin tuntevan vetoa mua kohtaan, ei se ole kenellekään salaisuus. Mun mies on sen asian suhteen ihan ok, ei ole eka mies joka ihastuu munhun. Hän ei vaan tiedä mun tunteista tätä miestä kohtaan. Ollaan mun mieheni kanssa myös juteltu, että pitkissä parisuhteissa (kuten meillä) tulee aikoja kun ihastuu toiseen mutta on ihan eri asia mitä tekee sille ihastumiselleen! Tiedän myös mieheni olleen pariinkiin kertaa vakavasti ihastunut.

    ...Että jos jo jotain vastausta saisi tuohon asiaan, josta kysyin...

    Äänestä

Todella vaikeaa tosin. Riippuu paljon siitä, kuinka sopivia teidän kumppanit ovat toisilleen. Niin sen on mentävä jos ylipäätään ja se taas vuorostaan riippuu siitä, kuinka hyvin kaksi satunnaista ihmistä voi sopia toisilleen. Eli ei helppoa! Riippuu, onko ne kumppanit niin hyviä kuin väitätte? :) Jos ne on loistavia niin nehän loistaa kyllä keskenäänkin.

Tämä tie on vaarallinen. Jos jotain halutte niin pitää ymmärtää, että se voi olla kummallekin sen oman suhteen loppu tai karsea kari. Jos siihen ei ole sitten valmis niin pitää unohtaa haaveilu _HETI_!

Jos pakko ja pakottaa, on vain absoluuttisella suoruudella ja rehellisyydellä mahdollista voittaa. Koska, vaikka toinen olisi vihainen ja mustasukkainen, niin jos suoraan laittaa niin se ei voi siinä sitten ainakaan laittaa missään vastaan ylimääräistä. Ne ylimääräiset ovat niitä, mitkä kasvavat helvetin lieskoiksi asti! Koska valehtelee saatana! Se on se petos, joka polttaa. Jos totta puhuu niin saa edes mahdollisuuden kaikkeen. Sellainen tilanne saattaa paradoksaalisesti kumppania jopa hymyilyttää ja tuntua vaan hullulta. (Tai sitten tulee vaan tosissaan turpaan.) Tässä on se heittäytymisen ongelma.

Pistänpä hieman Cupidon kiemuroita. Jos otat onkeesi näistä, niin en sitten ole syyllinen sinun valintoihisi.

Ongelma on tietysti, että siinä pitää olla täysin rehellinen: Pitää aloittaa kertominen siitä, että teillä _jo_ synkkaa, eikä sitä voi alkaa kiertämään. Ei voi alkaa hakemaan sitä ratkaisua innoittamalla toinen oikeaan läheisyyteen tai edes seksiin jonkun muun kanssa. Se sokko pelaaminen paljastuisi kuitenkin.

Toisen välitön pelko on etusijan menettäminen sydämessä. Onko se jo menetetty? Koska jos on, niin sitten se tarkoittaa eroa. Jos kyse on halusta seikkailla, niin se on tehtävä selväksi ja sitten on vakuutettava rakkauttaan niin maan perkeleesti. Koska ei se sittenkään usko jos vielä epäilee.

Yksi tapa edetä, jos todella ryhdytte johonkin (ja ette siis unohda HETI! ja sano niin toisille ääneen.):

Kirjoittakaa unelmatilanne ylös paperille. Tämä on jo fantasian rakentamista, joten se tarkoittaa jo sitä, että olette siis tekemässä sitä. Loikka on jo tehty! Ei saa enää jarrutella.

Kun tavoite, mitä haette ja mikä tuo kaikille mielestänne enemmän kaikkea ja parempaa (Koska niin sen täytyy tai muuten te haette vaan eroa.), on paperilla, teillä on mahdollisuus alkaa pohtimaan, millä keinoin te siihen pääsette.

Muistakaa, että mustasukkaisuutta ei voi ohittaa viettelemällä vaan siitä pitää mennä suoraan läpi, jos siitä ylipäätänsä voi mennä.

Vielä kerran: Jos menette eteenpäin, ettekä unohda _HETI_, on kyettävä tekemään absoluuttinen itsetuho ja antautuminen sen mustasukkaisuuden uhrin edessä totuudessa (koska olette jo ihastuneet). Vain se voi pelastaa. Se voi myös palkita mutta se ei ole koskaan taattua.

Äänestä

ei mulle ainakaan tulisi kuuloonkaan, jos olisin oikein syvästi rakastunut toiseen. Hänelle puhuisin puolisostani niin vähän kuin mahdollista ja silloinkin neutraalisti. En haukkuisi, mutta en kehuisikaan. En keksi mitään syytä, joka saisi mut toimimaan toisin.

Äänestä
  • Hän puhuu samoin kuin minä puolisostaan ja suhteestaan, eli kukaan muu toinen nainen/mies ei ole parempi kuin OMA nainen/mies. Se oma suhde on hyvä ja oma puoliso on niin ihana ja hyvä. Kuitenkin tämä mies on jo selvästi itse ajatellut meidän keskinäistä suhdettamme "pidemmälle"... suoraan asian ilmaisi. Että miksi mies sitten puhuu itsensä näin pussiin samassa lauseessa?

    En usko hänen olevan rakastunut minuun. Veikkaan mulla olevan ne syvemmät tunteet häntä kohtaan mutta en tasan kerro sitä hänelle. Mutta veikkaan hänen tietävän ja aavistavan tämän. Edelleenkään en silti aio ryhtyä mihinkään pettämiseen. Vaalin tätä sydämessäni itsekseni.

    Tuohon parinvaihtoon sanoisin, että no way.

    Äänestä

..siispä leikki rupeskii muuttuu todeks..huh..=oI

..sepä sii onkii vaarana ko lähtee leikkii...

..joku voipi rakastuu oikiasti..=oI

..*hmm*..

=o7

...paree varmaankii olla juu iha hyst...

oisiko tuo oman puolison ylistys ittelle uskotteluu..???

Äänestä
  • Edelleenkin väitän ja katson ettei tämä juttu tämän todemmaksi muutu. Ehkä olisi taas aika ottaa vähän välimatkaa.

    Jotain tuollaista samantapaista ajattelin itsekin miksi ylistää puolisoaan. koittaa vakuuttamalla vakuuttaa suhdettaan ja vaimoaan. Tai sitten se vaan koittaa kertoa mulle ettei ole saatavissa (en ole halunnutkaan SAADA mitään) ja että sen sydän on muualla (kuten varmaan onkin). Ihmeellisen ristiriitaista joka tapauksessa.

    Mieheni meni kerran kännipäissään kysymään tältä mieheltä pitääkö se munsta. Oltiin juuri kahden kesken tämän miehen kanssa puhuttu meistä ja siitä että hän pitää minusta ja plaaplaa. Sitten muuttuikin ääni kellossa ja äkkiä olinkin vain täysin yhdentekevä ihminen hänelle...Taisin vähän pahoittaa mieleni siitä ja tämä mies huomasi sen, huoli äänessään tuli lohduttamaan mutta kun mun mies oli siinä niin sekin tilanne piti heittää leikiksi.

    Äänestä

  • Nora. K kirjoitti:

    Edelleenkin väitän ja katson ettei tämä juttu tämän todemmaksi muutu. Ehkä olisi taas aika ottaa vähän välimatkaa.

    Jotain tuollaista samantapaista ajattelin itsekin miksi ylistää puolisoaan. koittaa vakuuttamalla vakuuttaa suhdettaan ja vaimoaan. Tai sitten se vaan koittaa kertoa mulle ettei ole saatavissa (en ole halunnutkaan SAADA mitään) ja että sen sydän on muualla (kuten varmaan onkin). Ihmeellisen ristiriitaista joka tapauksessa.

    Mieheni meni kerran kännipäissään kysymään tältä mieheltä pitääkö se munsta. Oltiin juuri kahden kesken tämän miehen kanssa puhuttu meistä ja siitä että hän pitää minusta ja plaaplaa. Sitten muuttuikin ääni kellossa ja äkkiä olinkin vain täysin yhdentekevä ihminen hänelle...Taisin vähän pahoittaa mieleni siitä ja tämä mies huomasi sen, huoli äänessään tuli lohduttamaan mutta kun mun mies oli siinä niin sekin tilanne piti heittää leikiksi.

    ..pahoi tilanteita....niit kantsis välttää nii hyvi ko suinkii...

    ko niispä vain pahottaa mielesä...sekä muitteki osapuolie mielet..


    =oI

    ...mie tiiän mimmosta se on ko ihastuu johoki itte suhtees olles..mut miulla ei oo millokaa pääsy karkaa siihi mallii jotta sille oisin antannu valtaa vaikuttaa mihikää...


    sieki sanoit jotta sua loukkasi seko tuo mies suhtautuki välinpitämättömästi suhu sun miehelles...sekii kertos tosiaa jotta sie oot ihastunnu siihi miehee...muute sil mitä hää sust miettii ei ois välii...eiks nii..??

    ...nii vaiks oisit kuika antannu sydämes jollekii ja sie tiiät et sille se kuulus mut ihastumii on semmosta jottei se kato sit kelle sydän kuuluu..vain siun oikeudentajus kattoo siit eteepäi mitä teet asille...taikka jätät tekemäti...


    =o)))

    ..tsemii tuoho tilanteesee..koeta ottaa etäsyyttä siihi ihastuksees nii miekii tekisin tuos tilantees..jos oikee kovasti on vaarana jotta karkaa käsistä..

    =o)

    ..joitteki kaa pystys puhuu asiat halki poikki pinoo mu joitteki kaa tepsii vain etääntymii...


    *spot*..

    Äänestä

  • Jazuli kirjoitti:

    ..pahoi tilanteita....niit kantsis välttää nii hyvi ko suinkii...

    ko niispä vain pahottaa mielesä...sekä muitteki osapuolie mielet..


    =oI

    ...mie tiiän mimmosta se on ko ihastuu johoki itte suhtees olles..mut miulla ei oo millokaa pääsy karkaa siihi mallii jotta sille oisin antannu valtaa vaikuttaa mihikää...


    sieki sanoit jotta sua loukkasi seko tuo mies suhtautuki välinpitämättömästi suhu sun miehelles...sekii kertos tosiaa jotta sie oot ihastunnu siihi miehee...muute sil mitä hää sust miettii ei ois välii...eiks nii..??

    ...nii vaiks oisit kuika antannu sydämes jollekii ja sie tiiät et sille se kuulus mut ihastumii on semmosta jottei se kato sit kelle sydän kuuluu..vain siun oikeudentajus kattoo siit eteepäi mitä teet asille...taikka jätät tekemäti...


    =o)))

    ..tsemii tuoho tilanteesee..koeta ottaa etäsyyttä siihi ihastuksees nii miekii tekisin tuos tilantees..jos oikee kovasti on vaarana jotta karkaa käsistä..

    =o)

    ..joitteki kaa pystys puhuu asiat halki poikki pinoo mu joitteki kaa tepsii vain etääntymii...


    *spot*..

    ja ymmärrät.

    Tiedän paljastaneeni aika hienosti tunteeni tuolloin pahoittaessani mieleni...hitsit. Ja miten hyvin niitä olenkaan koittanut peitellä. Aika perääntyä kun vielä siihen pystyy edes jotenkin arvokkaasti...

    Tiedän sen kokemuksesta, vaikka miten kauan aikaa menisi ettei tavata, nämä tunteet ei lakkaa. On aikoja kun ei olla nähty puoleen vuoteen! Kieltäydyin osallistumasta mihinkään juttuun missä tiesin törmääväni häneen. Tähän ei päde poissa silmistä, poissa sydämestä. Mä en käsitä mikä siinä
    miehessä on, mikä siinä iskee...

    Äänestä

  • Nora. K kirjoitti:

    ja ymmärrät.

    Tiedän paljastaneeni aika hienosti tunteeni tuolloin pahoittaessani mieleni...hitsit. Ja miten hyvin niitä olenkaan koittanut peitellä. Aika perääntyä kun vielä siihen pystyy edes jotenkin arvokkaasti...

    Tiedän sen kokemuksesta, vaikka miten kauan aikaa menisi ettei tavata, nämä tunteet ei lakkaa. On aikoja kun ei olla nähty puoleen vuoteen! Kieltäydyin osallistumasta mihinkään juttuun missä tiesin törmääväni häneen. Tähän ei päde poissa silmistä, poissa sydämestä. Mä en käsitä mikä siinä
    miehessä on, mikä siinä iskee...

    iha varma jottet oo iha vika miehen kans suhtees..???

    =oI

    ..ois kuiteki yks elämä elettävänä...=o)

    ollos nii hyvät..nuita ittekki funtsineena nous mielee tuommost..=o)

    Äänestä

  • Jazuli kirjoitti:

    iha varma jottet oo iha vika miehen kans suhtees..???

    =oI

    ..ois kuiteki yks elämä elettävänä...=o)

    ollos nii hyvät..nuita ittekki funtsineena nous mielee tuommost..=o)

    voi olla varma. Vähiten näissä tunnelämän asioissa.

    Mutta kun sitä on elänyt lähes puolet elämästään yhden ja saman miehen kanssa niin kyllähän sitä on kehittynyt vahva side toiseen. Ollaan toistemme parhaat ystävät ja viihdytään yhdessä. Toki rakkaudellakin on sijaa tässä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nora. K kirjoitti:

Mulla on ollut jonkinlaista kevyttä "leikki" säpinää erään miehen kanssa jo useamman vuoden. Olemme molemmat varattuja ja hyvissä suhteissa tahoillamme eikä olla ihan nuoriakaan enää ( 40v ). Me tunnetaan ihan sairaan kovaa vetoa toisiimme, välillämme on kemiaa vaikka muille jakaa.

Me ollaan vime aikoina juteltu tästä aiheesta jonkin verran enemmänkin ja munsta tuntuu, ettei kumpikaan tahdo tuoda julki niitä todellisia tunteita. Todellisuudessa mä olen niin pahasti lätkässä että voisin verrata tätä niihin nuoruuden aikojen ihastuksiin. Toisaalta veikkaan tämän johtuvan vain siitä että toinen on oikeasti tavallaan tavoittamattomissa eikä meistä koskaan voi tulla mitään, sehän vain lisää mystiikkaa.

Kumpikin meistä ylistää omaa puolisoon toiselle.
Mitä tämä kertoo?

Itse näen sen niin, etten tahdo kertoa hänelle näistä todellisista tunteistani ikinä ja siksi vähättelen tätä kipinää miehelle ja ylistän omaa puolisoani. Mutta miten mies ajattelee asian? Miksi hän tekee samoin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu