Viestittelyä netissä

Kuvittele että olet ollut yhteydessä mieheen netin kautta noin puoli vuotta. Kirjoittelette toisillenne pitkiä viestejä noin kerran viikossa. Olette toistenne facebook sivustoilla mutta numeroita ei ole vaihdettu ettekä tapaile muita. Asutte myös samassa kaupungissa ja olette molemmat saman ikäisiä sinkkuja. Olet sanonut olevasi mahdollisesti kiinnostunut miehestä kumppanina mutta ette ole kuitenkaan koskaan tavanneet ja miehen muutamat tapaamisehdotukset eivät ole sopineet aikatauluihisi.

Mitä haet tai mahdollisesti odotat mieheltä? Miksi kirjoittelet miehen kanssa säännöllisesti vaihdellen kuulumisia ja tutustuen mieheen ja hänen ajatusmaailmaansa? Onko suhde mahdollinen vai onko fiksun ja asiallisen miehen kanssa vaan kiva kirjoitella?
5280
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

niin, että hän on kiinnostunut sinusta. Ajatusmaailmanne synkkaa jne, joten suhde on mahdollinen. Mutta toisaalta vaikuttaa itsenäiseltä ihmiseltä, jolla on jalat tukevasti maassa. Ts odottaa sitä, että kohtaatte kasvotusten ja pääsette juttelemaan kunnolla. Vasta sitten voi tutustua ihan aidosti ja tietää, olisiko suhde mahdollinen. Uskoisin että ainakin hyviä kavereita teistä voisi tulla, jos kohtaatte. Suhde taas riippuu niistä kuuluisista kemioista. Se on salatiedettä, kuka viehättää ja ketä sillä tasolla, että suhteeseen päädytään. Ehkä se oikeasti on hajuaisti, jolla se kumppani valitaan. Jotkut tutkijathan ovat todenneet, että pystymme haistamaan, kenen geenit ovat tarpeeksi erilaiset omistamme ja pariudume näiden henkilöiden kanssa :D

Äänestä
  • että olemme puhuneet suhteesta ja olimme yhtä mieltä siitä että kiinnostuksen tietää vasta sitten kun on tavattu. Toivottavasti pitkä yhteydenpito ennen tapaamista ei ole kasvattanut odotuksia mahdottomiksi. Olisin iloinen uudesta hyvästä ystävästäkin mutta suhde siintää kuitenkin vahvimmin mielessä.

    Äänestä

Mulle tuli mieleen, että jos häntä jotenkin pelottaisi se IRL parisuhde..? Että miten vastaa odotuksiasi tosielämässä, jossa elettäisiin sitä arkeakin jne. Synkkaako teillä jne. Kun olette olleet pitkään tekemisissä ikinä tapaamatta, niin se kynnys tapaamiseen on ehkä voinut nousta.

Toisaalta hän sanoi, että "mahdollisesti kiinnostunut" eli jos ei vain ole niin kiinnostunut parisuhdemielessä vaan tykkää vaihdella kanssasi ajatuksia. Kerran olen netin kautta parisuhteen puolikkaan löytänyt (ja sillä samalla jatkan vieläkin vuosien jälkeen) ja kyllä siinä tuli miltei heti sovittua tapaaminen kun ihminen kiinnosti. Ja jos ei olisi aikatauluihini sopinut, niin olisin tehnyt uuden ehdotuksen tapaamisajankohdasta.

Äänestä

Fiksun ja asiallisen miehen kanssa on toki kiva kirjoitella, mutta jos olette jo puoli vuotta jahkanneet saamatta sovituksi livetapaamista vaikka muka olette molemmat sitä mieltä että sitten sen kiinnostuksen vasta tietää, niin kyllä sanoisin että turha on mistään suhteesta enää haaveilla. Te ette kumpikaan ole siinä mielessä tosissanne.

Eri asia jos asuisitte eri puolilla maailmaa ja tapaaminen olisi käytännön syistä hankalaa, mutta kun asutte samalla paikkakunnalla niin kaikki syyt miksi ette ole voineet vielä tavata ovat tekosyitä. Todellinen syy on, että te ette halua tietää, kiinnostaisiko se toinen suhdemielessä, koska pelkäätte ettei ehkä kiinnostaisikaan. Teidän välillenne on jo kehittynyt ystävyys ja kirjeenvaihtotoveruus, ja pelkäätte että sekin loppuisi jos ette rakastuisikaan toisiinne.

Ihan turha väittää, etteikö pitkä kirjoittelu olisi nostanut tapaamiskynnystä tai odotuksia. Totta kai se on. Tämä teidän tapauksenne on hyvä esimerkki kaikille, miksi sitä ensimmäistä livetapaamista ei pidä viivyttää, vaan pitäisi tavata heti mahdollisimman pian, muutaman viikon sisällä ensimmäisestä viestistä.

Mutta onhan kirjeenvaihtokavereitakin hyvä olla. Kaikkea hyvää teille!

Äänestä
  • En kuitenkaan heitä vielä kirvestä kaivoon. Sain nimittäin vihdoin selityksenkin sille miksi tapaamisehdotukseni eivät sopineet. Hän ei halunnut miestä elämäänsä ennen kuin oli saanut hoidettua erään asian päätökseen. Nyt estettä ei enää ole joten tapaamme varmasti lähiaikoina. Parempi katsoa kuin katua ja toivottavasti käy hyvin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


<kynäniekka> kirjoitti:

Kuvittele että olet ollut yhteydessä mieheen netin kautta noin puoli vuotta. Kirjoittelette toisillenne pitkiä viestejä noin kerran viikossa. Olette toistenne facebook sivustoilla mutta numeroita ei ole vaihdettu ettekä tapaile muita. Asutte myös samassa kaupungissa ja olette molemmat saman ikäisiä sinkkuja. Olet sanonut olevasi mahdollisesti kiinnostunut miehestä kumppanina mutta ette ole kuitenkaan koskaan tavanneet ja miehen muutamat tapaamisehdotukset eivät ole sopineet aikatauluihisi.

Mitä haet tai mahdollisesti odotat mieheltä? Miksi kirjoittelet miehen kanssa säännöllisesti vaihdellen kuulumisia ja tutustuen mieheen ja hänen ajatusmaailmaansa? Onko suhde mahdollinen vai onko fiksun ja asiallisen miehen kanssa vaan kiva kirjoitella?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu