Yleinen asevelvollisuus on kunnia-asia

Vihreille ei heru pisteitä ammattiarmeijan perään hinkumisesta.

http://www.vihreat.fi/fi/node/3668
385
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

ja löylykauha kirjastoon sijoitettuna.

Äänestä

ei ole, on vain yleiset kutsunnat (miehille), ja siellä pitää osata jutella sekavia

Äänestä

"Asevelvollisuus näyttää edulliselta valtiontalouden näkökulmasta. Niin sanottu edullisuus syntyy siitä, että kustannukset lankeavat varuspalveluksen käyneiden ja heidän perheidensä maksettavaksi. Käytännössä miehiltä saattaa mennä kahdet pääsykokeet armeijan takia ohi ja opinnot viivästyvät. Asevelvollisuuden käyvien nykyistä voimakkaampi valikointi nopeuttaisi opintoihin pääsyä ja pidentäisi monen työuraa. Se olisi yksi vaihtoehto opintoaikojen lyhentämiseen tähtääville toimille, Cronberg hahmottelee."

millähän vitulla sitä työuraa muka pidennetään, kun väkee potkitaan pellolle firmoista koko ajan. Ihminen kun tulee putki-ikään, niin kyllä lähtee.

Missäköhän vitun taivaassa toikin piipero asuu?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


suomalaisille kirjoitti:

Vihreille ei heru pisteitä ammattiarmeijan perään hinkumisesta.

http://www.vihreat.fi/fi/node/3668

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu