Tässäpä hyvää Gospelia

EAPtn

3

507

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • romani1

      Oli hyvä mutta, miksi siinä oli kuvia Elviksestä. Elvis on mielestäni ykkönen, valkoisista laulajista. Gospel oli hänen päämusukki. Ei Rockn roll, niin kun moni luulee. Suurin ja paras tuotanto on hengellinen tuotanto, joka on suuri. Hän soitti aina hengellisiä, ennenkun aloitti, minkä tahansa. On monta hienoa tarinaa, hänen hengellisestä musikista. Ennen kolmatta Ed Sullivan showta, Elvis sanoi että oli luvanut äidilleen laulaa Peace in the Walley. Ed sanoi että, ei käy. Elvis sanoi, no sitten ei esinny ollenkaan. Tuli kiire muutta ohjelmaa. Tehdessään Jailhouse Rockin, Elvis tuli studioon ja aloitti normaalisti, hengellistä musikkiannostaan Jordanairsien kanssa. Tuottaja sanoi: Tämän studion vuokra on erittäin kallis ja meillä on kiire, siis et voi pitää sinun laulutuokiotasi. Silloin Elvis nousi ylös ja sanoi että, ei tehdä koko elokuva ollenkaan. Taas kirehdettiin hakemaan Elvi takaisin. Aina kun oli vähänkään aikaa, laulettiin hengellistä musikkia. Elvis käytti 1969- 1977, tunnettuja gospel laluyhyeitä, taustana. Oli I, The woise, DJ Sumner and the Stamp guortet ja tietysti Sweet Imporations, jotka kaikki oli tunnettuja muutenkin. Olen tavanut kakista näistä laluyhtyeistä, jonkun ja he kertoivat, kuinka paljon Elvis osasi gospelkappaleita ja kuinka hyvin hän lauloi niitä. Yleensä, kosertin jälkeen, alkoi koko yön kestävät gospeljammailut, hotellihuoneessa. Laulettiin niin että katto heilui, oli DJ Sumnerin tapa kertoa niistä illoista. Usein oli mukana tunnettuja laulajia, BB King, Fats Bomino, The carpenters, James Brown, ym.
      Elvis on laulanut, melkei kaikki ikivihreät hengelliset laulut. Kuulun itse Pelastusarmeijaan ja meidän lalukirjasta löytyy monta kappaletta, Vapaa kirkon lalukirjassa, sama asia ja tietysti virsikirjasta löytyy.
      Jos et ole tutustunut Elviksen hengelliseen musikkiin, niin suosittelen,mahatavaa.
      Mustilla on moni hyvä. Itse olen ollut The Goulden Quartetin konsetissa Helsingissä 1970 luvulla. Imperials on myös kuultu ja Sweet Imprations, esntyi Elvis konsertissa, Jäähallissa, missä Elviksen bändi soitti ja lauloi, kuvan mukana.
      Mahalia Jaksson on suurin kuningatar, hengellisessä musikissa, mielestäni.
      Good Luck

      • EAPtn

        Lauloin tämän koska pidän eritoten Elviksen Gospel tuotannosta (jonka takia myös kuvat). Kiva että pidit tästä laulustani!


    • Eipä uskoisi

      Kotimaiseksi tekeleeksi!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      166
      2129
    2. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2052
    3. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      105
      1491
    4. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      121
      1426
    5. Evoluutioteoria on varmuudella väärin - monet tutkijat irtisaunoutuvat siitä

      Tutkimuksissa on löytynyt paljon näyttöä siitä, ettei evoluutioteoria ole totta. Monet tutkijat kuitenkin vielä kannatta
      459
      1272
    6. Lakkaa haaveilemasta.

      Oon löytänyt uuden naisen. mieheltä. tutulle. Naiselle.
      Ikävä
      75
      1053
    7. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      49
      891
    8. Ois kiva nähdä

      Ja viettää Iltoja sun kanssa
      Ikävä
      50
      886
    9. En enää koskaan äänestä vasemmistopuolueita

      Olen lähes aina äänestänyt SDP:tä ja pari kertaa Vasemmistoliittoa, sillä olen aina uskonut, että vasemmisto on se, mikä
      Maailman menoa
      226
      794
    10. Syntymän ja kuoleman aallot

      Seuraavassa tekstissä kerrotaan, mitä välittömästi kuoleman jälkeen tapahtuu. Syntymän ja kuoleman aallot Seuraavassa
      Hindulaisuus
      357
      785
    Aihe