Jätin lääkityksen, Seroquel Prolong 300 mg ja Mirtazapin 30 mg, kerralla pois n. kaksi viikkoa sitten.
Itkettää, pelottaa, ahdistaa, tuntuu kuin kuolisin tähän paikkaan! Pahoinvointia, kuvottava olo, päänsärkyä, huimausta. Kauhea tunne, kuin menisi taju. Johtuuhan nämä oireet lääkityksen lopettamisesta? Toisaalta pelkään, että olen oikeasti sairas, mutten kehtaa taas mennä lääkäriin. :(
Onko muilla kokemuksia kyseisten lääkkeiden äkillisestä lopettamisesta? Millaisia annoksia? Mitä oireita teille tuli ja etenkin kuinka kauan ne kestivät? Tuntuu, ettei tätä jaksaisi kovin paljon pidempään.
Itkettää, pelottaa, ahdistaa, tuntuu kuin kuolisin tähän paikkaan! Pahoinvointia, kuvottava olo, päänsärkyä, huimausta. Kauhea tunne, kuin menisi taju. Johtuuhan nämä oireet lääkityksen lopettamisesta? Toisaalta pelkään, että olen oikeasti sairas, mutten kehtaa taas mennä lääkäriin. :(
Onko muilla kokemuksia kyseisten lääkkeiden äkillisestä lopettamisesta? Millaisia annoksia? Mitä oireita teille tuli ja etenkin kuinka kauan ne kestivät? Tuntuu, ettei tätä jaksaisi kovin paljon pidempään.
Vastaukset 15
Vanhimmat
melkoiset kun lopettaa seinään, olisi pitänyt vähentää hitaasti. Käytätkö muuten kofeiinia, se aiheuttaa psyyken ongelmia pitkäaikaiskäytössä osalle meistä, masennusta, ahdistuneisuutta, paniikkihäiriötä univaikeuksia, psykoottisuutta, jne.
Blogissani on juttua asiasta ja hoito-ohjeita kofeiiniriippuvuuden katkaisemiseen.
http://qmies.blogit.fi/
lääkkettä pitkään, niin se tulee lopettaa vähitellen.
Kun vaan tietäisin, että kuinka nopeasti nämä oireet menevät ohi. En haluaisi käyttää niitä lääkkeitä.
Turhaan enää niitä aloitat.
Tietysti aivot ja kroppa hakee luonnollista olotilaansa lääkityksen jälkeen.
Olisi kuitenkin hyvä käydä lääkärissä ja ilmoittaa tämä lopetus.
Perusterveystarkastus verikokeineen ym.
Yleensä lääkkeiden kanssa aika on ratkaiseva tekijä.
Jos käytät kuukauden varaa kaksi kuukautta toipumiseen.
käytit lääkkeitä ennen lopetusta?
Seroquelia n. viisi kuukautta ja Mirtazapinia jotain vuoden. Kuinka niin?
Ahdistaa! :'( Minä kuolen! Joko tähän tai sitten minulla onkin jokin vakava sairaus jota ei ole huomattu. Olen väsynyt tähän itkemiseen ja paniikkiin. Jokin on vialla.
Seroquel olisi pitänyt vähentää pikkuhiljaa.
Mirtza taas, no siitä on enemmän haittaa kuin hyötyä.
Sinun aivot alkaa pelaamaan ilman kemikaaleja. Jokainen hermo välittää sinulle että jotain on vialla vaikkei olekaan.
Johtuu lääkkeiden lopetuksesta.
Edelleen kehoitan hakeutumaan lääkäriin mutta pidä oma tahtosi.
Jos et halua pillereitä niin se on siitä poikki.
jatkoja.
lääkäriin, niin hakeudu pätevälle lääkärille. Sellaiselle, joka ei noita myrkkyjä syötä kenellekään.
Toivon, että tämä tilanne olisi ohi (nämä oireet lääkkeiden lopettamisesta), etten edes enää sen takia tarvitsisi murehtia ja itkeä. Kaikki muut sairaudet sitten pelottavatkin vähän väliä. Toisaalta, psykiatri on sitä mieltä, etten saisi lopettaa lääkitystä, muta sehän on oma asiani. Sittenpähän näen mihin suuntaan vointi menee kun olen ilman lääkkeitä. Kuitenkin hieman huolestuttaa, että mitä jos tämä vointi huononee entisestään jos en käytä lääkkeitä.
Missä vaiheessa ihmisen voi laittaa tahdosta riippumattomaan hoitoon (ns. pakkohoitoon)? Kokemuksia? Sillä minulle on tuostakin mainittu. :/
Enkä olisi uskonut, että näin avaudun täällä palstalla.
kaikki ihmiset pitkälle psyykelääkitykselle. Älä heitä kuuntele he haluavat vahingoittaa sinua.
Pakkohoitoon voi laittaa periaatteessa kenet tahansa. Psykiatrit eivät joudu todistamaan väitteitään kenenkään sairaudesta. Papereihin kirjoitetaan vain "psykoosi" ja potilaalta voidaan riistää kaikki ihmisoikeudet.
Jos sinulla on työpaikka ja asunto, niin psykiatrien on vaikeampi vangita sinua.
Onko sinulla ketään luetettavaa ystävää joka voisi auttaa?
kofeiininkäyttö jos käytät sitä. Lataamokeikka voi tulla koska tahansa jos on merkintöjä psyyken oireista. Itse olin polilla kun verenpaine nousi puolessa tunnissa lukemiin 245/165, sama tapahtui kolmena päivänä, lisänä oli hyponatremia, kertaakaan ei tutkittu, ei hoidettu, ei mitään, kolmatena päivänä tuli pakkolähete suljetulle. Keskussairaalassa potilastietoni väärennettiin, ja kun kukaan lääkäreistä ja hoitajista ei tunnusta väärennystä, mitäs teet?
Entä jos se olikin piri tai joku muu sun käyttämä aine mikä noi oireet aiheutti? Sanoit että sulla on hepatiitti varmaan käytät tai käytit piikitettäviä huumeitä.
Itsekin lopetin lääkityksen kuin seinään, vaikka lääkitykseni oli ollut monivuotista. Hengissä siitä selvittiin, vaikka hevoskuurilta se tuntui. Ehkä helpotti se, että minulla ei ilmeisesti ollut henkistä riippuvuutta lääkkeisiin, sillä podin lähinnä vain fyysisiä oireita, mutta ne olivatkin sitä kauheampia. Mitään pelkotiloja minulla ei ollut.
Yritä syödä hyvin ja monipuolisesti, ulkoilla ja pitää yhteyttä ystäviin mahdollisimman paljon.
En muista kuinka kauan kesti vierottautuminen, mutta yksittäisiä kouristeluja tuli aika pitkään, mutta vähitellen harvenivat ja loppuivat jo kauan sitten kokonaan.
Kannattaisiko yrittää hakea helpotusta luontaisjutuista?
kun olet käyttänyt.Minä vedin seroja 5 v.ja jouduin lopettamaan kun seinään kun tuli anafylaktinen sokki.Siinä oli niin kauheet viekkarit ja luulin loppuni koittaneen.Onneks lekuri antoi samantapaista lääkitystä viekkareihin että selvisin viikon päästä taas jotenkin henkiin.Lääkkeitä ei pidä lopettaa kuin seinään.