muistaako kukaan lasten laulua jossa ...
ystävykset ville ja kalle yhdessä päättivät lahtee maailmalle,,,
oma maa jo liian pian? tuttu jo heille ...
siitä eteenpäin muisti pätkii,mutta oli kumminkin -70-80 luvun vaiheessa,
eli ei ole
Fröbelin Palikat - Ville ja Valle
Ville ja Valle mökissänsä, elivät olivat yksinänsä.
Ovi oli lukossa, ja ikkunat oli tukossa ja piipun päällä oli hattu.
Ville oli Ville ja Valle oli Valle, senhän voi kuuluttaa kaikkialle!
Ville piti rahasta ja Valle piti mahasta, varsinkin kun se oli täysi
Ville oli Ville ja Valle oli Valle, senhän voi kuuluttaa kaikkialle!
Ville piti rahasta ja Valle piti mahasta, varsinkin kun se oli täysi
ville ja kalle
5
4440
Vastaukset
- aaa23
Etsi kirjastosta Tuo otsikossa mainittu kirja, runon alkuperainen kirjoittaaja on Kirsi Kunnas
- aaa23
voi kurjuus. huolimattomasti luin viestisi, etsitkin aivan toista runoa....hamara muistikuva tuostakin on, mutta ei muistu mieleen.
- vvvve15
oli kerran ystävykset kille ja kalle, neljänvuoden vanhat taikka hiukan vielä alle. yhdessä he pihamaalla leikkiä löivät ja suuren suurta rinkeliä söivät.
sitten kerran ystävykset kille ja kalle, yhdessä he päättivät mennä maailmalle, pihamaa on liian pieni, tuttu jo heille, jo pitäis mennä väljemmille teille.
kalle sanoi: "säästetäänpäs rinkelin loppu, ettei tule nälän kanssa sellainen hoppu. kenties menee matkallamme päivä tai kaksi, ei pulla ole silloin hullummaksi."
vaan kun kille kallen kanssa maantietä astui, alkoi sade suuri ja poikaraukat kastui. olo oli nolo ja he tuumivat että, kai niskaan tuli tarpeeksi jo vettä.
Silloin sanoi kille, että kuulehan kalle, mennään joku toinen kerta vasta maailmalle.enkä ole lainkaan sitä varma mä vaikka, ois kotipiha kaikkein paras paikka.
tätä laulua luustavasti tarkotit? :) - jeeihquu
jeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee ihquuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu
- Haisuli!
Oon ala-asteella ja me laulettiin tuo kalevalan juhlassa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 741124
- 751121
- 481014
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s104968- 51935
- 33717
- 49704
- 52617
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?34607Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118557