Heippa!
Kuka osaa kertoo mitä on kuumakivihieronta?
Vissiin sitä mistä on kuvia aina jossain Tallinnan Day Spa esitteissä mutta siis mitä siinä tehdään? :)
Kuumakivihieronta?
3
8236
Vastaukset 3
- AnskuBansku2
Itse kävin juuri Tallinnassa, koska ovat Helsingissä niin kalliita
Näin se eteni ;
Ensin käyt vatsallesi hierontapöydälle, alavartalo kieritettynä isoon pyyhkeeseen.
Sitten selällesi valutetaan lämmintä öljyä ( kanelintuoksuista? ), ja sivupöydällä olevasta padasta otetaan litteitä pyöreitä kiviä, jotka on lämmitetty.
Kivet asetellaan niskan, hartioden ja selän päälle ( ristiselkää pitkin ) ja annetaan olla n 10min, sillä aikaa hierotaan jalkoja öljyllä. Ollessaan paikoillaan kivistä vapautuu lämpöä kudoksiin jotka avautuvat ja tulevasta hieronnasta tulee tehokkaampi ja rentouttavampi. Sitten hoitaja alkaa hieroa kivillä liu`uttaen niitä pitkin selkää ja käsivarsia aina sormenpäihin asti, kevyesti painaen.
Kun ylävartalo on valmis siirrytään alaosaan ja ylävartalo peitetään isolla pyyhkeellä siksi aikaa. Alaosasta käsitellään kaikki takapuolta lukuunottamatta, kivet asetellaan n10min ajaksi takareisille jonoon. Tämän jälkeen niitä liu`utellaan alas ja ylös pitkin jalkoja, päättyen jalkapohjien hierontaan kivillä.
Tämän jälkeen asiakas jätetään n.vartiksi hoitopöydälle palautumaan ja sitten hänet hierotaan pyyhkeellä kuivaksi.
Kokemus on todella rentouttava ja nautinnollinen, missään kohdassa ei satu eikä varsinkaan nolota- hyvä kun edes tajuaa missä on :-)
Vaikka hierojana olikin minulla nainen, sanoisin jopa että kokemus oli tietyllä tapaa orgastinen koska jätti niin hyvän hyvän olon- kuin seksin jälkeen :-))
Olen varannut taas jo kuumakivihieronta-ajan Helsingistä elokuulle, sitä odotellessa!- Anonyymi
Millaiset alusvaatteet kannattaa olla, otetaanko ne pois?
- Anonyymi
Kuumakivi hieronnassa ollaan aina munasiltaan, siksi se on naisilta kielletty.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 52970
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍106913Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust16828Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi
Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,4771- 71673
Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?
Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.2622Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?
Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it185584- 56566
- 70546
Sinulle jota kaipaan!
Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista24530