ottaan päähän?
Alkukesän ihmiset valittivat kuinka on kylmä ja kuinka ikävää on kun sataa. Nyt lähes kaikki vastaantulijat valittavat kuumutta, aurinkoa ja kuivuutta.
Mä ainakin nautin jokaisesta hellepäivästä ja auringosta. Viilentymässä voi käydä järvessä eikä kuivuudestakaan ole tarvinnut kärsiä sillä vettä on tullut hanasta joka päivä.
Oon saanut kämpän lämpötilankin pysymään ihan mukavana huolehtimalla että sälekaihtimet ovat aina kiinni siellä puolella missä aurinko paistaa. Yöllä on riittänyt kun molemmin puolin asuntoa on ollut tuuletusikkuna raollaan.
Jokos alkaa helle
25
392
Vastaukset
- Pörrääjä
ei taida mummin pikkukullasta tulla muusikkoa, sillä biisi pääsi selkeesti top10 listalle, tai niin no onhan M.A Nummisestakin tullut ;)
ottaa päähän,että nyt luvattiin jo viileämpää..:(
ei ole ukkosta ollu viel ollenkaa.Vaikka salamat hirvittää,nii on se kuiteski jotenki jännä homma...:)
Töissä ihan takuulla helle ottaa päähän. Hikeä saa pyyhkiä litroittain otsalta ja muualtakin ja lomalla olevat ihmiset shortseissaan ja topeissaan kävelevät lomalla olevien tyypilliseen tapaan, rennosti, hitaasti ja vihtumaisen huoltahäivää tyylillä.
Joo, kyllä tekisikin mieli hypätä järveen;D- Pörrääjä
huono-onniset aloittaa loman ;) koskas sulla?
Pörrääjä kirjoitti:
huono-onniset aloittaa loman ;) koskas sulla?
lomalla ja ensi viikolla jo töihin. Mietin vain tuossa ylempänä menneiden vuosien työssä olemisen kokemuksia kesäkuumalla. Huh :)
Omalaatuinen ilmiö tulossa: hallaa heinäkuussa!! En muista koskaan niin tapahtuneen..kuka muistais?- Pörrääjä
tintti.kotivintti kirjoitti:
lomalla ja ensi viikolla jo töihin. Mietin vain tuossa ylempänä menneiden vuosien työssä olemisen kokemuksia kesäkuumalla. Huh :)
Omalaatuinen ilmiö tulossa: hallaa heinäkuussa!! En muista koskaan niin tapahtuneen..kuka muistais?viimeyönä, neljässä asteessa täällä on käynyt mittari :/ enpä muista näin kylmää olleen heinäkuulla, lieneekö jotain vuosisadan ennätyksiä?
- Se harmittaa
että helteet loppuivat ainakin täällä jo liian aikaisin, onhan tässä kesää jäljellä vielä pari kolme kuukautta.
- Pörrääjä
mitkä ei oo ihan itsestä kiinni, helteet ja lottovoitto, molemmat suotavia ;)
harmi vaan kun loppui lyhyeen. Helteiden jälkeen tullut viileys pakotti vetämään jopa sukat jalkaan :/
Mutta eletään toivossa että vielä se tästä lämpenee :)mii-su kirjoitti:
on jo kahdet sukat..toiset villaset..:(
Noh..kohta tolla menolla tarviit huopatossut jalkaan:)
Waffe kirjoitti:
Noh..kohta tolla menolla tarviit huopatossut jalkaan:)
oon aina ollu tämmönen vilukinttu..:))
Waffe kirjoitti:
Kuinka viileää pitää olla, että kesällä tarvii sukkia?:)
jotain plus viisitoista astetta :))) Minusta on tullut iän myötä palelija, liekö verenkierto laiskistunut :)
mii-su kirjoitti:
on jo kahdet sukat..toiset villaset..:(
monetkohan sukat sulla talvella on :))
TaikisN kirjoitti:
monetkohan sukat sulla talvella on :))
talvea ku muistelen,nii pahimmillaan oli kahdet normaalisukat ja siinä päällä vielä villasukat.Näiden lisäks säärystimet,ku ne pystyy vetämään ihan polviin saakka....:¤
Järkky näky ja muu perhe kauhistelee,mut mulla on mukava olo vasta ku tuntuu oikeesti lämpimältä...:) Eikä sitä kukaan vieras näe...mii-su kirjoitti:
talvea ku muistelen,nii pahimmillaan oli kahdet normaalisukat ja siinä päällä vielä villasukat.Näiden lisäks säärystimet,ku ne pystyy vetämään ihan polviin saakka....:¤
Järkky näky ja muu perhe kauhistelee,mut mulla on mukava olo vasta ku tuntuu oikeesti lämpimältä...:) Eikä sitä kukaan vieras näe...Tuohan on uskomatonta! :) Ei uskoisi että joku voi noin viluinen olla kesällä. Taidatte, Taikis ja sinä nukkuakin sukat jalassa?:)
- Pörrääjä
on tarvittu villasukkia. Luonto ei anna periksi laittaa lämmitystä päälle heinäkuussa, joten pässinpökkimät on oltava jalassa.
Waffe kirjoitti:
Tuohan on uskomatonta! :) Ei uskoisi että joku voi noin viluinen olla kesällä. Taidatte, Taikis ja sinä nukkuakin sukat jalassa?:)
ei sentäs nukuta villasukat jalassa,mut talvella kylläki..:D
Hienoa kun tänä aamuna satoi muutama pisara vettä. Nyt pilvet liukuu jonnekkin kauas pois ja aurinko vähän pilkottaa. Toissa yönä jouduin laittamaan ikkunan kiinni, sen verran viileää tunki sisälle.
- Pörrääjä
kuurosateita jo useampana päivänä. Hyvä niin, sillä luonto jo kaipasi vettä. Saisi tulla pari päivää oikein kunnolla ja sitten taas lämmitä pariksi viikoksi.
Mulla olis tilauksessa tommonen 20-23 kelit, puolipilvistä ja tuuletonta, semmonen olis fillarireissulla parasta :)
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1311816
Miksköhän mä oon tuolla
Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup161652Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TARINALTA ISOISÄSTÄ, JOLLA ON PARTA
Pinnalliset käsitykset korkeammasta Todellisuudesta Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TAR3291052- 611040
J miehestä oikeaa
Nimeä ei voi tänne julkaista mutta kannattaa olla varuillaan jos ”aistit” auki t nainen92960- 66891
- 47807
- 2801
Aamu on aina iltaa viisaampi.
Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene5738Kysyit firman bileissä..
.. että tulisinko luoksesi yöksi... Oliko se vain heitto. Mitäs jos olisin tullut? Naiselta9721