Lohkeilevat ja halkeilevat kynnet

kuten otsikko sanoo, kynteni lohkeavat ja halkeilevat todella helposti. Ärsyttää, kun haluaisin kasvattaa pitkät vahvat ja kauniit kynnet, mutta aina kun saan pikkurillinkynteni n. 1cm pituiseksi - se katkeaa.



Tässä tarkastelin taas kynsiäni, niin ne myös liuskottuu sillä tavalla, kuin kynnessä olisi kaksi kerrosta. Ensimmäisen saa repäistyä pois ja alempi liuska paljastuu, mutta se on niin heikkoa ainesta, ettei se kauan kestä.

Mikä siis avuksi? Onko vinkkejä tms?

10

2589

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuunari

      Hanki lasiviila, sillä lyhennät, tasoitat ja muotoilet kynnet hellävaraisesti. Unohda kynsisakset ja -leikkurit. Käytä asetonitonta kynsilakan poistoainetta. Puhdista kynnet hyvin, lakkaa aluslakka, 2-3 kerrosta värillistä/nudea/väritöntä lakkaa mielesi mukaan ja päällyslakka. Toista 3-5 päivän välein, lakkakerrokset suojaavat kynttä.

      Monipuolinen ruokavalio ja mahdollisesti kalkkitabletit lisäksi, liikuntaa ja muita terveellisiä elämäntapoja unohtamatta. Hanskat käteen tiskatessa, siivotessa ja puutarhatöissä.

      Tuossa nyt jotakin :-)

      • tiedän

        koska kynsi on keratiinia, joka ei sisällä kalsiumia... ei auta kalkin syöminen kynnen vahvistamiseksi


    • Strongnail

      Moi,

      Aloitin Priorin kapseleiden ottamisen 8kk sitten, sillä hiukseni olivat kärsineet kovasti sinettihiustenpidennyksistä. Priorin auttaa myös kynsiin. Vaikuttavana aineena vehnänalkioöljy ja hirssiuute. Ostin saman tien 6 purkkia (silloin oli tarjouksessa et 3 purkkia makso jotain 80euroa). Yhdessä purkissa on jotain 90 kapselia vissiin. Ekan kuukauden söin 3/pvä ja sitten pari kk 2/pvä ja lopulta ylläpitoannos 3kk jälkeen 1/pvä.

      Aluksi ei mitään vaikutusta. Kynnet halkeilivat edelleen eivätkä kasvaneet pituutta. Jopa 6kk jälkeen edelleen sama tilanne. En varmasti olisi jatkanut priorinia enää ellei minulla olisi ollut valmiiksi ostettuna kapseleita niin pitkälle ajalle. Sitten yhtäkkiä, 7-8kk käytön jälkeen tajusin, että mun kynnethän kasvaa ja kasvaa, eikä merkkiäkään halkeilusta. Päinvastoin, kynnet on aivan ihanan vahvat, olen niin innoissani et vaan napsuttelen kynsiäni toisiaan vasten. Ne näyttää niin vahvoilta!

      Toivottavasti sama vaikutus tulee pian hiuksiin. Hiuksista on vaikea ottaa selvää, kun ne olivat niin huonossa kunnossa silloin alussa. Olen lukenut myös, että rauta sekä pii vahvistavat hiuksia ja kynsiä. Aion mennä heti ensi viikolla ostamaan rautakapseleita ja ehkä piitablettejakin. Toivottavasti tämä auttoi!

      • tarvitsevat

        A-VITAMIINIA ja muista juoda riittävästi vettä, jos kynsi kuivuu se liuskoittuu just niinku kerroit.


    • Dhai

      Itsellä on auttanut Mavalan -sarjan Nail Hardener. Sellainen väritön litku, jota laitetaan kynsiin (myynnissä ainakin isommissa kemppareissa hinto noin 6e muistaakseni). Yksinään ei tuntunut juuri auttavan, mutta kun päälle laittoi laadukasta lakkaa niin lohkeilu loppui. Eli heivaa 10 vuotta vanhat lakat, osta jotain uutta lakkaa ja kunnon kynsilakanpoistoaine.

    • mamalasku

      Kynsien lakka suojaa hyvin. Älä revi niitä kynsiliuskoja, koska silloin se liuskiminen ei lopu ollenkaan. Itse olen saanut avun kynsiblogeista ja niiden monista vinkeistä. Pitää vain kokeilla itselleen sopivat. Kun pääsee tavoitepituuteen niin ylläpitäminen onkin ihan helppoa :-)

    • 22pistepirkko

      Lohkeilu ja liuskoittuminen viittaisivat siihen että kyntesi ovat kuivat. Kynnenkovettajalakat yleensä kuivattavat vain lisää, tarvitset kosteutusta. Ammattisarjoilla on hyviä kynsille tarkoitettuja öljyjä, suuntaa siis ostoksille kynsistudioon, älä tavarataloon (jos paikkakunnallasi on CND:tä käyttävä/myyvä kynsistudio, suosittelen lämpimästi Solar Oilia). JA muistathan juoda tarpeeksi vettä!

      • list

        Minun kynet lohkeilee ja on keltaiseksi värjäytyneet olen lapsi eikä ol rahaa ostaa juttuja kun kynteni lohkeilee ja mkstä saa alustus japäällystys lakkaa


      • list
        list kirjoitti:

        Minun kynet lohkeilee ja on keltaiseksi värjäytyneet olen lapsi eikä ol rahaa ostaa juttuja kun kynteni lohkeilee ja mkstä saa alustus japäällystys lakkaa

        Minun kynnet lohkeilee ja on värjäytynyt keltaisiksi mistä saa alustus ja päällystys lakkaa ja mitä teen kynsilleni olen. Lapsi minulla ei ole rahaa


      • list
        list kirjoitti:

        Minun kynet lohkeilee ja on keltaiseksi värjäytyneet olen lapsi eikä ol rahaa ostaa juttuja kun kynteni lohkeilee ja mkstä saa alustus japäällystys lakkaa

        Minun kynnet lohkeilee ja on värjäytynyt keltaisiksi mistä saa alustus ja päällystys lakkaa ja mitä teen kynsilleni olen. Lapsi minulla ei ole rahaa


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      179
      4757
    2. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      40
      2536
    3. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      156
      2192
    4. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      16
      1719
    5. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      81
      1348
    6. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      24
      1281
    7. Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!

      Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https
      Euroviisut
      32
      1193
    8. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      145
      1180
    9. Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista

      Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.
      Maailman menoa
      103
      945
    10. Pirre vaatii nyt karhuja ammuttavaksi

      Ylellä taas hauskaa lieksa uutista. Karhujen kannan­hoidollinen metsästys on Lieksan kaupungin mielestä välttämätöntä.
      Lieksa
      117
      887
    Aihe