Volgan maahantuonti

Venäläisautot kiinnostavat minua, mutten tahdo Ladaa, sillä se on liian tavallinen ja tunnettu merkki. Sen sijaan olen ajatellut esimerkiksi Volga 3110;laa. Tietääkseni volgaa ei virallisesti euroopassa myydä, joten onko sellaista mahdollista edes saada rekisteriin?

http://www.gaz.ru/eng/avt/volga/3110/index.asp
83368
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Moi

Hyvä auto, Pietarissa valkkaan aina perseen alle Volga taksin. Tilaa ja mukavuutta riittää. Itse ostaisin välittömästi kyseisen auton jos olisi hieman ylimääräistä .

Sen mitä olen kuskien kanssa ´jutellut, niin suht koht lujaa tekoa. Ja sitä "look a like transit" pikku bussia näkee Pietarin reitti takseina ulapoittain.

Eli uskoisin, että hinta laatu kestävyys suhde on hyvä, koska ei kait venäjälläkään kannata taksia pajalla pitää. Toki jos kyselet näiltä "inkeriläisiltä" paluumuuttajilta asiaa, niin toki se on paska auto jne...

Mutta projektisi on mielenkiintoinen, voin auttaa asiassa venäjän puolella jos tarvitse apua.

Äänestä

Ei taida Volgalla olla EU-tyyppihyväksyntää, joten rekisteröinnistä on turha unelmoida. Jonkun vanhan saattaisi ehkä saada rekisteriin, uusia ei mitenkään.

Äänestä

Moi

Mites diiseli, katso

http://www.gaz.ru/eng/avt/volga/engine/engine.asp?mod=4062&car=3110&e=3110#4

engine GAZ-560, valmistaja Steyr, ks sivut

http://www.steyr-motors.com/products/products.htm

automotive engines

M14 TC

Ja kun on eurooppalainen valmistaja vois ne tyypityksetkin löytyä. Ota selvää, mä voin tulla kanssa ostaa itselle Volgan...

Suomeksi ainakin maahan tuoja osaa kertoa asiasta:

http://www.steyr-bukh.com/

FINLAND STEYR - BUKH Finland
Mr. Tero Niemelä Pulttitie 1
00880 HELSINKI
FINLAND
358 9 5760 7600


Ps meillä on duunissa auto puolen Dippi inssi, jos tosissaan kiinnostaa, laita yhteystiedot niin katsotaan asiaa pidemmälle

Äänestä

Hei.

Katsokaapas tätä:
http://www.wir-sind-gut.com/2686/index.html

En lukenut vielä läpi saksankielisiä tekstejä, että saako noita siellä kilpiin. Muuttoautona saksasta luulis onnistuvan ainakin, ellei venäjän komennusta ole tiedossa. Plus oikeusprosessilla akea vastaan, jos kerran kelpaa saksassakin. Eurostoliitonhan pitäisi taata tavaroitten vapaa liikkuvuus.

Onnea yritykselle. Volgassa on uusvanhaa tyyliä vaikka muille jakaa. Olisi hieno nähdä niitä jälleen suomenkin rekkareissa.

Äänestä
  • Moi

    Tois massturi oli ihan siisti, esikuvaa ei kait tartte kaukaa hakea.

    Pitää pakotaa naapuri firman pomo pakottaa suomentaa toi juttu, itse kun osaan vain aava saksaa ja sian saksaa

    Äänestä

  • Marko 135 kg kirjoitti:

    Moi

    Tois massturi oli ihan siisti, esikuvaa ei kait tartte kaukaa hakea.

    Pitää pakotaa naapuri firman pomo pakottaa suomentaa toi juttu, itse kun osaan vain aava saksaa ja sian saksaa

    Tuollainen olisi poikaa

    http://internet-t.de/21_3.html

    Äänestä


Siis löysinpä viimein tällaisen aiheen, huomaan että muutkin ovat kiinnostuneet samaisesta kaarasta. On se kyllä hieno, ja tunnelmaa löytyy. Totta kai taksiksi valkkaan GAZ Volgan 3110:n, se ihan uusi versiokin olisi kiva kokemus varmaan. Hmmm siis mitenkä oli tuon Suomeen tuonnin kanssa, onnistuuko? Ja kysyn siis nimenomaan 3110:aa, olisi makia saada moinen menopeli alle. :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vesku kirjoitti:

Venäläisautot kiinnostavat minua, mutten tahdo Ladaa, sillä se on liian tavallinen ja tunnettu merkki. Sen sijaan olen ajatellut esimerkiksi Volga 3110;laa. Tietääkseni volgaa ei virallisesti euroopassa myydä, joten onko sellaista mahdollista edes saada rekisteriin?

http://www.gaz.ru/eng/avt/volga/3110/index.asp

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu