Tulotaso

Mitä ihmettä liikkuu ihmisen päässä joka haluaa ilmoittaa profiilissaan tulotasonsa?
Jätän heti vastaamatta kyseisten miesten yhteydenottoihin vaikka profiili olisi muuten kuinka kiinnostava tahansa.
Kertoohan se nyt ihmisestä jotain, ei todellakaan anna fiksua kuvaa jos kerrotaan tulot ennen omaa nimeä.

Sinäänsä hyvä, tuleepahan heti selville onko järkee vai ei....
10427
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

että, liittyisiköhän se siihen kun aika monet naiset omissa profiileissaan määrittää sen ihannekumppanin tulotason melko tarkasti.

Äänestä
  • Itse hyvin hankkivia lut...ia.

    Äänestä

  • mutta arvaan kirjoitti:

    Itse hyvin hankkivia lut...ia.

    sillä tavala saa ainakin rahan perässä juoksevat akat kimppuunsa kun liioittelee tulonsa sinne et yli 50 tonnia..

    Äänestä

Mikä siinä muka niin kamalaa on? Pitäisikö minun jollain tapaa hävetä sitä, että olen about keskituloinen? Jos siellä profiilissa kerran on sellainen kenttä, niin miksi sitä ei saisi täyttää?

Hohhoijaa. En minäkään halua naisekseni sellaista, jolla on niin huono itsetunto, että romahtaa jos jonkun profiilissa on ilmoitettu tulot ja ne sattuvat olemaan korkeammat kuin hänellä itsellään.

Sama vinkuminen oli joskus koulutus-kohdasta: Akateeminen ei saisi rehellisesti sanoa olevansa akateeminen, koska se on automaattisesti jotain leijumista ja elvistelyä. Hankkikaa nyt jostain sitä itsetuntoa. Naisen koulutuksella tai tuloilla ei minulle ole merkitystä, mutta sillä on jos hän jatkuvasti kokee jostain alemmuudentunnetta.

Äänestä
  • Eipä ole kyse siitä että itsetuntoni romahtaisi koska ei tuossa ole sellaista kohtaa joka kertoisi että on isommat tulot kuin itselläni. Se vaan kertoo järjen juoksusta -tai sen puutumisesta kun kertoo tulonsa. En pidä myöskään heistä jotka leuhkivat rahoillaan tai päinvastaisesti valittelevat köyhyyttään tekemättä asialle mitään.

    Äänestä

Minusta oli mukavaa kun tulotaso oli näkyvissä. Kirjoittelinkin vain yli 50 000 tienaaville, vaikka omiani en ilmoitellut profiilissa. Toinen juttu sitten oli, että kuinka moni oikeasti ansaitsi niin paljon. No, minulle riitti yksi ja näin tiedän ettei minun tarvitse miestä elättää. Tulotaso on tietysti vain yksi osa ihmistä, mutta kyllä se usein kertoo määrätietoisuudesta ja elämänhallinnasta. Tärkeintä kai on, että tulot ovat suunnilleen yhtä suuret ja näin parisuhde on tasapainossa rahojen suhteen.

Äänestä

Meillä vaimon kanssa on erilliset rahat. Yhteiset menot maksetaan tekemättä sen suurempaa numeroa asiasta. Muuten ei kysellä toisen rahojen perään.

Äänestä

Itse en ilmoita tulotasoani, koska se on suuri. Jos haluan naisen rahalla, sen saa muualtakin. Siinä on tosiaan riski, että rahan perässä juoksevat kiinnostuvat ja niitä haluan vältellä.

Äänestä
  • juuri tuota tarkoitan! Fiksu ihminen haluaa että häneen ihastutaan ja rakastutaan hänen itsensä, ei rahojen takia!

    Äänestä

  • aloittaja kirjoitti:

    juuri tuota tarkoitan! Fiksu ihminen haluaa että häneen ihastutaan ja rakastutaan hänen itsensä, ei rahojen takia!

    Lisäks kannattaa muistaa, että monella on varallisuutta, vaikka tulot olis pienet tai keskisuuret:). Varallisuuttahan ei kysytä (onneks) paitsi siellä sairaissa salaisissa kansioissa. Isotuloisella taas voi olla velkaa massiivisesti.

    Jos ilmoittaa tulonsa ja ne ovat isot, antaa erittäin rahakeskeisen kuvan itsestään. Toihan on kopioitu jenkeistä, eihän Suomessa ole tapana kehuskella rahoilla.

    Itsekin olen hyvätuloinen ja jos kertoisin tuloni, laittaisin tietentahtoen ne alemmiksi, kuin mitä ne oikeasti ovat. Tuskimpa kukaan pahaksi valehtelijaksi syyttäisi, vaikka myöhemmin jos alkaisimme seurustella, paljastuisikin yksi tai kaksi kymppitonnia vuodessa enemmän.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


deittailija80 kirjoitti:

Mitä ihmettä liikkuu ihmisen päässä joka haluaa ilmoittaa profiilissaan tulotasonsa?
Jätän heti vastaamatta kyseisten miesten yhteydenottoihin vaikka profiili olisi muuten kuinka kiinnostava tahansa.
Kertoohan se nyt ihmisestä jotain, ei todellakaan anna fiksua kuvaa jos kerrotaan tulot ennen omaa nimeä.

Sinäänsä hyvä, tuleepahan heti selville onko järkee vai ei....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu