Ei terveellinen pitemmän päälle. Sopii lyhytaikaisesti painonpudotukseen.
vhh:n suosio hiipumassa
jdsfldkslf
29202
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Ja VHH aiheuttaa lisäksi yskää, kertoo tuore amerikkalainen tutkimus.
että VHH- dieetti voisi aiheuttaa myös laihtumista. Ja ravintoterapeuttien suosima vähäkalorinen dieetti taas voi aiheuttaa nälkää.
aiheuttaa surullisen kuuluisaa jojo-laihdusta, mikä rassaa elimistön äärimmilleen. Paino saattaa aluksi pudota, mutta sitten turvotaan yli lähtötason. Surullista...saavutettu etu on siis vain väliaikainen ja monesti siinä rytäkässä myös poltetaan lihakset.
jojolaihduttavat vhh:lla. Ei ole dieetin vika miten sitä kukakin käyttää.
lyhytaikaisesti mutta jos haluaa pitää kilot kurissa niin kannattaa jatkaa pysyvästi. Samalla ehkäisee diabetesta ja sydäntauteja. VHH on terveellinen vain pysyvästi noudatettuna.
http://terveydeksi.wordpress.com/2009/07/02/hiilihydraattien-vahentaminen-terveellisesti-katso-vinkit/
VHH on terveellinen riippumatta siitä, noudatetaanko sitä hetken (= painonpudotus) vai pitempään (=terveellinen elämäntapa).
Tämä kaikki anti-VHH -keskustelu juontaa juurensa muutaman katkeran epäonnistujan pettymyksestä - Nämäkin epäonnistujat ovat sitten olleet niin saamattomia, etteivät ole a) osanneet b) jaksaneet c) viitsineet noudattaa VHH:ta oikein.
http://www.tmuscle.com/free_online_article/sports_body_training_performance_interviews/the_lowcarb_roundtable_part_i;jsessionid=167ED344BDB347D37D6EFD51873175CD.hydra
on epäonnistumisen merkki. Ei ole onnistunut liikkumaan tarpeeksi ja syömään oikein, vaan on lihottanut itsensä sokerilla, rasvalla ja löhöämällä niin pahasti, ettei elimistö enää pysty käsittelemään hiilihyrdaatteja. Ikävä kohtalo, mutta omaa syytä, ei THL:n tai naapurin hoikemman kaverin.
Olen seurannut keskustelua VVH-dieetin terveydellisistä vaikutuksista, mutta yhtään kunnollista pitkäaikaista tutkimusta ei ole koskaan eikä missään tehty, jossa tutkimukseen osallistujat olisivat henkilöitä, jotka käyttävät hiilihydraatteja ns. niukasti koko tutkimuksen ajan, joten on aivan turha aloittaa puhumaan, että VHH-dieetti on terveydelle vaarallinen pitemmän päälle. Annan kyllä mielipiteestäni periksi, jos sellainen tutkimus tehdään ja tulokset ovat kaikkien saatavilla ja siinä esitetään selkeästi dieetin vaarallisuus, muuten en usko kenenkään puhetta pitkäaikaisvaikutusten vaarallisuudesta, kun nämä jutut on täyttä paskaa, niin kauan ennen kuin tutkimus toisin osoittaa, ei syyllinenkään ole syyllinen ennen kuin se oikeudessa todistetaan.
Enkä usko että VHH-dieetin suosio mihinkään hiipuu, niin kauan kuin on liikalihavia, jotka kokeilevat kaikki muotidieetit ensin ja sitten ottavat järjen käteen ja aloittavat terveellisen elämän ilman hiilihydraatteja ja laihtuvat sen jälkeen normaaleihin mittoihin.
Matkailu avartaa, mutta kannattaa matkustaa kaukokohteiden sijaan lähelle Ranskaan
katsomaan, miten ranskalaiset perinteisesti syövät. Seuratkaa toreilla ja ruokakaupoissa,
mitä elintarvikkeita he ostavat. Hankkikaa ranskalaisia ystäviä päästäksenne kurkistamaan heidän keittiöönsä ja siihen, mitä siellä valmistetaan, ja miten.
Perinteistä ruokavaliota noudattavat ranskalaiset ovat terveitä, hoikkia ja kauniita.
Ja niitä ranskalaisia on paljon.
"Annan kyllä mielipiteestäni periksi, jos sellainen tutkimus tehdään ja tulokset ovat kaikkien saatavilla ja siinä esitetään selkeästi dieetin vaarallisuus, muuten en usko kenenkään puhetta pitkäaikaisvaikutusten vaarallisuudesta, kun nämä jutut on täyttä paskaa, niin kauan ennen kuin tutkimus toisin osoittaa, ei syyllinenkään ole syyllinen ennen kuin se oikeudessa todistetaan."
Asiasta on puolueettomia tutkimuksia riittävästi. Valitettavaa vastustajien osalta on se että mitään mikä osoittais lchf/vhh: VAARALLISEKSI EI LÖYDY.
http://www.kostdoktorn.se/vetenskap/lchf-och-den-medicinska-vetenskapen
terveisin
vaaleaa leipää patongin muodossa, croisantteja eli voisarvia, couscousta eli samantapaista hiilaria kuin mannaryyni, viiniä jopa aamiaisella, lihapatoja ymym
eli hyvin sekalaisia herkkuja. mutta tietysti kohtuudella...
että sekin kertoo jostain, että pitkäaikaisia tutkimuksia VHH:sta ei todella ole voitu tehdä juuri sen vuoksi, että vain aniharva pysyy tällä ruokavaliolla kovin pitkään? Edes Dr. Atkins itse ei noudattanut keksimäänsä dieettiä kuin ajoittain.
jos sinulla olisi esittää jokin muukin kuin aina tämä yksi ja sama lähde.
" pitkäaikaisia tutkimuksia VHH:sta ei todella ole voitu tehdä "
Etsipä verkosta. Tutkimuksia löytyy vaikka kuinka paljon. Ota ensin selvää mitä VHH tarkoittaa että tiedät mitä etsit. Juuri nyt et näytä tietävän asiasta mitään.
"jos sinulla olisi esittää jokin muukin kuin aina tämä yksi ja sama lähde."
Lähde on täysin luotettava. Sinne kerätään luotettavaa tietoa asiasta.
Tutkimukset eivät ole sen lääkärin,kenen sivu on tekemiä vaan suuria tunnustettuja kansainvälisiä tutkimuksia.
Että minua joskus väsyttää teidän pellejen kanssa.
terveisin
viestisi tuli väärään osoitteeseen. Laitapa se tuonne ylemmäs kirjoittajalle, joka otti asian esille. Minä vain spekuloin syitä.
paljon, että et pysty kirjoittamaan asiallisesti toisia kirjoittajia nimittelemättä, on sinun aika mennä lepäämään.
Yksi ainoa lähde, jota toistat kymmenissä eri viesteissä ei anna vakuuttavaa kuvaa väitteestäsi, että VHH:ta on tutkittu paljon.
Pertättömiä väitteitä vaikuttaa olevan molemmilla. Jos ymmärsin väärin niin pyydän anteeksi.
terveisin
lukeminen on minustakin vähän vaikea. Mutta väitteen esitti siis nimimerkki Naulapää, jonka kirjoitusta sitten kommentoin.
kehtaattekin kiistellä jonninjoutavia. syökää juokaa ja naikaa. vai onko liikaa vaadittu vhh.laiselta....................?
80-luvun vaihteen VHH-kokeiluista.
VHH sopii TODELLA lyhytaikaiseen painonpudotukseen. Runsas rasva tuhoaa elimistön insuliiniaineenvaihdunnan todella nopeasti. Ja kun se on kerran tuhoutunut, terveydellisesti vain alamäki on sen jälkeen mahdollinen.
Katso vastaukseni viestiin "Kiitos Veijo"
terveisin
Mikä helvetti sinua oikeasti vaivaa? Mitä sairasta tyydytystä saat tuosta päivästä toiseen jatkuvasta törkeästä valehtelusta? Oletko oikeasti mielisairas? Ainoastaan jälkeenjääneet hokevat samoja asioita tuolla tavalla kuin sinä. Olet jankannut tuota samaa paskaa niin kauan, etten ihmettelisi yhtään vaikka itse jo uskoisit siihen.
Vaihda välillä edes aihetta ja häivy vittuun tältä palstalta. Mene vaikka kasvissyöjien palstalle seuraavaksi... mutta ai niin, Mattila ei ole siellä, häneenhän sinä olet kaukaa ihastunut ja yrität jatkuvasti saada tämän huomion.
kaikkien älykkäiden ihmisten elämään koskaan kuulunutkaan. Tyhmätkin voi viisastua ja lopettaa- tai ainakin niin luulevat- koska vhh koukuttaa.
mihin VHH koukuttaa? hyvinvointiinko?
siihen!
Ei terveydelle vaarallisen dieetin suosio tulekaan olla suuri.
http://www.google.se/search?hl=sv&q=lchf&meta=&aq=f&oq=
http://www.google.se/search?hl=sv&q=low carb&btnG=Sök&meta=
terveisin
lyhyt, niin ei tarvitse olla huolissaan. Sinäkö se muuten olet tuon suosion hiipumisen todennut, vai mikä on lähteesi.