Tutkailin tässä tilitapahtumia ja huomasin että avomieheni on maksanut omia laskujaan minun tililtäni. Kysyin mitä tämä meinaa ja hän sanoi että laskut olisivat muuten erääntyneet... Kysyttyäni että miten on edes mahdollista että hän on maksanut laskut minun tililtä(automaatilta, netistä?), hän vain tokaisi ettei muista.
Jaamme vuokran sun muut yhteiset kulut tasan mutta koska minulla on enemmän rahaa hän on sitä mieltä että Minä en saisi olla vihainen ja riidellä asiasta, ja että jonkunhan laskut on maksettava.
En tosiaan tajua, eikö minulla muka ole oikeutta olla vihainen? Huomasin myös että kun olen lainannut korttiani jotta hän voisi nostaa rahaa ja käydä kaupassa hän onkin nostanut reilusti enemmän ekä tiedä mihin loput rahat ovat kadonneet.... NORMAALIA???
Jaamme vuokran sun muut yhteiset kulut tasan mutta koska minulla on enemmän rahaa hän on sitä mieltä että Minä en saisi olla vihainen ja riidellä asiasta, ja että jonkunhan laskut on maksettava.
En tosiaan tajua, eikö minulla muka ole oikeutta olla vihainen? Huomasin myös että kun olen lainannut korttiani jotta hän voisi nostaa rahaa ja käydä kaupassa hän onkin nostanut reilusti enemmän ekä tiedä mihin loput rahat ovat kadonneet.... NORMAALIA???
Vastaukset 6
Vanhimmat
miehen väitettä että et saisi olla vihainen. Katso väitteen taakse ja mieti miksi mies sanoo niin. Ei siksi, että se olisi totuus, vaan siksi, että sillä saadaan sinut hiljaiseksi ja kokemaan syyllisyyttä. Joka ikinen miesten kanssa vähänkään enemmän puljannut oppii näkemään noiden väitteiden taakse, sillä niitä kuulee aina kaikissa tilanteissa joissa mies on tehnyt jotain sikamaisen törkeää ja yrittää sumuttaa naista. Sinua siis kustaan silmään, ja kun sanot että kirvelee, sekin pannaan sinun omaksi syyksesi.
Älä lankea tähän. Tottakai mies muistaa miten on käynyt tililläsi varkaissa. Sanot nyt heti että juttu menee poliisille jos ei muuten selviä. Jos et kerran ole itse luovuttanut tilinumeroitasi tai salasanojasi miehelle, hänellä ei pitäisi olla mitään oikeutta käydä tilillläsi. Se on varkaus.
Mieti millainen mies varastaa naiselta jonka kanssa elää. Sellainen, jonka kanssa kenenkään naisen ei pitäisi elää.
Otappa järki käteen, mieti asioita kylmästi totuuden näkökulmasta ja lakkaa sumuttamasta itse itseäsi niin näet missä mennään ja kuka vie ketä.
No jos kerran olet lainannut petturiukollesi pankkikorttiasi ja antanut pin-koodin, niin totta kai hän pääsee maksamaan tililtäsi laskujaankin automaatilla -- eihän siinä mitään ihmettelemistä ole. Luultavasti olet myös pitänyt pankin avainlukukorttiasi esillä niin että hän on voinut maksaa netissäkin. Eli olet ihan itse antanut hänelle mahdollisuuden varastaa sinulta. Ja hän on tuota mahdollisuutta käyttänyt.
Miksi helvetissä sinä siedät tuollaista roistoa kodissasi? Ja täällä vielä kyselet että onko tuo normaalia. Hei haloo!! Mitäs luulisit? Eikö sinulla ole omia aivoja? Ukonretale pihalle ja heti!
Minua ei lakkaa hämmästyttämästä millaisten kusipäiden kanssa naiset suostuvat elämään. Liekö tuostakaan hyypiöstä edes sängyssä mitään iloa?
Itse voisin ihan hyvin antaa poikaystävälleni kortin ja pin-luvun lainaan esim. kauppareissua varten, mutta pystynkin luottamaan, ettei hän maksele omia laskujaan tililtäni tai nosta enempää kuin on sovittu.
Puolison kortin käyttäminen on aika normaalia monissa suhteissa, mutta se pitäisi tosiaan perustua luottamukselle. Jos tuon luottamuksen rikkoo, niin kyllä siitä on oikeus suuttua, ja toki kannattaa laittaa kortit ja tunnukset vaihtoon ja salaisiksi sitten.
Kuten aiemmatkin kirjoittajat ovat jo todenneet, niin ei tuo normaalia ole. Miehesi käyttäytyy äärimmäisen törkeästi sinua kohtaan.
Jos haluat jatkaa yhteiselämää kyseisen miehen kanssa, niin hankipa uusi pankkikortti (uudella tunnuksella) ja uusi mahdollisen verkkopankkisi salasana, jotta miehesi ei voi sinun rahoillasi elää. Äläkä anna hänelle rahaa muuten kuin kuittia vastaan.
Lisäksi suosittelisin, että seuraisit jollakin tapaa, että miehesi osuus yhteisistä laskuista tulee maksetuksi. Jos miehesi varastaa avovaimoltaan rahaa, niin hän kyllä voi jättää tärkeitäkin laskuja maksamatta.
Tiedän erään avoparin, jossa miehen holtiton rahan käyttö kävi ilmi siten, että perintätoimistosta tuli soitto (kirjeet mies plokkasi itselleen), johon hänen avovaimonsa vastasi. Samalla kävi ilmi, että mies oli jättänyt monia yhteisiä laskuja maksamatta. Mm. kahdelta kuulta ei oltu maksettu vuokraa jne. Osa näistä laskuista meni naisen maksettavaksi...
Muuten ainoa asia, joka mulle tulee mieleen, joka mun mielestä edes vähän selittäisi miehen käytöstä (mutta ei tee sitä missään nimessä oikeaksi): Maksatteko yhteisiä kuluja suhteessa tuloihinne? Eli se, joka tienaa enemmän myös maksaa hieman enemmän? Jos näin on, niin miehelläsi ei ole yhtään mitään syytä valittaa rahatilanteesta. Jos hänellä ei ole rahaa, niin se todennäköisestikin johtuu hänen typeristä valinnoistaan.
vastauksista.. Täytyy ottaa hyvät neuvonne käyttöön ja toimia niiden mukaan... Asiassa omituista on että mieheni tienaa päälle 2000 e kuukaudessa ja minä huomattavasti vähemmän mutta olen säästänyt ja sen takia rahaa on minulla enemmän.. Täytyy keskustella mihin rahat oikein katoavat kun yhteiset kulut olemme aina jakaneet tasan... t. aloittaja
Ei hemmetti! Mies tienaa enemmän kuin sinä, ja sinä vielä annat hänelle pankkikorttisi! Ilman, että tiedät mistä rahapula johtuu. En kyllä itse suostuisi tuommoisen "lapsen" kanssa asumaan. Miksi hitossa suostut antamaan rahojasi hänelle, kun olet ne saanut säästämällä kasaan. No ei kai voi muuta sanoa kuin, että voit syyttää vain itseäsi. Kyllä jotkut naiset vain on niin höynäytettävissä.