Poikaystävät ihmettelevät aina meikatessani, miksi näen niin paljon vaivaa, kun nainen on kauneimmillaan luonnollisena. Samaa virttä veisaavat kavareitteni poikaystävät. Kuitenkin kaikki miestenlehdet ovat täynnä tuunattuja Barbeja, joista on kaukana luonnollisuus. Olen tainnut ymmärtää luonnollisuuden täysin väärin, vai onko sittenkin kysen miesten keskinäisestä salaliitosta, ettei oma tyttöystävä saisi huomiota muilta miehiltä.
Ovatko miehet tosiaan niin epävarmoja itsestään ja omasta miehisyydestään, että pelkäävät miesten lähtevän ensimmäisen vastaantulevan miehen mukaan?Naisten kaikenlainen kanssakäyminen vastakkaisen sukupuolen kanssa on lähes mahdoton ajatus ja normaali jutustelukin on uhkaavaa. Miehillä on puhelimet täynnä nais-kavereita ja se on OK heidän mielestään. Miehet kuitenkin kieltävät naisten mies-kaverit sillä selityksellä, että naisella ei voi olla miehiä pelkästään kaverina. Taka-ajatuksena näillä miehillä on, että pohjalla on aina jokin seksuaalinen vire ja mahdollisuus seksiin.
Ovatko miehet tosiaan niin epävarmoja itsestään ja omasta miehisyydestään, että pelkäävät miesten lähtevän ensimmäisen vastaantulevan miehen mukaan?Naisten kaikenlainen kanssakäyminen vastakkaisen sukupuolen kanssa on lähes mahdoton ajatus ja normaali jutustelukin on uhkaavaa. Miehillä on puhelimet täynnä nais-kavereita ja se on OK heidän mielestään. Miehet kuitenkin kieltävät naisten mies-kaverit sillä selityksellä, että naisella ei voi olla miehiä pelkästään kaverina. Taka-ajatuksena näillä miehillä on, että pohjalla on aina jokin seksuaalinen vire ja mahdollisuus seksiin.
Vastaukset 4
Vanhimmat
-itse pidän näistä "tuunatuista" naisista. =)
Ja päinvastoin lähes poikkeuksetta rohkaisen naistani aina laittautumaan ja pukeutumaan rohkeasti. Ei itseäni ainakaan haittaa kun muut miehet kuolaavat naistani, koska minähän se olen joka hänet kuitenkin aina sinne sänkyyn vie! ;)
Eikä minua ainakaan haittaa jos naisellani on miespuolisia ystäviä. Luotan naiseeni täydellisesti. Ja naisellani on sitäpaitsi niin valikoiva miesmaku, et ykskään hänen miespuolisista kavereistaan ei täytä kriteereitä likimainkaan.. ;D
Itselläni ei ole naispuolisia kavereita/ystäviä, enkä sellaisia kaipaakkaan...
ovat olleet ihan tyytyväisiä kun mua ei tarvii odottaa mitään puolta tuntia meikkaamisen ja hiusten laiton takia kun ollaan lähdössä johonkin - ja ovat jopa silti kehdaneet liikkua mun kanssa, vaikka useimmiten olen ilman meikkiä tai hyvin kevyesti meikattuna.
Luottamuspulasta taas johtuu tuo vastakkaista sukupuolta olevien kavereidenpitokielto. Ei sillä oo mitään merkitystä muun kuin luottamuksen puutteen kanssa.
Joko oot tehnyt jotain petollista aiemmin miehellesi, tai oot "petollisen" oloinen. En mäkään silti ymmärrä, et vastakkaista sukupuolta olevia kavereita tarvii niinkään olla.. ainakaan, jos ne on jotain ei-niin-kovin-tärkeitä ihmisiä sen miehen elämässä, mutta ystävien olemassaolon ymmärrän. Sillä ei oo merkitystä mitä sieltä housujen alta silloin löytyy.
"Kuitenkin kaikki miestenlehdet ovat täynnä tuunattuja Barbeja, joista on kaukana luonnollisuus."
jospa he haluavat tyttöystävän eikä mitään yleistä pornohuoraa?
Haluatko sinä miestenlehden barbiksi jota ei pidetä muuna kuin spermareikänä vai miksi vertaat itseäsi lihapaloihin?
Mitä kevyempi meikki, lähes poikkeuksetta sen parempi.
"Kuitenkin kaikki miestenlehdet ovat täynnä tuunattuja Barbeja, joista on kaukana luonnollisuus."
So? Kaikki lomaoppaat ovat täynnä kauniilla säällä otettuja kuvia, silti jokainen kynnelle kykenevä tajuaa että eihän elämä pelkkää arskassa kellottelua ole sielläkään.
"Ovatko miehet tosiaan niin epävarmoja itsestään ja omasta miehisyydestään, että pelkäävät miesten lähtevän ensimmäisen vastaantulevan miehen mukaan?"
Jooh, se on se homous aina vaanimassa kulman takana.
"Naisten kaikenlainen kanssakäyminen vastakkaisen sukupuolen kanssa on lähes mahdoton ajatus ja normaali jutustelukin on uhkaavaa."
Jos unohdetaan mustasukkaisuus pois, niin eiköhän tuossa ole pitkälti/monesti/usein/joskus kyse pohjimmiltaan ihan itsensä suojelusta. Omista tekemisistään ja motiiveistaan kyllä tietää, mutta toisen motiiveistapa ei voi sanoa samaa. Tavallaan epävarmuutta, tavallaan ei, tavallaan luottamus ei ole kunnossa, tavallaan voi silti olla. Tavallaan ehken tervettä/normaalia huolestua toisen mies-/naiskavereista.
"Miehillä on puhelimet täynnä nais-kavereita ja se on OK heidän mielestään. Miehet kuitenkin kieltävät naisten mies-kaverit sillä selityksellä, että naisella ei voi olla miehiä pelkästään kaverina."
Ethän/enhän nyt sotke asioita, sillä puhelimessahan voi olla numeroita vaikkei heihin yhteyttä sen kummemmin pitäisikään ja jos vastakohtana on vastakkaisen sukupuolen kanssa tekeminen, niin onhan se eri asia kumminkin.
Ja niin, seksuaaliset vireet ovat mahdollisia ja todennäköisiä ihmissuhteissa.