Onko ton kalliimman talla parempi, kun hintaakin on enemmän? Vai tuleeko euroja lisää jostain muusta?
Halvempi: http://www.thomann.de/fi/ibanez_rg1570sdb.htm
Kalliimpi: http://www.thomann.de/fi/ibanez_rg2550zgw.htm
Kiitos asiallisista vastauksista.
Halvempi: http://www.thomann.de/fi/ibanez_rg1570sdb.htm
Kalliimpi: http://www.thomann.de/fi/ibanez_rg2550zgw.htm
Kiitos asiallisista vastauksista.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Paremmat mikit. Ei oo tollaset ibanezin halvempia mikkei vaa iha asialliset dimarzion.
Noissa on erillainen talla ja mikitys, kumpi itseäsi miellyttää tuntumaltaan, sopii käteesi ja miellyttää korvaa niin se on valinta.
Mitä tuohon ylempään mikkiasiaan tulee niin eipä noilla mikeillä nyt niin älyttömän isoja eroja ole.Nuo Dimarziot eivät ole suinkaan lähellekkään ns. varsinaisia Dimarzioita soundiltaan vaan ns. halvempaa Dimarzion New Yorkin tehtailla vartavasten Ibanezin skittoihin tarkoitettuja mikkejä. Eroa on mutta ei mitään niin merkittävää jos vaikka mikeiksi laittaisi PaF Pro tai vaikkapa Cruizerin mallit.
Noita ns. halvempia Iban mikkejä on sanottu tuhnuiksi -> vähän kyllä riippuu siitä miten vehkeensä säätää eli se koko paletti millä soittaa myös ratkaisee.
Molempia olen soitellut useasti, toisen olen omistanut ja kaverilla toinen ja käytännössä ei soundieroa ole nyt mikään kovin iso, mutta kannattaa luottaa omaan korvaan ja siihen miten istuu skitta omaan käteen, kampi on tuossa vähän kalliimmassa versiossa hieman jäykempi.
Testaa molempia vaikka lähimmässä liikkeessä ihan samoilla asetuksilla vahvarista ja kitarasta niin clean, chrunc tai vaikkapa lead ultra soundeilla niin näet onko ero itsellesi huomattava.
http://www.ibanez.co.jp/products/eg_page09.php?area_id=3&data_id=505&color=CL01&year=2009&cat_id=1&series_id=247
Parempi kuin jompikumpi noista alkuperäsistä?
Tuo Jem malli on suht samaa tasoa, talla lienee uudempaa Edge III mallia, kun noissa kahdessa on 1570 Edge Pro (pitäs olla parempi mutta nykyset Edge III ovat vanhoja parempia, paha sanoa kumpi noista talloista on sitten parempi).
Tuossa kolmannessahan oli se Edge Zero talla mikä on noista kaikista erillaisin.
Edge Zero on noita kahta muuta jäykempi tallamalli.
Joka tapauksessa kaikki noi tallat ovat tarpeeksi hyviä ja pitävät vireensä jos vaan ovat oikein säädetty.
Tuossa JEM:ssa lienee mikitys paras noista (tosin soundi on vähän makuasia mistä noiden mikkien soundeista tykkää, Jemin Dirmarzio Evolution antanee noista kirkkaimpaa soundia pihalle ja lienee hieman erottelevampi soundiltaan).
Heitit kyllä aika pahan kysymyksen johon melkeinpä toteaisin, että paras mikitys on tuossa JEM mallissa mutta ei nuo kaksi muutakaan huonoja ole, joten jos asut Pääkaupunki seudulla niin ehdottomasti Levytukku Oy liike joka on Ibanezin maahan tuoja niin sinne testaamaan ja tuolta olen ite ostanut jokaisen Ibanezin halvemmalla kuin Thomannilta, toivottavasti on sinua lähellä liike jotta pääset testaamaan.
Luota omaan korvaan ja mikä sulle istuu käteen parhaiten (kaikki nuo ovat kyllä hyviä soittaa), JEM on noista kyllä nätein (mun maun mukaan) eli tee valinta testien jälkeen. (jos et pääse testaamaan niin kaikki noista on hyviä vaihtoehtoja eikä mene millään noista metsään (HUOM! jos mikkien soundi ei jatkossa miellytä niin mikitys noihin kitaroihin ei hirveesti maksa (n. siinä 200-300 ehkä työ ellei itse tee). Soitto tatsiltaan todella paha sanoa mikä noista on paras.
Tuosta Steve Vai Jem mallista on sitten se huomattavasti kalliimpi JEM mikä on lähempänä sitä oikeaa Vain skittaa mutta sen hinta on jo jossain siellä 2650 hujakoilla ovh.
Hyviä sähkiksiä noi kaikki kuitenkin on ;-)