Kuinka menetellä / mitä tapahtuu, kun kuuluu työttömyyskassaan (YTK), ja vuokratyöfirmalle työskennellessä tulee viiko-parin mittaisia "työttömiä" kausia? Maksetaanko silti täysi jäsenmaksu?
Jos työnantaja vaihtuu, täytyykö heti ilmoittaa kassalle?
Jos työnantaja vaihtuu, täytyykö heti ilmoittaa kassalle?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jos työssäoloehto ja kassaan kuulumisehto täyttyy, niin voit hakea soviteltua päivärahaa.
Aivan samoin kuin missä työssä tahansa. Ei vuokratyöllä ole merkitystä.
Otapa yhteyttä sinne YTK:n kassaan, sieltä saat kerralla oikeat vastaukset.
Noin yleisesti sanoisin, että (ainakin kaikissa niissä liitoissa & kassoissa joihin itse olen elämäni aikana kuulunut) jäsenmaksua maksetaan tietty prosentti ansaitusta palkasta, joten jos et ole töissä etkä saa palkkaa, et maksa jäsenmaksujakaan.
Käsitykseni on, että kassalle pitää ilmoittaa työnantajan vaihtumisesta. Vai tarkoititko todella nyt työnantajaa eli sitä vuokrafirmaa, etkä tilaaja-/käyttäjäyritystä, sitä missä varsinaisesti työsi suoritat? Viimeksimainittuhan ei ole työnantajasi, joten sen muutoksesta ei tarvitse ilmoittaa, monillahan käyttäjäyritykset vaihtuvat usein, jopa viikoittain, kun keikkaa heitetään siellä sun täällä, useammassa eri firmassa - mutta aina saman työnantajan (vuokrayrityksen) palkkalistoilla.
Otapa nyt kysymyksinesi yhteyttä sinne omaan kassaasi.
Eri liittoon kuulun mutta varmaan samalla tavoin hommat hoituu. Saat soviteltua päivärahaa, maksat jäsenmaksun työpäivistä palkan mukaan. Anomus täytyy tehdä joka kuukausi ja laittaa mukaan tuntilistat. Jos ansiot ylittävät tietyn prosentin(80%?) kokoaikatyön palkasta et saa mitään, muuten lasketaan uusi päiväraha. Suurta hyötyä ei näin voi saada mutta vähän parempia kuin pelkkä päiväraha.