EHKÄ KANNATTAISI JOSKUS KYSYÄ LÄHIOMAISTEN KUULUMISIA!?
VAI MITÄ!?
NIIN!?
VAI MITÄ!?
NIIN!?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
JA HETI!!!!
Mikä on ongelmasi? Käy vaikka ulkona kävelyllä.
Ei se uskalla kuitenkaan...
TEIN KESKUSTELUNAVAUKSEN JA TOIVON, ETTÄ SIIHEN TULEE ASIALLISIA VASTAUKSIA!
NIIN!
Siellä voi tulla mitä sattuu hiippareita vastaan. Ei terveellä kunnon ihmisillä, jolla on puhtaat jauhot pussissaan, ole mitään syytä kuljeskella ulkona tiistai-iltana. Sellaisilta olisi ainakin syytä tarkistaa paperit.
Vaan kirjoittaisit normaalikokoista tekstiä. Tiedäthän, että kirjoittaessa isoilla kirjaimilla kirjoittaminen on huutamisen vastine?
Jos kirjoitan ensin näin JA YHTÄKKIÄ ALAN HUUTAA, NIIN KAIKKI LUULEVET MINUN OLEVAN RAIVOISSANI JA SAAVAN PIAN KOHTA SYDÄNKOHTAUKSEN, JOS TEHOSTAN TÄTÄ VIELÄ HUUTOMERKEIN JOKA LAUSEEN PERÄSSÄ!
NIIN!
vilpitön avaus. Sinä tiedät sen. Turha näytellä tyhmää.
Kyllä mä tiiän mitä mun veljelle kuuluu ja silti se haluais päättää päivänsä. Mikä siis neuvoksi?
Ei sille mitään voi, loppujen lopuksi. Ehkä paras olisi vain antaa ymmärtää että olet tukena aina kun hän tukea kaipaa.
Ei siinä tilanteessa auta siskot tai veljet, jos sen päättää tehdä.
edes odottaa sitä, vaan voi niitä kuulumisia kysellä muulloinkin. Ei kuitenkaan kannata olla liian utelias ja tungetteleva. Sellaiset lähiomaiset ovat ärsyttäviä.
kun se jo tappoi itsensä
Kysyisin toki jos vain olisi lähiomaisia. :)
voi rekisteröidä parisuhteensa vaikka saman sukupuolen kanssa, jos ei vastakkaista löydä. Lähiomaisen saa kätevästi maistraatissa.
Ongelma tulee siinä kun ei ole varsinainen lesbo eikä naisiakaan löydy.
"ongelmia" eli tekosyitä löytää, jos ei edes halua lähiomaisia. Jos haluaa lähiomaisen, sen eteen pitää hieman nähdä vaivaa, kaikkea kun ei saa tekemättä yhtään mitään asian eteen. Siinä pitää vaan osata antaa hieman periksi, eli tulla vastaan.
Olen vastaantuleva. Miksi paasaat kun et tiedä kaikkea. Tekosyytä ei ole.
Mitä sulle muuten kuuluu?
tai ehkä tämän lähiomaisen yksityisyyttä kunnioitetaan niin paljon, ettei tulisi mieleen ottaa yhteyttä koska tämä on tieten tahtoen eristänyt itsensä pois perheensä näkyviltä.
asia. Olen hyvin pettynyt suhun "MMies"..
tuli yllättäen vastaan ja kertoi saaneensa juuri tiedon lapsensa itsemurhasta. Mä meni aivan lukkoon. Jotenkin aivot kieltäytyivät uskomasta, mitä olin juuri kuullut. Se oli jotain liian pahaa. Jotenka tuijotin häntä hetken ja menin mitään sanomatta pois. Hän jäi siihen.
Mä muistan tämän aina silloin ja tällöin ja haukun itseäni, mutta silloin ei ollut välineitä käsitellä tilannetta fiksummin. Menin täy-sin lukkoon.
Aihe on vaikea varmasti monelle muullekin. Silloin helposti vaikenee, kun tuntuu ettei pysty sanomaan mitään oikein.
Kun kysyin siskoltani onko kaikki ok ja itsetuhoisat ajatukset poissa, hän kertoi niin.
Seuraava mitä siskostani kuulin, oli tieto hänen itsemurhastaan."
Toisinsanoen, jos joku on päättänyt lopettaa elämänsä, hän kyllä sen tekee.
Ei kuuluta sitä koko maailmalle.