korvan venytys

mulla on nyt 3mm venytys, mutta siihen on sattunu pari päivää ja tulee verta.. onko se niinku iha normaalii venytykses vai pitääks ottaa koru pois kokonaa muutamaks viikoks? no mä ainaki välil otan korun pois ja puhdistelen sitä reikää haavanpuhdistusaineella. ja korunki pesen.

mut ku tulee verta nii pitääks sen korun vaa antaa olla tossa vai ottaa pois ja kui pitkäks aikaa?
4312
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

itselläni repesi 8mm kohdalla, mutta kun haalealla vedellä huuhtelee aamuin illoin
ni kyllä se parenee. itse en ottanut korua pois kuin mutaman kerran, ja silloinkin vain putsatakseni korun ja takaisin.
likaisin sormin EI SAA KOSKEA (maalais järki sanoo jo .... )
mutta niin, huuhtele haalealla vedellä äläkä koske turhaan.

Äänestä

Eli venytykses on revenny, tarkottaa sitä, ettei se välttämättä enää palaudu normaaliks. Kannattaa pitää vähän hitaampaa tahtia, kun se venytys ei tosiaan sais repeytyä. Ei kannata kauheasti desinfiointiaineella puhdistella kun se ärsyttää lävistystä. Haalea vesi on parempi. Kait sitä korua voi siinä pitääkin, mutta antaa sen parantua ennenkuin venyttää lisää.

Äänestä
  • Laita pienempi koru siihe eli joku 2mm tj. Paranemisen jälkeen sitte jatkat venyttämistä hiukan rauhallisemmin ettei vain taas repeä.

    Äänestä

No siis riippuu vähän että pistitkö suoraan normaalista korviksesta 3mm koruun liian ''nopeasti'', koska jos niin sillon on varmaan repeytyny ja alkaa kehittyy arpee.. mut tosiaan joo.. suosittelisin myös ehkä sitä 2mm korua.. kannattaa ekana parantaa se korva kyll :) itelläni on nyt 22mm molemmis toiseen sais jo kyl 24mm mut ei oo jaksanu hankkia :D (huom. kellon aika, teksti saattaa olla HIEMAN sekava)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


avun tarpeessa kirjoitti:

mulla on nyt 3mm venytys, mutta siihen on sattunu pari päivää ja tulee verta.. onko se niinku iha normaalii venytykses vai pitääks ottaa koru pois kokonaa muutamaks viikoks? no mä ainaki välil otan korun pois ja puhdistelen sitä reikää haavanpuhdistusaineella. ja korunki pesen.

mut ku tulee verta nii pitääks sen korun vaa antaa olla tossa vai ottaa pois ja kui pitkäks aikaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu