hei, osaisko joku teistä ihmisistä kertoa, että jos on maksanut autoveron myöhässä, mutta ei ole tullut muistutuskirjettä kotiin, onko maksettaa se myöhästymis maksu? poliisit tänään pysäyttivät ja kertoivat että eivät tiedoissaan näe että se vero olisi maksettu vaikka sen olin edellisenä päivänä hoitanut. voiko siis johtua se näkymättömyys heidän tiedoissaan siitä, että en ole maksanut sitä myöhästymismaksua vai jostain muusta. kiitos vastauksista!
autovero myöhässä maksettu.
8
7355
Vastaukset
- dfdffdfdfdf
siinä menee pari päivää että näkyy esim katsastuskonttorin tiesoissa!!!näytä se kuitti poliiseille ja muista tavata se niille.
- kaukonen44
Tähän tuo homma perustuu,,jos maksat verot myöhässä tuo säilyy järjestelmässä vaikka kuinka kauan,mielestäni tarkoituksella.Vaikka ootkin maksanut kilvet läheteee jos poliisi pysäyttää.
Eivät liioin lähettele maksumuistutuksia vaan laittavat auton ajokieltoon,tuo on virkamiesten kosto.
Ikävämpi homma vaan kun meillekkin kävi noin viitenumeron virheen takia,vaikka maksettu oli ajoissa.- paska1217
kaukosen pelle, jos viitenro on väärä, ei se lasku mene maksetut osioon. sinun juntin on se korjattava, vitustako ne tietää akessa että "jahas, kaukosen kusipää o maksanu vääräl viitteel"
- ssödlkfös
Jos maksat autoveron myöhässä, sinun tulee maksaa myös myöhäastymismaksu, ja joudut laskemaan sen itse. Trafin sivuilla on ohjeet.Vero ei ole maksettu, ennen kuin se on kokonaan maksettu.
- yks.
josko kukaan enää lukee tätä vanhaa ketjua, mutta yritän tässä ensin...eli oisko kellään tietoa, että kun saanut maksamattomista ajoneuvoveroista korotetun maksun, eli sen tonnin... niin kun tuo nyt sitten on perinnässä ja auto seisoo - niin mitenköhän on korkojen kanssa. Eli, riittäneekö, että maksaa alkuperäisen maksun, vai sisältyvätkö korot samaan sarjaan, että "auto on käyttökiellossa, kunnes ajoneuvovero korotettuna on maksettu ym" ( en muista että siinä lukisi "plus myöhästymiskorot" ) .... eli liekö tuossa lainpykälässä mainintaa mahdollisista myöhästymiskoroista vai menevätkö ne vain normisti ulosoton piikkiin- mutta auton saisi käyttöön maksettuaan nuo alkuperäiset korotetut maksut (1000e) ? Kiitos.
- trafille-rahhoo
joo-oh. no joo. no laitetaanpas sitten se 3 e myöhästymismaksua jälkijunassa.
- Hitaallako
Myöhässä on sun juttusikin, mutta jos myöhässä maksat, niin lisämaksu tulee heti ja aina.
- ihmettelee0
Kyllähän niille pitää vero maksaa päivälleen, mutta jos itsellä on heiltä esim, auton vaihdon yhteydessä liikaa maksettua veroa palautettavana, niin ne vaan voivottelevat kiirettä ja pahoittelevat. Eikä puhettakaan että ite voisin sanoa että sitten kolme euroa korkoa kiitos jos ei tule sovittuna päivänä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1564177
- 93098
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1332682- 252278
SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.472154Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää191788Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s381686Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?301674Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.581266Murtautuminen uimahalliin
17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?341131