väkivaltaisuudesta???
"Nainen leikattiin auki - vauva vietiin
Tiistai 9.6.2009 klo 13.11 
Murhasta epäilty nainen oli valehdellut sukulaisille ja ystäville olevansa raskaana. 
27-vuotiasta Korena Robertsia syytetään murhasta. (JAMIE FRANCIS/AP)
Raskaana ollut 21-vuotias nainen löytyi kuolleena perjantaina. Nainen oli leikattu auki ja hänen vauvansa oli viety hänen kohdustaan. 27-vuotiasta Korena Robertsia syytetään murhasta. 
Viranomaiset kertoivat järkyttävästä tapauksesta maanantaina. 
Kaikki sai alkunsa hätäpuhelusta, joka toi ensihoitajat Robertsin asunnolle Yhdysvaltain Portlandin esikaupungissa viime perjantaina. 
Hoitajia odotti karmea näky: asunnon lattia oli veren peitossa, ja Robertsin miesystävä yritti elvyttää vauvaa."
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/200906099742942_ul.shtml
miten te naiset suhtaudutte väkivaltaisuuteenne??
Mitä mieltä naisten lisääntyneestä
10
398
Vastaukset
- kökköpääEn mitenkään samaistu murhaajaan. 
- gugeio"miten te naiset suhtaudutte väkivaltaisuuteenne??" 
 No eipähän ole koskaan ollut tarvetta ketään silpoa saati turpaan vetää, joten en tuollaisesta ota mitään vastuuta itselleni. Hullu on hullu. Ihan sama, mitä sen haarojen välistä löytyy...
 Siitä, onko tuo väkivaltaisuus todellisuudessa lisääntynyt, en ole varma myöskään. On sitä ennenkin ollut lapsen tappajia ja raivopäisiä eukkoja. Ei vaan ollut näitä keltaisen lehdistön edustajia joka tapauksesta vouhottamassa. Iltapäivälehtiin jos maailmankuvansa perustaa, niin ei maailmasta löydy muuta kuin pettäjiä, tappajia, raiskaajia ja hörhöjä...
- vewmuMonre, en tiedä ootko tyttö vai poika, mutta nyt oot jostain syystä eksynyt väärälle palstalle! 
- .............mitenkään väkivaltaisuuteeni, koska en ole väkivaltainen. Mutta siten kyllä, että en näe itseäni oikeutetuksi olemaan väkivaltainen - enkä ketään muutakaan. 
 Yleisesti otettuna suhtaudun väkivaltaan siten, että sitä ei saa harrastaa ihminen. En tee pesäjakoa tuon suhteen naisten ja miesten välillä enkä edes välitä niinkään mitkä ovat suhdeluvut sukupuolien välillä tuossa ongelmassa.
 En ole perehtynyt väkivaltatilastoihin enkä tiedä millä ajanjaksolla viittaat naisten yleistyneeseen väkivaltaan. Tässäkin lopulta itseäni liikuttaa se, onko ihmisten väkivalta lisääntynyt (turpiin saaminen on yhtä ikävää, oli se mies tai nainen). Mutta yleistymäänpäin se on ollut jo jonkin aikaa ja asioista puhutaan enemmän ja keltainen lehdistöhän huomattavasti enemmän raportoi väkivaltajutuista lehdessään kuin ennen. maailman pieneneminen ja ulkomailta juttujen helpompi saaminen.
- Kiva kun teet välillä täälläkin aloituksia :) 
 No siis tämä yksittäinen tapaushan on todella surullinen, oksettava, suorastaan sairas. - En saanut jostakin syystä linkkiä auki. Kerrottiinko jutussa oliko surmaajan miesystävä tullut paikalle sattumalta vai epäilläänkö häntäkin avunannosta murhaan ?
 Sinänsä tämä tapaus ei kerro itse asiassa siitä, että naisten väkivaltaisuus on lisääntynyt. - Siitä kuitenkin saattaa olla oikeaa tilastotietoakin olemassa, ja on kylläkin huolestuttavaa.
 Surullista. - Sitä mieltä olen.- tidä häntä johtuuko siitä et naiset olis väkivaltaistuneet vaiko siitä että miehet ovat alkaneet tasa-arvon takia myös tekemään ilmoituksia naistensa pahoinpiteleyistä. 
 mut nykyistä pressaa ei näy huolestuttavan muu kuin naisiin kohdistuva väkivalta,se on minusta surullista.
 
- sulla onkauniit silmät mutta pään sisustaasi ne eivät ilmeisesti kuvasta... 
- loppukysymys"miten te naiset suhtaudutte väkivaltaisuuteenne??" 
 Ei tee minusta väkivaltaista, vaikka joku toinen samaa sukupuolta oleva sattuisi sellainen olemaan. Jos tarkoituksenasi oli kysyä että miten te naiset suhtauduttu yleensä naisten tekemiin väkivaltaisuuksiin, niin sanoisin tietysti että tuomitsen ne, kuten miestenkin tekemät väkivaltaisuudet. Pitikö tämäkin itsestäänselvyys tänne kirjoittaa?
- häh?Mites te miehet suhtaudutte väkivaltaisuuteenne (jota on kautta aikain esiintynyt runsaasti)? Ai niin, mutta parisuhdeväkivaltakin on Suomessa vain femakkojen keksimä myytti eikä sitä todellisuudessa ole. Ja vaikka olisikin siitä ei saa puhua, koska se olisi kaikkien miesten syyllistämistä. 
 Suhtaudun noihin naisten (ja miesten) väkivaltauutisiin niin, että pahalta tuntuu aina tuollaista lukea. Oli tekijän pöksyissä mitkä värkit tahansa. Sen kun osaisi ratkaista, miten väkivalta saataisiin loppumaan.
- eos muutakaan.Murhateko on aina naisten välisenä tekona kärjistetty huorinteko,eli murhaaja kokee olevansa miehen silmissä se nätimpi,ja roiskuva veri on vain Veronalaista menarchéeta.En tykkää,enkä heilastele naisten kanssa,jotka suhtautuvat minuun murhaavalla kateellisuudella.Vältän, olen tutustumatta ja kuljen elämäni polkuja. 
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliinYli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset424905
- Enää viisi yötä Sannan kirjaanIhan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut183646
- Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti693443
- Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1012798
- SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensaSDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral862670
- IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k302620
- Anteeksi TAamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa161693
- En mä tahallani ole näin hankala.Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta161536
- Harmittaako mies, että yhteys katkesi?Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?2011428
- 1521311
