Berlusconille

Tenori.

Berlusconille sen verran että totta se että Pavarottiin on huono verrata koska hänen tasoonsa ei pysty vastaamaan kukaan tässä maailmassa tällä hetkellä..

Yhdyn laulajan kommenttiin ettei nosteta täällä kenenkään nimeä vaan tehköön jokainen se itse laulamalla. Aivan samalla tapaa ei nosteta laulajien kuin ei opettajienkaan nimiä. Reilua kun itsekkin ollaan anonyymejä..

Kyse ei ollut laulajien vertaamisesta keskenään vaan siitä voiko hengitystekniikalla rentouttaa itsensä paineisessa paikassa vai ei.. ei siitä voiko 5 vuotta vai 10 vuotta laulanut..vaan voiko sitä tehdä.. ja jos tämä on lähtökohta, voidaan käyttää esimerkkinä tyyppiä joka sen todeksi osoittaa.

Ja vaikka Pavarotin tasoista laulajaa ei ole, löytyy tästä maailmasta ja tästä maastakin laulajia jotka ko tekniikan hallitsee.

Berlusconi:
""Mitä sitten tulee tähän italialaistyyppiseen "huutamiseen", niin vissi ero suomalaisilla "pavaroteilla" ja itse tenorien tenorilla on tai oli siinä, että Pavarotti osasi laulaa myös hiljaa ja hartaasti, jota nämä suomalaiset eivät osaa""

Tuokin pitää osittain paikkansa mutta en allekirjoita täysin. Kyllä suomessa on tenoreita jotka osaavat laulaa hiljaa ja kovaa ja aina sointi kohdallaan.. voisin nimetäkkin mutta en lähde sille linjalle kuitenkaan.

""En ymmärrä tätä huutamistyylin palvontaa, enkä ylipäänsä tenorilaulajien nostamista korkeammalle korokkeelle baritoneihin ja bassoihin nähden.""

Huutamistyyliksi voi arvoida kukin mitä itse haluaa mutta se jos ääni soi, vokaalit istuvat korkeudessa kuin korkeudessa ja resonanssi on tasapainoinen, ei ole huutamista. Tällaisia laulajia löytyy Suomestakin.. heitä arvostetaan ja heitä tullaan kuuntelemaan kauempaakin.

Tuohon seuraavaan voin antaa sinulle Berlusconi, jos en vastausta niin ainakin valaistusta et miksi näin että tenoreita arvostetaan korkeammalle kuin baritoneja ja bassoja.

Mistä suuri yleisö on halukkaita maksamaan, tahtoo nousta aina arvostusasteikossa. Mene piipittämään johonkin Domingon, Costellon, Florezin tms huipputenorin keikalle keikkajonoon että miksitenyt tänne tuutte..tuol nurkan takana esiintyis raspikurkku Baritoni Milan Junes.

Ja tätä arvostusta ei myöskään vie alaspäin sekään tosiasia että tenorit laulavat oopperoissa sankariroolin..pääosin.

Ai että laitappa youtubeen linkkiä omasta esiintymisestäsi. Aivan varmasti voisin tulla paikanpäällekkin näyttöni antamaan :) No problem.. mutta palsta on anonyymi niin pysytään anonyymeinä puolin ja toisin. Kyllä ammattilainen eroittaa toisen kyvystä avata laulamisen syvempiä saloja, onko kyseessä itse osaaja vai täysin wannabe kotipavarotti.

5

238

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Napolitano

      Huumorimiehiä. Minäkin voisin esiintyä vaikka Kreikan mytologian asiantuntijana nimimerkillä Zeus., ja suurimmalle osalle asiantuntemus menisi täydestä. Voisin tulla vaikka paikanpäälle luennoimaan, mutta on reilua, puolin ja toisin, että pysytään anonyymeinä. Pari tuntia mytologiasta kertovalla sivulla ja ammattilainenkin voisi eroittaa kyvystäni avata mytologian syvempiä saloja. Näin helppoa se on. On sitten toinen asia, tulisiko mytologian ammattilainen tänne viisauksiaan latelemaan, saati laulun ammattilainen. Mutta jos ei nyt ihan naurua, niin mukavat hymyt saa aina kun täältä käy näitä lukemassa. Mitenhän se onkaan niin, että huippuopettajia näillä palstoilla riittäisi vaikka kuinka paljon, vaikka todellisuudessa niitä osaajia olisikin vähän. No, huvinsa kullakin.

      • Mark.

        Herää kyl napolitano kysymys et miitä ihmettä sä tääl sit teet? Minua hlö koht ei kiinnosta mennä lukemaan jotain palstaa joka ei kiinnosta pätkääkään ja jonka jutut ovat sillä tasolla että saa naurut tai hymyt kun käy juttuja lukemassa.

        Ehkä olet niin hyvä ettet tarvi neuvoja..eikun ei.. juurihan totesit että eihän ne ammattilaiset täällä viihdy .. no sit sinulla on tekemisen puute... mut silti.. en aivan ensimmäisenä menisi kuoropalstalle jos olisin esim mytologian tutkija eikä laulu pätkääkään kiinnostaisi.. tuo mytologia ja zeus avaa ehkä syvintä ajatusmaailmaasi sit enemmän...

        Itse en odota täältä isompia vinkkejä saavani mutta ihan mukava lukea kuoroon tms liittyviä kirjoituksia alan harrastajana.


      • Tenori.

        ..että täällä käynti aiheuttaa toisinaan hymähdyksiä. Minun näkemykseni on se että jos puhutaan tekniikasta.. siitä auttaako esim joku tekninen juttu johonkin, onse tekniikkaan ja näkemykseen perustuva mielipide jota vastaan voi antaa oman mielipiteen.. sensijaan jos et kykene mielipidettä antamaan vaan keskityt räkyttämään nimimerkkien taakse mahdollisia kirjoittajia kohtaan niin jätä mielipide kirjoittamatta. Se jos mikä vie lopullisesti viisauden tällaisilta keskusteluita.

        Ja siitä, voiko eri alojen ammattilaiset viihtyä tällaisilla palstoilla.. heh.. mitä isompi stara olet, sen etäämpänä sulle on live elämä ja sen helpommin haetaan keskustelua nettipalstojen kautta. Suomi24 palstoilla ovat viihtyneet todistetusti niin Matti Vanhanen, moni taiteilija kuin huippu urheilijakin.


      • flaidis tässä on
        Tenori. kirjoitti:

        ..että täällä käynti aiheuttaa toisinaan hymähdyksiä. Minun näkemykseni on se että jos puhutaan tekniikasta.. siitä auttaako esim joku tekninen juttu johonkin, onse tekniikkaan ja näkemykseen perustuva mielipide jota vastaan voi antaa oman mielipiteen.. sensijaan jos et kykene mielipidettä antamaan vaan keskityt räkyttämään nimimerkkien taakse mahdollisia kirjoittajia kohtaan niin jätä mielipide kirjoittamatta. Se jos mikä vie lopullisesti viisauden tällaisilta keskusteluita.

        Ja siitä, voiko eri alojen ammattilaiset viihtyä tällaisilla palstoilla.. heh.. mitä isompi stara olet, sen etäämpänä sulle on live elämä ja sen helpommin haetaan keskustelua nettipalstojen kautta. Suomi24 palstoilla ovat viihtyneet todistetusti niin Matti Vanhanen, moni taiteilija kuin huippu urheilijakin.

        taustalla, mutta sen sanon että "asiantuntevia" kommentteja voi varmaan ihan vapaasti antaa, jos huomaa että kysyjä ei tiedä laulusta YHTÄÄN mitään ja itse tietää jotain. Tuskin kukaan ei-ammattilainen itseään ammattilaisena pitää, toivottavasti.


      • Pate m.järvi
        flaidis tässä on kirjoitti:

        taustalla, mutta sen sanon että "asiantuntevia" kommentteja voi varmaan ihan vapaasti antaa, jos huomaa että kysyjä ei tiedä laulusta YHTÄÄN mitään ja itse tietää jotain. Tuskin kukaan ei-ammattilainen itseään ammattilaisena pitää, toivottavasti.

        Ainahan kommentteihin pitää varauksella suhtautua. Ammattilaistenkin. Onhan meil näitä oopperalaulaja/ opettaja esimerkkejä joiden pedagogitaidot ovat eri seinällä laulutaitojen kanssa. Eli väärää vinkkiä voi tulla sieltäkin. Sopiva itsekriittisyys ja luetun puntarointi onkin aina paikallaan..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      149
      13190
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      72
      9631
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      96
      9128
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      20
      7756
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      38
      6734
    6. 148
      6168
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      19
      3145
    8. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      392
      1225
    9. Aikuisten säälittävä käytös

      Mikä mahtaa aikuisia hiertää ja mistä näin kovaa että alaikäisen pahoinpitelyn jälkeen vielä kirjotellaan täällä. Sana v
      Hyrynsalmi
      7
      1164
    10. YLE: Stora Enso Imatra aloittaa yyteet

      www.hs.fi/talous/art-2000011528377.html Yle: Stora Enso aloitti muutos­neuvottelut Imatran-tehtailla Metsäteollisuus|Yl
      Imatra
      84
      1010
    Aihe