Olen nyt lukenut näitä keskusteluja täällä kyseisestä aiheesta ja monet sanovat että pillerit käynnistävät kuukautiset ja monet ovat paniikissa jos vuotoa ei muutamaan päivään näy. Eikö tuoteselosteessa selvästi sanota että kuukautisten pitäisi tulla normaaliin aikaan kierrosta ?
Itse otin je-pillerin kierron 4. päivällä (olin yhdynnässä siis heti kuukautisten loputtua ja ehkäisy petti)
Pillerin otettuani aloin pelkäämään että jos kuukutiseni alkavatkin heti pillerin syötyäni, niin onkohan se silloin vaarallista...
No kun kyseisestä päivästä oli kulunut kuusi päivää alkoi verinen vuoto. Ei mikään kovin niukka, mutta ei niin runsas kuin kuukautisten aikana. Alavatsaa särkee hieman (samanlailla kuin menkkojan aikaan) mutta vuoto ei ole kuukautismaista ( mukana ei ole limakalvoja, eikä vuoto ole yhtä "paksua")
Kaikki netistä lukemani jutut ovat niin ristiriitaisia ja tuoteselosteessa sanotaan erilailla kuin mitä monet kirjoittavat täällä.
Osaisiko joku nyt ystävällisesti kertoa (ehkä omasta kokemuksesta) että onko nämä ns. haamukuukautiset, tai onko mahdollista että ovat ? Vai kuulostaako tämä vain pilleristä johtuvalta sivuvaikutukselta ?
Ja vielä sanoisin että otin je-pillerin n. 2 tuntia yhdynnän jälkeen, ja toivon todella että se on auttanut :/
Olen kiitollinen kaikesta avusta, ja mielestäni je-pillereistä on hyvin vähän tietoa, joten toivoisin apua
Itse otin je-pillerin kierron 4. päivällä (olin yhdynnässä siis heti kuukautisten loputtua ja ehkäisy petti)
Pillerin otettuani aloin pelkäämään että jos kuukutiseni alkavatkin heti pillerin syötyäni, niin onkohan se silloin vaarallista...
No kun kyseisestä päivästä oli kulunut kuusi päivää alkoi verinen vuoto. Ei mikään kovin niukka, mutta ei niin runsas kuin kuukautisten aikana. Alavatsaa särkee hieman (samanlailla kuin menkkojan aikaan) mutta vuoto ei ole kuukautismaista ( mukana ei ole limakalvoja, eikä vuoto ole yhtä "paksua")
Kaikki netistä lukemani jutut ovat niin ristiriitaisia ja tuoteselosteessa sanotaan erilailla kuin mitä monet kirjoittavat täällä.
Osaisiko joku nyt ystävällisesti kertoa (ehkä omasta kokemuksesta) että onko nämä ns. haamukuukautiset, tai onko mahdollista että ovat ? Vai kuulostaako tämä vain pilleristä johtuvalta sivuvaikutukselta ?
Ja vielä sanoisin että otin je-pillerin n. 2 tuntia yhdynnän jälkeen, ja toivon todella että se on auttanut :/
Olen kiitollinen kaikesta avusta, ja mielestäni je-pillereistä on hyvin vähän tietoa, joten toivoisin apua
Vastaukset 4
Vanhimmat
ite otin pillerin n. 12 tuntia yhdynnän jälkeen ja parin päivän päästä alko menkat. kaverin kans myös asiasta puhuin ja sillä alko menkat kans sillain. normaalia siis, ei mitään hätää. eiköhän sullakin se auta kun noin äkkiä sen otit, mulla väliä oli sentään 10 tuntia enemmän.
se hyvin yleinen SIVUVAIKUTUS, vuotohäiriö=)
"käynnistä", Soita lääketehtaalle, sieltä saat parhaimman tiedon jos kerran et usko tehtaan painamaa pakkauksen ohjetta!
"Kaikki netistä lukemani jutut ovat niin ristiriitaisia ja tuoteselosteessa sanotaan erilailla kuin mitä monet kirjoittavat täällä" Tämä on MAALIKOITA täynnä vilisevä palsta, se pakkauksen tuoteselosteen sen sijaan ovat laatineet AMMATTILAISET. Eli kumpi onkaan se uskottavampi tieto....
ei sulla mitään hätää ole. erittäin todennäkösesti auttoi kun noin pian sen otit.