Eli mitä tollanen jailbreak oikeastaan tarkoittaa?
Mitä siitä hyötyy ja mitä haittaa siitä voi olla?
Kyseessä on siis Ipod touch 32 gb, jonka ajattelin jailbreakata, jos siitä ei paljoa haittaa ole?
Jailbreak?
16
7589
Vastaukset
- zammyyy
Täältä löydät aika tarkan selostuksen ja hyviä vinkkejä :)
http://www.hopeinenomena.net/viewtopic.php?f=71&t=114085 - ??
Jos jailbreakkaa touchin ja se epäonnistuu niin saako jotenkin palautettua sen alkuperäsen softan laitteeseen??? Ei oikeen ole pokkaa ruveta säätää jos sitä ei saa mitenkään enää toimimaan.
- emmäätiiä
mitä toi jailbrak tarkottaa suomeks ja onx siit jailbreakist oikeesti hyötyy??
- äääö
emmäätiiä kirjoitti:
mitä toi jailbrak tarkottaa suomeks ja onx siit jailbreakist oikeesti hyötyy??
voiko ton tehä touchille, uusimmalle?
- emmäätiiä
äääö kirjoitti:
voiko ton tehä touchille, uusimmalle?
emt
- emmäätiiä
äääö kirjoitti:
voiko ton tehä touchille, uusimmalle?
voiko ton tehä touchille, uusimmalle?
riippuu mikä sen numerokoodi on että mitä ohjelmaa joudut käyttämään sillä. - emmäätiiä
emmäätiiä kirjoitti:
voiko ton tehä touchille, uusimmalle?
riippuu mikä sen numerokoodi on että mitä ohjelmaa joudut käyttämään sillä.prkele VASTATKAA
- äääö
emmäätiiä kirjoitti:
prkele VASTATKAA
en vastaa
- 1stMacFinn
emmäätiiä kirjoitti:
prkele VASTATKAA
Ekassa vastauksessa oli kaikki mitä tarvii tietää.
- cheejing
emmäätiiä kirjoitti:
mitä toi jailbrak tarkottaa suomeks ja onx siit jailbreakist oikeesti hyötyy??
Jailbreak on tavallaan karkaa vangista.. siis kaikki iphone/ipod touch ovat lukittui.. ei ole sama kuin puhelin niinku voi lataa ilmaist maksullisii sovelluksii jne.. teemoja.. Jos oot jailbreakannu niin voit lataa kaikenlaista teemoja, emulaattoreita, tweaksei ja ilmaista app store pelei (omalla vastuulla) Voi jopa tulla viiruksii ja iphone/ipod touch ei aukee ja takuu ei vastaa jailbreakkaus jälkeen oleva ongelmia. Jailbreakattu jos tulee ongelma niin voit alusta koko iphone/ipod touch että se palautuu normaali ohjelmistoon eli alkuun tavallaan. Jailbreakkausesta löytyy HopeinenOmena sivulta tietoo tai voit kattoo wikipediasta siit ensin sit ettii googlest jailbreakkausta.
- Shuttle_X22
taitava että epäonnistuu J-breakkaamisessa.. :P
Saa palautettuu jos menee iTunesiin ja valitsee iPodin yhteenvedosta "palauta"
HUOM!!! Turvakopio aina ennen isompia muutoksia!! (kuten JB) - Sammuttaminen
Shuttle_X22 kirjoitti:
taitava että epäonnistuu J-breakkaamisessa.. :P
Saa palautettuu jos menee iTunesiin ja valitsee iPodin yhteenvedosta "palauta"
HUOM!!! Turvakopio aina ennen isompia muutoksia!! (kuten JB)Eli mulla oli jailbreikattu iphone 3gs ja sitten sammutin sen jälkeen ei enään toiminut cydia eikä pelit mitä olin netistä ladannut onko kellään kokemusta?
- Ploz
Hei!
Kyllä...Jailbreakin saa kaikille applen tuotteille.. esim. iPhone 3G - 3GS - 4 - 4S,
iPod touch, iPadille... Kaikille! En itse ole huomannut mitään haittoja. Mutta et välttämättä pysty enään avata tuotettasi ilman tietokoneen tiettya softaa.
Muuta kysyttävää lähettäkää mulle...
[email protected] - aatuuiiim
mikä mun ipod touchissa on vikana ku halusin restoroida kaikki asetukset kun sain podin kaverilta mutta nyt kun se on tehty . ipod ei käynnisty
- 12+4
Jos se hävittää laitteen takuun niin kuin olen ymmärtänyt, niin en menisi tekemään jailbreakia uuden laitteen kanssa!!! Ainakaan ihan kevyin perustein! Tämä vain varoitukseksi niille, jotka esim olivat jb:kkaamassa TIETÄMÄTTÄ että takuun menetys liittyy siihen (kuten minä) Onneksi en ehtinyt.
- Jailbreakkasin just!
Joo tein just ton jailbreakin :D. Ei käyny mitää pahaa toimii niinku ennenki.'
Se on tietääkseni sellanen et saa paljo uusia pelejä ja ohjelmia mitä ei iphonelle ole ennen saatu. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sua j-mies!
Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦585505Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa
Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.1744460En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym
Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v163912Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k383476- 513451
- 583228
- 103030
- 262633
- 462287
- 392246