suolihuuhtelusta

onko paastossa pakko tehdä suolihuuhtelua? tai onko siihen muuta tapaa kuin letkua perseeseen? ei kuulosta hirveen mielyttävältä.
5372
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Suolihuuhtelu on pervojen touhua!

Tutkimustulokset ovat osoittaneet sen täysin tarpeettomaksi.

Äänestä

"Letkua perseeseen"... heheheheh...

No joo, suolen puhdistaminen juonta siihen että paastotessa suoli ei toimi normalisti ja kuona-aineet kerääntyvät suolistoon.
Ellei normaalia ulostamista tapahdu, on suoli tyhjennettävä muulla tavoin.
Ellei suoliston puhdistamisesta huolehdi seurauksena on päänsarkyä, vatsavaivoja, huono olo jne. jne.
Minulla on vuosikausien kokemus paastosta joten tiedän mistä puhun.

Kyllä siihen huuhteluun tottuu, kunhan ei ajattele asiaa...

Mutta on toki muitakin tapoja; puoli litraa kädenlämpöistä vettä ja siihen sekoitetaan teelusikallinen puhdasta merisuolaa.
Juo yksi lasillinen joka päivä. Sitä tapaa on vanhastaan käytetty mm. Intiassa.

Apteekista saa myös Sennan lehtiä ja Psylliumin siemeniä joista voi tehdä ulostavaa teetä.
Kannattaa noudatta annostelu ohjeita tai seuraukset voivat olla todella Karrrrmivat.

Glaubersuolaa ei pidä käyttää kuin paston alussa alkutyhjennykseen, varsinaisen paston alettua sen käyttämistä pitäisi välttää, samoin laksatiivit ovat ehdottomasti pannassa.

Äänestä

mutta kannattaa tehdä suolihuuhtelu pari kertaa päivässä. Se piristää ja helpottaa oloa. Ei se niin kamalaa ole, kuin mitä kuvittelisi.. ja samalla saat tosi puhtaan paksusuolen ja peräsuolen. Voit vielä yllättyä siitä, kuinka paljon paskaa siellä onkaan ollut kökkäreinä suolen seinämissä ties miten pitkään. =D

Äänestä
  • pidettävä puhtaana. Ellei huuhtelua tee, kuona-aineet alkavat imeytyä takaisin kehoon ja aiheuttavat vaikka mitä ongelmia.
    Ellei huuhtele, on tyhjennyksestä huolehdittava muulla tavoin.

    Äänestä

  • peräsuolikin on kirjoitti:

    pidettävä puhtaana. Ellei huuhtelua tee, kuona-aineet alkavat imeytyä takaisin kehoon ja aiheuttavat vaikka mitä ongelmia.
    Ellei huuhtele, on tyhjennyksestä huolehdittava muulla tavoin.

    suolihuuhteluja, mutta tyhmäähän se on jättää tekemättä. :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


riiika kirjoitti:

onko paastossa pakko tehdä suolihuuhtelua? tai onko siihen muuta tapaa kuin letkua perseeseen? ei kuulosta hirveen mielyttävältä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu