eli siis tietääkö kukaan miten/minkä tällaisen au pair toimiston kautta 16-vuotiaat voisi päästä au pairiksi? opo sanoi että tän ikäsenäkin voi päästä.
kiitos paljon jo etukäteen!!!
kiitos paljon jo etukäteen!!!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
en ole kuullut etta mikaan valitystoimista tai mikaan perhe haluaa palkata ala-ikaista, se on kasittaakseni laitonta. Ja kylla minusta 16-vuotias on viela liian nuori sellaiseen tyohon, etenkin jos ei ole mitaan kokemusta lastenhoitodosta. Toinen asia on jos on 17, ja tayttaa pian 18.
Ei tietenkään ole laitonta.
Mutta en ole minäkään kuullut toimistosta, joka välittäisi alaikäisiä (poikkeuksena ehkä joitakin 17-vuotiaita Britanniaan, mutta heidänkin työllistyminen on heikompaa).
Au pairiksi voi päästä alaikäisenäkin, mutta lähinnän yksityisen ilmoituksen kautta ja usein suhteilla.
Au pairs direct- toimisto ottaa myös alaikäisiä au pairiksi, mutta yleensä perheet haluavat 18v tai yli, itse olin 21- vuotiaana vuoden Englannissa au pairina ja sitä pidettiin sopivana ikänä. Mielestäni 16- vuotias on hieman liian nuori lähtemään, työ voi olla rankkaa ja muutenkin totutteleminen uuteen kulttuuriin. Suosittelisin, että odotat vielä pari vuotta.