lama iskenyt sinnekkin vai oisko mahis löytää jotain duunia sieltä?
Ei mitään atk hommia kun en oo mikään tietokonenero, amiksesta kampaajaksi valimistunu muutama vuosi sitten tosin en oo sitä hommaa tehny vaan kaikkee muuta mitä oon millonkin sattunu saamaan, englannin kielellä lörpöttelen ihan mielelläni aina kun mahdollista.
Ei mitään atk hommia kun en oo mikään tietokonenero, amiksesta kampaajaksi valimistunu muutama vuosi sitten tosin en oo sitä hommaa tehny vaan kaikkee muuta mitä oon millonkin sattunu saamaan, englannin kielellä lörpöttelen ihan mielelläni aina kun mahdollista.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ainakin kaikkien uutisissa kerrottujen juttujen mukaan lama on kova Irlannissa!
Jossain on arvioitu, että Irlanti tulisi nousemaan lamasta nopeammin kuin muu EU-alue. Siellä on verotus hellempää ja ulkomainen raha liikkuu tai ainakin liikkui ennen lamaa.
Hae näistä sanalla "finnish"
www.nixers.com
www.irishjobs.ie
www.zobmo.com
Onhan se niin, että kampaajaksi voi olla hankala, mutta kyllä tuolla irkuissa edelleen on haussa callcenter tyylisiin hommiin suomenkielen taitoisia. Mene ja tiedä, voisihan se olla kokemus, mutta se työ ei välttämättä ole sitä miellyttävintä.
Kampaajat useammin työllistyvät yrittäjiksi, että voi olla ettei sitä palkkaduunia tipu ilman hyviä suhteita. Mutta voithan sinä ottaa sen ihan kokemuksen kannalta ja piruuttasi hakea johonkin puhelintädiksi. Siellähän voi olla ihan kivaakin. Monet eurooppalaiset yritykset kiertävät Suomen kaukaa ja palkkaavat ne mitä tarvitaan jossain muualla, missä se on kannattavampaa.
Itsekin olen tässä puolivuotta välillä ajatellut tuota Irlantia vaihtoehtona..
noista linkeistä, pitääpä tutkia.
Mitäköhän tuo puhelintädin homma käytännössä on, mitä sinne luuriin pitää puhella :) ??? Kunhan ei vaan mitään tietokoneita tarttis kauheesti käytellä kun en tosiaan osaa.
Tää on kauheeta tänäpäivänä kun tuntuu et olis pakko lukee joko atk tai hoitoalalle että työllistyis varmasti, kaikki muut alat on järkyn epävarmoja...
JOs call centre hommaan meinaat niin kyllahan se koneen aaressa se tyo tapahtuu, eli sinne koneelle kirjataan mita puhelimessa on hopotelty ja siella on ne asiakkaan tiedot yms. Mutta aika uuvuttavaa tyota ja vaihtuvuus suurta, kun ei monikaan jaksa kuunnella asiakkaiden kitinaa, en minakaan jaksanut kuin alle vuoden..
Toinen Irlantilainen asia hallitus http://www.jobs2ireland.ie
Kyllähän irkkulassa on IT tuen parissa hommia jatkuvasti.
Dublin, Cork... pohjois irkku Belfast...
Kurki paikallisen Manpowerin sivuja tai onhan noita paikkoja ollu mollin sivuillaki auki.
Ja ei tosiaan tarvi olla tietsikka nörtti että pärjää, siellä on väkeä laidasta laitaan, sellasia jotka ei ole ollut päivääkään töissä eikä ole mitään koulutusta ja sellasia viimisen päälle ATK guruja.
Mee tonne ja laita keyword searchiin: finnish
http://www.manpower.ie/career_director/default.asp