väkivaltaisuudesta???
"Nainen leikattiin auki - vauva vietiin
Tiistai 9.6.2009 klo 13.11
Murhasta epäilty nainen oli valehdellut sukulaisille ja ystäville olevansa raskaana.
27-vuotiasta Korena Robertsia syytetään murhasta. (JAMIE FRANCIS/AP)
Raskaana ollut 21-vuotias nainen löytyi kuolleena perjantaina. Nainen oli leikattu auki ja hänen vauvansa oli viety hänen kohdustaan. 27-vuotiasta Korena Robertsia syytetään murhasta.
Viranomaiset kertoivat järkyttävästä tapauksesta maanantaina.
Kaikki sai alkunsa hätäpuhelusta, joka toi ensihoitajat Robertsin asunnolle Yhdysvaltain Portlandin esikaupungissa viime perjantaina.
Hoitajia odotti karmea näky: asunnon lattia oli veren peitossa, ja Robertsin miesystävä yritti elvyttää vauvaa."
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/200906099742942_ul.shtml
miten te naiset suhtaudutte väkivaltaisuuteenne??
Mitä mieltä naisten lisääntyneestä
10
395
Vastaukset
- kökköpää
En mitenkään samaistu murhaajaan.
- gugeio
"miten te naiset suhtaudutte väkivaltaisuuteenne??"
No eipähän ole koskaan ollut tarvetta ketään silpoa saati turpaan vetää, joten en tuollaisesta ota mitään vastuuta itselleni. Hullu on hullu. Ihan sama, mitä sen haarojen välistä löytyy...
Siitä, onko tuo väkivaltaisuus todellisuudessa lisääntynyt, en ole varma myöskään. On sitä ennenkin ollut lapsen tappajia ja raivopäisiä eukkoja. Ei vaan ollut näitä keltaisen lehdistön edustajia joka tapauksesta vouhottamassa. Iltapäivälehtiin jos maailmankuvansa perustaa, niin ei maailmasta löydy muuta kuin pettäjiä, tappajia, raiskaajia ja hörhöjä... - vewmu
Monre, en tiedä ootko tyttö vai poika, mutta nyt oot jostain syystä eksynyt väärälle palstalle!
- .............
mitenkään väkivaltaisuuteeni, koska en ole väkivaltainen. Mutta siten kyllä, että en näe itseäni oikeutetuksi olemaan väkivaltainen - enkä ketään muutakaan.
Yleisesti otettuna suhtaudun väkivaltaan siten, että sitä ei saa harrastaa ihminen. En tee pesäjakoa tuon suhteen naisten ja miesten välillä enkä edes välitä niinkään mitkä ovat suhdeluvut sukupuolien välillä tuossa ongelmassa.
En ole perehtynyt väkivaltatilastoihin enkä tiedä millä ajanjaksolla viittaat naisten yleistyneeseen väkivaltaan. Tässäkin lopulta itseäni liikuttaa se, onko ihmisten väkivalta lisääntynyt (turpiin saaminen on yhtä ikävää, oli se mies tai nainen). Mutta yleistymäänpäin se on ollut jo jonkin aikaa ja asioista puhutaan enemmän ja keltainen lehdistöhän huomattavasti enemmän raportoi väkivaltajutuista lehdessään kuin ennen. maailman pieneneminen ja ulkomailta juttujen helpompi saaminen. Kiva kun teet välillä täälläkin aloituksia :)
No siis tämä yksittäinen tapaushan on todella surullinen, oksettava, suorastaan sairas. - En saanut jostakin syystä linkkiä auki. Kerrottiinko jutussa oliko surmaajan miesystävä tullut paikalle sattumalta vai epäilläänkö häntäkin avunannosta murhaan ?
Sinänsä tämä tapaus ei kerro itse asiassa siitä, että naisten väkivaltaisuus on lisääntynyt. - Siitä kuitenkin saattaa olla oikeaa tilastotietoakin olemassa, ja on kylläkin huolestuttavaa.
Surullista. - Sitä mieltä olen.tidä häntä johtuuko siitä et naiset olis väkivaltaistuneet vaiko siitä että miehet ovat alkaneet tasa-arvon takia myös tekemään ilmoituksia naistensa pahoinpiteleyistä.
mut nykyistä pressaa ei näy huolestuttavan muu kuin naisiin kohdistuva väkivalta,se on minusta surullista.
- sulla on
kauniit silmät mutta pään sisustaasi ne eivät ilmeisesti kuvasta...
- loppukysymys
"miten te naiset suhtaudutte väkivaltaisuuteenne??"
Ei tee minusta väkivaltaista, vaikka joku toinen samaa sukupuolta oleva sattuisi sellainen olemaan. Jos tarkoituksenasi oli kysyä että miten te naiset suhtauduttu yleensä naisten tekemiin väkivaltaisuuksiin, niin sanoisin tietysti että tuomitsen ne, kuten miestenkin tekemät väkivaltaisuudet. Pitikö tämäkin itsestäänselvyys tänne kirjoittaa? - häh?
Mites te miehet suhtaudutte väkivaltaisuuteenne (jota on kautta aikain esiintynyt runsaasti)? Ai niin, mutta parisuhdeväkivaltakin on Suomessa vain femakkojen keksimä myytti eikä sitä todellisuudessa ole. Ja vaikka olisikin siitä ei saa puhua, koska se olisi kaikkien miesten syyllistämistä.
Suhtaudun noihin naisten (ja miesten) väkivaltauutisiin niin, että pahalta tuntuu aina tuollaista lukea. Oli tekijän pöksyissä mitkä värkit tahansa. Sen kun osaisi ratkaista, miten väkivalta saataisiin loppumaan. - eos muutakaan.
Murhateko on aina naisten välisenä tekona kärjistetty huorinteko,eli murhaaja kokee olevansa miehen silmissä se nätimpi,ja roiskuva veri on vain Veronalaista menarchéeta.En tykkää,enkä heilastele naisten kanssa,jotka suhtautuvat minuun murhaavalla kateellisuudella.Vältän, olen tutustumatta ja kuljen elämäni polkuja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.3932020Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek121849Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2421367Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.77999Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel52961Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia402928Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä33765- 56759
Hyvää yötä mies
Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo70714- 63713