Ihannemiestä ottaa päähän. Meinaa naisten saamattomuus. Ei ole helppoa olla hyvännäköinen mies.
Anteeksi nyt vain jos omakehu tuoksahtaa pahemman kerran, mutta tiedän olevani yli 99 prosenttia suomen miehistä paremman näköinen, kaupan kassalla naismyyjien kädet tärisevät ja kolikot ovat lukemattomia kertoja tippuneet vahingossa lattialle. Myös monet kerrat vastakkainen sukupuoli ei ole saanut sanoja ulos puhuessa minulle.
Itse asiaan. Lähestymistä itse toisen aloitteesta voi vain unelmoida. Baarissa kun silloin tällöin käy saattaa joku kännipäissään tulla juttelemaan, muut tyytyvät sitten katseluun. Ja tämä tuijottelu on juuri yksi ongelma, se on ihan helvetin ahdistavaa. Mieti miltä tuntuu kun puolet paikalla olevista suuntaa aina välillä katseensa sinuun.
Ei ole ongelmatonta sekään kun itse lähestyn naista. He eivät ikään kuin usko että olisin tosissani liikkeellä. He tuntevat itsensä hyvin epävarmoiksi. Jatkuvaa päivittelyä siitä että miksi juuri hän. Ei sitä kukaan täysissä järjen voimissaan jaksa ikuisesti.
Ehkä sitten en vain ole löytänyt sitä oikeaa naista. Mutta kuitenkin tällainen elämänmeno alkaa pikku hiljaa masentaa...
Anteeksi nyt vain jos omakehu tuoksahtaa pahemman kerran, mutta tiedän olevani yli 99 prosenttia suomen miehistä paremman näköinen, kaupan kassalla naismyyjien kädet tärisevät ja kolikot ovat lukemattomia kertoja tippuneet vahingossa lattialle. Myös monet kerrat vastakkainen sukupuoli ei ole saanut sanoja ulos puhuessa minulle.
Itse asiaan. Lähestymistä itse toisen aloitteesta voi vain unelmoida. Baarissa kun silloin tällöin käy saattaa joku kännipäissään tulla juttelemaan, muut tyytyvät sitten katseluun. Ja tämä tuijottelu on juuri yksi ongelma, se on ihan helvetin ahdistavaa. Mieti miltä tuntuu kun puolet paikalla olevista suuntaa aina välillä katseensa sinuun.
Ei ole ongelmatonta sekään kun itse lähestyn naista. He eivät ikään kuin usko että olisin tosissani liikkeellä. He tuntevat itsensä hyvin epävarmoiksi. Jatkuvaa päivittelyä siitä että miksi juuri hän. Ei sitä kukaan täysissä järjen voimissaan jaksa ikuisesti.
Ehkä sitten en vain ole löytänyt sitä oikeaa naista. Mutta kuitenkin tällainen elämänmeno alkaa pikku hiljaa masentaa...
Vastaukset 22
Vanhimmat
Mä en ole tiennytkään, että myös mä olen aivan saatanan komea tolla logiikalla, olen ihmetellytkin miksi naiset eivät mua iske ja tossahan se syy oli, oon vaan niin hemmetin komea etteivät he uskalla lähestyä. Myön mulla on käynyt pari kertaa niin että kassaneidiltä on kolikot tipahdellut, olen selvästi aliarvioinut ulkonäköni.
perse ku räjähdin nauruun. :D
Joo, mäki olen ihan saatanan komea sitten myös. :D
Taidan olla tosin vielä komeampi kun kerran jopa tarjoilijalta putosi lautanen...
Olet osannut hyvin analysoida tilanteen, juuri noin asia on meidän kauneudella/komeudella kirottujen kohdalla. Lisänä vielä ymmärtämättömät kanssaihmiset, jotka eivät osaa empaattisesti suhtauta vikaamme eli ulkonäköömme. Hyvä että tää juttu on nostettu esille.
Lalelale- oletko minkä ikänen? haluaisin tutustua suhun. Minä olen meinaan hyvännäköinen nainen ja vielä ei ole löytynyt sitä sopivaa, kun vähän liian nirso taidan olla. mutta olisi kiva tutustua? :)
Eiköhän se tällaisen omakehupurkauksen jälkeen ole mahdotonta. :D
miten oot selvinnyt kiusaamisesta?
mä nimenomaan pidän miehistä jotka uskaltaa sanoa olevansa hyvännäköisiä jos ovat sitä. koska kyllä määkin olen hyvännäkönen ja voin sen ääneen sanoa, tuskin se keltään pois on ;)
mutta ei se silti tee musta mitenkää tyhmää/pinnallista.. mitä ne muut täällä yleensä väittää.. tulipas sekava teksti..
mut pointti oli se että tahtoisin kovasti tutustua sinuun :)??
vielä lisää minusta.. olen kaunis, blondi. hoikka urheilullinen vartalo. mukava, fiksu ja empaattinen.. rakastan keskustelemista. kerron lisää tarvittaessa :) pistän nyt itteni likoon kun ne harvat hyvät miehet on vähissä.. täytyy äkkiä käydä kiinni ;)
sori en oo ap. toi kysymys oli aplle. itsellä vähän samanlaisia ongelmia
okeij, kukas sä sitten olet? :)
Mistäs nyt tuon kiusaamisen päättelit? Myönnettäköön että yläasteella ehkä näin kävi mutta siitä on jo aikaa...
Ja sanotaan nyt että nyt ei kyllä kiinnosta :) Ei mitenkään johdu noista sun ominaisuuksista vaan ihan siitä kylmästä faktasta että pääsykokeet sun muut painaa päälle ja armeijakin on alkamassa. Se varmaan antaa jotain osviittaa sulle mun iästä, joka on varmaan ihan liian nuori sulle ;)
Jaa-a, jos olet niin "komea" kuin väität niin sanoisin, että alle intti-ikäiset näyttää mun mielestä ihan pennuilta, enkä usko, että sinäkään teet poikkeusta. Se sun 99% taitaa käsittää vain muut sun ikäset jätkät. No voin mä toki olla väärässäkin.Ehkä sä oletkin suomen komein mies?
pinnallinen ämmä. :D
Mies sanoo olevansa komea niin sä jo kostut. Ja sitten toi toinen sanoo, että on samoi ongelmii ja taas olet pöksyt märkänä.
Kerrassaan USKOMATONTA.
Olet juuri sellanen suomalainen ämmä, joka vaihtaa miestä aina paremmannäköseen tai rikkaampaan.
Onnea vaan, olet henkisesti ap:n kanssa kyllä samalla tasolla, että kiinni vaan ja perhe perustamaan. Lapsista tulee hyvännäkösiä, mutta vähän vitun tyhmiä!
Odotin suorastaan että koska joku puskistahuutelija tulee haukkumaan mua pinnalliseks, ja sieltähän se tuli :D
se että haluan ja aion saada hyvännäkösen kumppanin, ei tee minusta pinnallista. (rumat ovat kyllä sitä mieltä että tekee, koska sisäinen kauneushan on tärkeintä ;) pitäkää se mielessa, ja mä nyt aion keskittyä vain tähän ulkokuoreen koska olenhan niin PINNALLINEN :D ..ei hitto...
mut joo.. noi mun viestit oli ihan ystävällisellä mielellä kirjoitettu koska ei mulla ole mitään tarvetta tulla haukkumaan tänne muiden kirjotuksia/ajatusmaailmaa. mulle riittää se että mä tiedän mitä haluan, sanokoot muut mitä lystää.
Totta. :)
Sama juttu mulla, en todellakaan aio sitten tyytyä vähään. Tällä palstalla nyt vaan sattuu varmaan liikkumaan hyvin paljon rumia ihmisiä jotka pönkittävät huonoa oloansa haukkumalla meitä parempiosasia.
Ja sitä että aiemmin haukuttiin älykkyyttä on kyllä taas niin perus. Allekirjoittanut voi kyllä ihan ylpeänä vertailla vaikka yo-todistusta kyseisen henkilön kanssa, ja myös todennäköisesti muitakin meriittejä.
joo se on kyllä jännä juttu että kun täällä menee vahingossakin kertomaan että on kaunis taikka että ihannekumppani on hyvännäkönen.. niin kaikki hyökkää kertomaan kuinka pinnallinen on.. ohhoh..
Tuo ylläoleva on niin klisee ja aivan kulunut ja väärä väite. Älykkyys tai tyhmyys ei näy päällepäin, uskokaa jo, pahvit.
Eihän tuo klisee pidä paikkaansa, on olemassa myös hyvännäköisiä ja älykkäitä ihmisiä. Lisäksi on olemassa kaikkea siltä väliltä, ei kaikki rajoitu vain ääripäihin.
Pakko silti linkittää yksi MALLIesimerkki: http://www.youtube.com/watch?v=CaPkQIUxBH0
teidän onanoinnin, mutta kyllä te todistatte teidän tyhmyytenne niin monella tavalla, että sormet loppu kesken. Voitte narsistisesti uskoa olevanne jotain korkeampia olentoja, mutta totuus on se että jos sä sanot olevas komea ei tee sitä sinusta.
Kauneus käsite itsessään on niin subjektiivinen, ettei edes kreikan philosofit yrittäny aukasta sitä myyttiä.
Voin kuvitella kun olette kehunu itseänne kilpaa ja näettekin toisenne. Molemmat pettyy kun toinen on kehunu itseään komeaksi ja toisella onkin eri käsite "komeasta". Siitä vois tehdä sketsin. Joo en ole ruma, joten keksi joku näppärämpi argumentti niin voidaan sitten yhdessä viisastella toisillemme.
Niin, siis jos kaveri, joka kirjoittaa olevansa suomen 1% komeimman miehen joukkoon ja menevänsä vasta inttiin ja pääsykokeisiin, herättää jonkun mielenkiinnon, niin ...
Ei silloin tavoitella sisäistä kauneutta, kun ainakin tyhmyys on jo kerrottu näinkin selvästi. Eli jos Missy tästä kovasti kiinnostuit, tavoittelet VAIN ulkoista kauneutta johon on julkisesti kerrottu olevan mukana tarjolla täysin dorkat aivot. Olet siis ilmeisesti itsekin dorka, mutta onneksi hyvän näköinen. Teillä olisi voinut olla loistava tulevaisuus, kaksi kaunista pimboa ... hhääää hääääh !
Itse olen vain paremman näköinen 50-60 % suomalaisia miehiä... häää hää!
se oli ainoastaan ketjun alottaja josta olisin ollut kiinnostunut. hyvän ulkonäkönsä lisäksi hänessä herätti kiinnostusta keskustelutaito sekä samanlainen ajatusmaailma.
vai että dorka ja pimbo, en voi sanoa kuin että huhhuh.. kuinka joku voi alentua täällä tuntematomien ihmisten haukkumiseen.. aika lapsellista. se mistä mä pidän ja mikä on mulle tärkeää ei pitäisi liikauttaa sua. se että pidän ulkonäköä tärkeänä asiana ei tee minusta mitenkään vähemmän älykästä. ja se että sä et ymmärrä tätä asiaa, kertoo jo sun älykkyydestä tarpeeksi. mut mä en täällä muita rupea haukkumaan koska mun ei tarvi. hyvät yöt