muistatteko kirkon "Se löytyy"-

kampanjan

Ensin katukuvaan tuluvat mainokset, joissa luki vain Se löytyy. Kaikki tietysti ihmettelivät mikä Se, mikä mainos tää oikein on. Hyvä tapa saada huomiota ihmisiltä ja medialta.Sitten myöhemmin siihen kampanjaan tuli jatkoa, joka selvensi asiaa, en edes muista mitä.

Jos vapareilla olisi ylimääräistä rahaa voisi ajatella mainoskampanjaa noin vuoden kuluttua, kun 200 000 eroa tulee täyteen eroakirkosta.fi- sivuston kautta. Mainoksessa ei olisi mitään muuta kuin luku 200 000. Ja kaikki kyselisivät, että mikä helvetin 200 000. Siitä keskusteltaisiin kavipöydissä ympäri Suomen, ja media tekisi juttuja. Koko kampanja olisi siinä. Ei mitään selventäviä jatkomainoksia.

10

2957

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyvä idea

      Hyvä idea. Mainoksia tuskin kukaan kieltäytyisi julkaisemasta, kun ne ei loukkaa ketään.

    • Hieno idea, Kannatan! Voisi siihen mainoksen alareunaan laittaa pienehköllä präntillä osoitteen vaikka eroakirkosta.fi-osoitteen.

    • l-----------------------

      Tilanne?

      • No tilannehan on se, että tuosta aloitusviestistä ollaan tultu reilut 400,000 eroa eteenpäin. :)


    • Mediaviestintää

      En oikein ole vakuuttunut, että tässä asiassa kannattaa mainostaa. Ihmiset eivät yleensä pidä siitä, että heidän vakaumukseensa pyritään suoraan vaikuttamaan. Varmasti saataisiin jonkinlainen eropiikki mutta tuskin mitään kestävämpää vaikutusta.

      Sen sijaan uskonnottomuudesta, esimerkiksi nimiäisistä, protuleireistä, et-opetuksesta jne olisi hyvä saada artikkeleita, jotta asia muuttuisi yhä tavanomaisemmaksi. Moni ei-uskovainen kuuluu kirkkoon perinteen ja tuttujen rituaalien vuoksi.

      • noin-on

        Juuri noin. Suomalaiset eivät pidä tuputtamisesta. Antaa kirkon kaivaa omaa hautaansa uskonnollisella painostamisellaan. Siihen on parempi tarttua järkevästi ja kiihkottomasti argumentoiden kuin räyhäten. Toki puolensa pitää pitää, jos kirkko ylittää tietyn rajan.


    • Anonyymi

      Kaverini oli suorittamassa konemestarin tutkintoa VR:n konepajalla Hyvinkäällä. Miesten WC:n pisoaarin seinään oli ilmestynynyt kyseinen tarra: Se löytyy!

    • Anonyymi

      Kirkolla on varaa kalliisiin kampanjoihin

      " Kirkon tehtävä on muuttunut oman aseman varjeluksi. Tätä viivytystaistelua kirkko nyt käy.
      – Olen seurannut läheltä jo pitkään, miten kirkko on toteuttanut erittäin kalliita ja turhanpäiväisiä kampanjoita, joiden tarkoituksena on saada jäsenien eroamisen loppumaan."

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/aebdfc90-5c94-4030-b503-7d249f4806f2

      • Anonyymi

        Sadinmaa:

        "...eroan sitten joulukuussa enkä tammikuussa, jotta en enää ensi vuonna joudu maksamaan kirkollisveroa.

        "– Kirkon tehtävä on muuttunut oman aseman varjeluksi. Tätä viivytystaistelua kirkko nyt käy."

        "Hän ei mukaansa tarvitse uskonsa harjoittamiseen mitään erityisiä puitteita."

        Ei ole mikään turha heppu;-D


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sadinmaa:

        "...eroan sitten joulukuussa enkä tammikuussa, jotta en enää ensi vuonna joudu maksamaan kirkollisveroa.

        "– Kirkon tehtävä on muuttunut oman aseman varjeluksi. Tätä viivytystaistelua kirkko nyt käy."

        "Hän ei mukaansa tarvitse uskonsa harjoittamiseen mitään erityisiä puitteita."

        Ei ole mikään turha heppu;-D

        "Hän ei mukaansa tarvitse uskonsa harjoittamiseen mitään erityisiä puitteita."

        kirkolla ei ole mitään uskonmonopolia


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

      Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
      Maailman menoa
      62
      10125
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      16
      6886
    3. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      73
      6528
    4. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      86
      6172
    5. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      68
      4646
    6. Tutkielma Marinin hallituksen epäonnistumisista rankkaa luettavaa

      Marinin hallituksen epäonnistumiset voi tiivistää negatiivisessa sävyssä seuraavasti: Hallitus teki useita vakavia virh
      Maailman menoa
      59
      4418
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      32
      4313
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      11
      4312
    9. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      44
      4168
    10. Oikeistohallitusten aikaan saannokset.

      Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja
      Maailman menoa
      46
      4160
    Aihe