Voiko kilokalorivaje vaikka olla jotain tuhannen kilokalorin luokkaa, jos vaikka kulutan 2500 kilokaloria päivässä? Eli saisin silloin tietenkin kaloreita 1500 kcal. Mitä kaikkia ehtoja tämän toteutumiselle on? Ainakin minun on syötävä säännöllisesti pitkin päivää, niin ruumis ei ala jemmaamaan varavarastoja. Onko aterioiden tuhtiudella merkitystä? Jos ei ehdi syödä lounasta käykö esim pari omenaa?
Asiantuntijoilta kattavaa selvitystä odottaen.
Asiantuntijoilta kattavaa selvitystä odottaen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Periaatteessa jokaisen aterian tulisi olla tasapainoinen. Eli jokaista kolmea makroravinnetta pitäisi saada joka aterialla. Jos kuitenkaan ei ole mahdollista syödä tällaista ateriaa, omenatkin ovat parempi vaihtoehto kuin aterian väliinjättäminen.
Eli mitä tarkalleen ottaen tapahtuu silloin, jos vedetään lounaalla omenoita? Miten paljon se haittaa ja mitä? Vastauksia eikä korulauseita kiitos.
Ovat ravintosisällöltään pelkkiä sokereita. Ne tuovat kyllä kehoosi energiaa, mutta eivät välttämättömiä rakennusaineita (proteiinia ja rasvaa). Tällöin keho ei pääse optimaalisesti polttamaan rasvaa ja se käyttää lihasten proteiineja tarpeisiinsa.