Toin auton saksasta suomeen vuonna 2005, mutta en huomannut tehdä verovalitusta siitä. Miten pitkään se valitus on mahdollista tehdä, onko tässä vaiheessa jo liian myöhäistä?
Tuontiauton verovalitus
viimeinen päivä?
6411
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Verovalituksen voi tehdä veropäätöksen antamisen vuoden lisäksi 3 vuoden kuluessa.
Eli 2005 tehdystä päätöksestä olisi voinut valittaa vuonna 2005 ja kolme vuotta sen jälkeen. Valitusoikeus mennyt vanhaksi 31.12.2008.
ELV:n osaltahan tilanne on toinen, koska kyse on valtion hankkimasta rikollisesta hyödystä.
Miten sen osalta tapahtuu valittaminen, ja mihin se valitus lähetetään? Eli onko tuomastani autosta vieläkin mahdollista saada veronpalautusta kun tuo verotus muuttui toukokuun aikana?
Katso goolesta hallinnonkäyttölaki, sieltä löytyy ohjeet miten saat
ed.päätöksen purettua !
Siltä että voisi valittaa sen perusteella tosiaan kun se alv perintä onkin laitonta nyt? Millaisella valituspohjalla pitäisi lähteä liikkeelle? En näistä paljon enää tiedä :|
ELV on selvä, se tulee takaisin aikanaan. Koska juttu aukeaa muutenkin, niin ei ole haittaa, vaikka pyydät muutkin varastetut rahat takaisin.
Asia kannattaa muuten laittaa tiedoksi myös Komissiolle. Varsinkin jos sinulta jää saamatta jotain varastetuista rahoista. Tykkäävät tällaisista selkeistä jutuista, millä saa VM:ää savustettua.