Aina vaan todennäköisempiä nuo stadin ruuhkamaksut, ellei sitten yli susirajan:
http://www.tiehallinto.fi/servlet/page?_pageid=68&_dad=julia&_schema=PORTAL30&kieli=fi&_pageid=71&kieli=fi&linkki=31336&julkaisu=10135&menu=13616
http://www.tiehallinto.fi/servlet/page?_pageid=68&_dad=julia&_schema=PORTAL30&kieli=fi&_pageid=71&kieli=fi&linkki=31336&julkaisu=10135&menu=13616
Vastaukset 6
Vanhimmat
Edellytys normaalisti ruuhkamaksulle olisi ruuhka. Jotta Helsinkiin saataisiin ruuhka, pitäisi ensin rakentaa se kaupunki :D
Käytännössä joku on bongannut kivan nimen uudelle verolle, joka on helppo myydä kaiken viherpiiperryksen seassa ihmisille. Ihmiset maksavat tyytyväisinä, kun kerran maailma pelastetaan.
Kannatan itse ruuhkamaksuja. Professori Vartiaisen kertomat kokemukset Tukholman ruuhkamaksuista YLE:n haastattelussa käänsivät pääni. Tukholmassa ei enää pyöri Rinkebyn köyhiä (=itä-helsinkiläisiä) viemässä parkkipaikkoja maksavilta asiakkailta.
Mulla ei ole mitään sitä vastaan että Helsingin keskusta ruuhkamaksutetaan,en siellä kuitenkaan käy,ainakaan omalla autolla.
Mietinkin että joutuvatko myös muualla suomessa asuvat hommaamaan ruuhkamaksulaitteen autooonsa vai saako muut ajella ilmaiseksi pääkaupunkiseudulla,entäpä ulkomaalaiset myydäänkö heille väliaikaisia lupia?
Asun stadissa ja en pidä ruuhkamaksuideasta. Stadissa ei ole ruuhkia esim kampin ruuhkakin purettiin perin simppelein keinoin, kun vain liikennesuunnittelu otti lusikan kauniiseen käteen. Nyt ei jumittele liikenne edes neljän aikoihin.
Kutsukoon maksua mieluummin tienkäyttömaksuksi ja ulottakoon sen sitten laajemmalle. Samalla voisi purkaa esimerkiksi polttoaineen verotuksen, sillä sehän on turhaa päällekkäistä byrokratiaa.
Mielenkiintoista olisi tietää miten kilometrikorvaus suhtautuu ruuhkamaksuun.
Hauskaa tuossa on, että yhdessä mallissa maksu uloitettaan tuonne mäntsälän korkeudelle. Onnea vaan lahdesta, sipoosta, porvoosta jne töihin tulevat. Tulee töissä käynnistä entistä kalliimpaa. Kimppakyydit tuppaavat taas viemään työaikaa, kun kyytiläisten pitäisi pystyä lähteä samaan aikaan vaikka duunit ois kesken jne..
"...Stadissa ei ole ruuhkia esim kampin ruuhkakin purettiin perin simppelein keinoin..."
Tällä aiotulla rahastusmuodolla ei ole mitään tekemistä ruuhkien kanssa. Maksu on vain helpompi myydä ihmisille tuolla nimellä.
Kansantaloudellisesti se on yhtä huono vaihtoehto kuin muutkin liikenteen verot. Helsingissä asioivia maksavia asiakkaita se auttaa, kun itä-helsinkiläiset eivät vie parkkipaikkoja.
"Mulla ei ole mitään sitä vastaan että Helsingin keskusta ruuhkamaksutetaan,en siellä kuitenkaan käy,ainakaan omalla autolla."
Ehdotelmissa onkin erilaisia kehiltä alkavia ja/tai 40km säteelle ulottuvia maksurajoja, eli et käy lähelläkään kehä-3:a?