Perustele näkemyksesi Mozartin parhaasta oopperasta /parhaista oopperoista?
Mozartin paras
ooppera
8214
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
tasalaatuisuudessaan Mozartin henkeäsalpaavimmat oopperat. Taikahuilu ja Così fan tutte sisältävät vielä upeampia osia, mutta ne eivät ole yhtä kauttaaltaan laadukkaita teoksia kuin kuin FH ja DG. Tosin aina välillä Taikahuilu tuntuu sittenkin Mozartin oopperoista parhaimmailta, se sisältää kauneinta Mozartin koskaan säveltämää musiikkia.
Cosi on paras, aivan ehdoton teos. Pinnalta kevyt ja kaunis, mutta heti pinnan alta aivan täyttä tavaraa alusta loppuun asti.
ovat mestariteoksia. Don Giovanni lienee silti Mozartin mestarillisin vokaaliteos.
Taikahuilussa ovat muka Mozartin parasta työtä?
uran paras saavutus ja samalla yksi parhaista koskaan sävelletyistä aarioista.
aariaa. kumpaahan niistä tarkoitat? varmaan jälkimmäistä "der hölle rache..." Tuon jälkeen tuleva bassoaariakin on muuten eliittiä.
tuo, että yön kuningattaren aaria olisi mozartin uran paras saavutus, kun vertaa sitä prahalaisen sinfonian avausosaan, jupiterin finaaliin, klarinettikonserton ykköseen, 21. pianokonserton allegro maestosoon, 40. sinfonian finaaliin, don giovannin sekstettoon, così fan tutten 1. näytöksen päättävään numeroon, 24. pianokonserton finaaliin, d-molli-jousikvarteton 1. osaan tai don giovannin 2. näytöksen finaalin huippukohtiin.
jonka tuotantoon mahtuu erittäin paljon ansiokkaita teoksia ja niitten osasia. Kyllä se yön kuningattaren mainittu aaria silti on kevyesti parhaimmasta päästä, kuten on esimerkiksi suuren g-mollisinfonian avausosa ja lopetus, ja Figaron häät -oopperan 2. näytöksen finaalikin. Mutta tarkoitin toisaalta kyllä viestissäni, että ensisijaisesti juuri oopperoittensa joukossa toi sävellys on suurimpia saavutuksia. Sitä ei varmaan kaltaisesikaan kiellä?