Tässä pohjaa keskusteluun

Silmälasit tekevät kenestä tahansa rumemman, niin miehestä kuin naisesta. Hyvin moni käyttää silmälaseja 24/7 vaikka ei tarvitsisi. Rilllien käyttäjät luonnollisti ajattelevat, etteivät ne ole rumentava seikka, siihenhän on itse niin tottunut. Hammasrautoihinkin tottuu. Itselläni on lasit -0,75 ja käytän niitä vain autossa, muualla pärjään onneksi ilman. Jos näköni joskus huononee, menen laseriin. Olen huomannut että monet silmälaseja käyttävät miehet pukevat treffeille tai baariin piilarit - sitten kun rillipää paljastuu, tuleekin ikävä pettymys. Leikkaukseen vaan - hyvännäköinen tai ei, hyvä näkö parantaa elämänlaatua.
8921
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Rillit 24/7? Hemmetin ikävästi painavat nukkuessa, sangat tyynyä ja naamaa vasten. Olenkin opetellut nukkumaan ilman rillejä, suosittelen!! ;)

Äänestä
  • rillit ei oikein sänkyyn kuulu, teki siellä sitten mitä tahansa (tarvittaessä pärjää käskopelolla ihan hyvin). Ja jos ne jotain turhamaista pintakiiltohörhoilijää häirihtee, niin leikatkoon tai kiertäköön rillipäät kaukaa

    Äänestä

  • Kuka nyt rilli päässä nukkuu? Eiväthän ne semmoista kestä.

    Mulle rillit edustaa viisautta. Sellainen mielleyhtymä, josta on vaikea päästä eroon. Jotenkin vaan pidän silmälasit päässä kulkevia äykkäämmän näköisinä kuin muita.

    Sangalliset lasit ovat turvallisemmat käyttää kuin piilarit. Lasit ovat selkeästi silmän ulkopuolella eivätkä koske silmään lainkaan. Silmälaseilla ei ole minkäänlaista tulehdusvaaraa eikä tarvii toimia tehostetun aseptisesti. Piilarien käyttöä suosittelevat ensisijaisesti ne, jotka niitä myyvät. Laser-leikkauksistakaan ei ole vielä kovin pitkäaikaisia kokemuksia. Silmälasit on just hyvä vaihtoehto, jos ei näe.

    Äänestä

Mulla itellä on ollut rillit 4-vuotiaasta asti, joten olen tottunut niihin sekä omassa päässäni, että muiden. Ja jos on hyvännäköiset ja sopivat lasit, ei ne rumenna ketään vain päinvastoin. Mun mielestä siis. Mut "vanhanaikaset" lasit kyllä kieltämättä häiritsee miehellä. Ite en saa edes sellasia piilareita, mitkä täysin korjais näköni, mut kyl mäkin baareissa (silloin harvoin kun käyn) olen ilman laseja "mukavuussyistä", koska näen "riittävästi" ilmankin. En tiedä sitten, että onko joku joskus pettynyt nähtyään mut arkena rillit päässä.

Äänestä

En tajua mikä tää nykymuoti on ku rillejä näyttää ilmestyvän ku sieniä sateella. Onko kaikilla todellakin niin huono näkö ja piilareihin ei oo varaa vai mikä mättää? Muistan ku omassa nuoruudessa 1990-luvulla jos muija sai rillit, niitä hävettiin ja ne otettiin esille vaan tunnilla. Rumathan ne on, ja aina merkki jostain vajaavaisuudesta, siis huono näkö.

Mut omalta kohdaltani voisin sanoa: jos naisella on rillit niin jää väliin.

Äänestä

keskustusteluun. Ikää oli?

Äänestä
  • että rillit ei kaunista, noi naiset oli kauniita ennen rillejä, rillien kanssa näyttävät "siedettäviltä" tai sanotaanko että jos noista naisista vois antaa kouluarvosanan 9 ilman rillejä, rillien kanssa putois seiskapuoleen... näin

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


!!!!!!!!!!!!!!!!! kirjoitti:

Silmälasit tekevät kenestä tahansa rumemman, niin miehestä kuin naisesta. Hyvin moni käyttää silmälaseja 24/7 vaikka ei tarvitsisi. Rilllien käyttäjät luonnollisti ajattelevat, etteivät ne ole rumentava seikka, siihenhän on itse niin tottunut. Hammasrautoihinkin tottuu. Itselläni on lasit -0,75 ja käytän niitä vain autossa, muualla pärjään onneksi ilman. Jos näköni joskus huononee, menen laseriin. Olen huomannut että monet silmälaseja käyttävät miehet pukevat treffeille tai baariin piilarit - sitten kun rillipää paljastuu, tuleekin ikävä pettymys. Leikkaukseen vaan - hyvännäköinen tai ei, hyvä näkö parantaa elämänlaatua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu