Punkin esi-isät.

Basker

Jos ajatellaan, että punk on oikeutettua kapinaa yhteiskunnan sortoa, byrokratiaa, kontrollia ja pakkovaltaa vastaan, niin siinä tapauksessa punkrockilla on ollut esi-isänsä. Tarkoitan muusikkoja, joiden musiikki ei ole ollut MUODOLLISESTI punkkia, sellaista, jota tehtiin 1970-luvun lopussa, mutta joiden musiikki on SISÄLLÖLLISESTI ollut punkkia.

Hiski Salomaa: "Vapauden kaiho". Hiskias Möttö, taiteilijanimeltään Hiski Salomaa, oli Suomesta Amerikkaan muuttanut hulivili, onnenonkija ja seikkailija. "Vapauden kaiho" oli työväenlaulu ja taistelulaulu mieheltä, joka ei kuitenkaan ollut mikään sosialisti.

http://fi.wikipedia.org/wiki/Hiski_Salomaa

http://www.youtube.com/watch?v=6Ix1Vc-rRAU

Vladimir Vysotski: "Susijahti". Vladimir Vysotski oli 1960-70-luvuilla Neuvostoliitossa vaikuttanut laulaja ja teatterinäyttelijä. Hän oli myös sosialismia jyrkästi arvostellut toisinajattelija. Teki neuvostoyhteiskunnan vastaisia lauluja, kuten tämä "Susijahti":


http://fi.wikipedia.org/wiki/Vladimir_Vysotski


http://www.youtube.com/watch?v=pJ2E4cf46nw&feature=related

Laulu kertoo siitä, kuinka punalippuja liehuttava miesjoukko lähtee metsästämään yksinäistä sutta (vertauskuva toisinajattelijan vainoamisesta).

Punkilla oli edelläkävijänsä. Löydätkö sinä lisää?

6

582

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Esinahan alla

      Kapinaa, napinaa, rapinaa, jos ei muuten niin musiikkimielessä - no jokainen käsittelee tämän ikuisuuskysymyksen nimeltä punk? itse, mutta mä en latistaisi punkkia muuhun yleispätevään kontekstiin kuin taide -nimikkeen alle, riippumatta, ja kantaaottamatta punkin tämän hetkiseen tilaan.

      Punk oli vallankumouksellinen ja myös tavallaan pirun orginelli liike joka sai voimansa todellisesta halusta muutokseen.
      Nykyisin monasti tehdään se virhe, että punk projisoidaan sitä kautta mitä se vastustaa, eikä sitä kautta mitä se kannattaa.
      on aina luovempaa kannattaa kuin vastustaa.
      Punk oli jotain josta länsimaiden pitäisi olla aidosti ylpeitä, se oli sanan- ja ilmaisunvapautta vailla 'taidetiedostamisen' elitismiä tai aatteen keinotekoista hurskastelua, punk oli ja eli, eläköön punk!

      Enemmän punkkia, parempia ihmisiä.

    • --------------

      Jos haetaan musiikkia joka muodollisesti on kaukana punkista mutta sisällöllisesti voidaan jotenkin yhdistää punkiin, voisin heittää vastaukseksi Neil Youngin levyt Time Fades Away ja Tonight's The Night. Syitähän tälle olisi mutta annetaan ensin odottaa saako mielipiteeni hyväksyntää.

      • maatalous tukiainen

        Se on ihan se ja sama mitä olivat punkin esi-isät. Vai olivatko he jo joitain rähiseviä luolamiehiä kivikaudella? Mistä se mitataan? Pääasia että punk elää ja voi hyvin nykypäivänä. Oikeasti punk on vain tavallista parempaa musiikkia, turha siihen on sotkea mitään tekopyhää anarkiaa tai muuta valmiiksi syötettyä muka kapinaa. Thats only rock and roll but i like it.


      • Enemmän kuin punkin esi-isäksi, Niiloa on sanottu grungen kummisedäksi. Yhtä kaikki, mies levytti jo pre-punk-kaudella useita loistavia biisejä, jopa jo C.,S.,N., & Y.:n aikoina. Odotan innolla, koska Nipa taas tekee jotain luovaa, koska... Olen nähnyt rockin tulevaisuuden. Sen nimi on Neil Young. Rokin tulevaisuus on vanhoissa, rähjäisissä äijissä.


    • kun jo

      Hiski Salomaa levytti vapauden kaihon jo 1930-luvun alussa. Moni muu on versioinut tuota kappaletta myöhemmin.

      Sanoisin, että suomalaisista 1970-luvun yhtyeistä punk-asennetta oli eniten Sleepy Sleeperseillä: sanoituksissa pyhinä pidettyjen arvojen kyseenalaistamista ja räävitöntä lavaesiintymistä. Musiikki sinänsä oli aika perinteistä rockia.

    • Jee jee jee jee

      The Who, Iggy & the Stooges, New York Dolls, Kinks, MC5, David Bowie, Roxy Music, Virtanen,...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut ja Tall poppy -syndrooma

      Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky
      Maailman menoa
      5
      4738
    2. Oot mahtava tyyppi

      En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot
      Ikävä
      43
      4588
    3. Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa

      Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va
      Maailman menoa
      155
      3683
    4. Miksi vihereät ja vasemmisto haluavat tuhota tämän maan?

      He halusivat, että kannabis tulisi lailliseksi? - eikö kylliksi nuoria tuhota jo nyt huumeilla? - kannabis tuhosi minun
      Maailman menoa
      106
      3496
    5. Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla

      nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty
      Maailman menoa
      31
      3490
    6. Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti

      – Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm
      Maailman menoa
      47
      2965
    7. Ikävän karkoitukseen klassikkokysymys

      Mikä biisi saa hymyn huulille ja ajatukset mukavasti siihen yhteen ja ainoaan? 🤩 Laita biisin sanat, älä linkkiä. Alo
      Ikävä
      12
      1070
    8. Pahimman luokan hasardi

      sellainen sinä olet. Sut pitäis peitellä varoituskolmioilla ja vilkkuvaloilla, rajata lippusiimalla ja varustaa silmälap
      Ikävä
      81
      938
    9. Elämäni rakkaus

      Sitä sinä olet minulle ollut. Siksi tämä on kai niin vaikeaa. Jos sinä luopuisit niin ehkä se tulisi luonnostaan sitten
      Ikävä
      63
      829
    10. Millainen mulle

      Sitten sopisi?
      Ikävä
      93
      772
    Aihe