rahhhhaaa ja sitä sitten verrattasi mitä siivua haluttas Herran työhön ojentaa illoosella syvämell.. "onko minun pakko antaa kymmenykset?""
Tyrkätäänpä vaikka harrastukset ja vapaa-aika (%)
hotellit, kahvilat ja ravintolat (%)
alkkoholi ja tupakista (%).
siis tämä aika ja vapaehtoisesti.
Tyrkätäänpä vaikka harrastukset ja vapaa-aika (%)
hotellit, kahvilat ja ravintolat (%)
alkkoholi ja tupakista (%).
siis tämä aika ja vapaehtoisesti.
Vastaukset 5
Vanhimmat
syvämmestä ja ilolla kilahuhttanutta kolehtihaavii..
Tilastokeskuksen mukaan suomalaiset käyttävät lähes kaksikymmentä prosenttia tuloistaan harrastuksiin ja vapaa-aikaan ts. >20%
kulttuuri ja vapaa-aika
1998 (10,4%), - 2001 (10%) - 2002 (9,9 %). 2006 (11 %)
hotelleihin, kahvilat ja ravintolat 1998 (4,1%), - 2001 (5%), 2002 (4.5%) 2006 (4%).
alkoholista ja tupakasta vielä puhumatta. n. 2.8- 2.9 % 2006 (2%)
rahassa vaikkapa 2006 n.
Viihde-elektroniikka 263 €, tietotekniikka 140 €, harrastusvälineet 519 €, urheilu ja vapaa-aika 174 €. kulttuuripalvelut 289 €, rahapelit 138 €, kirjat 72 €, lehdet ja painotuotteet 293 € ja valmismatkat 301 €.
noin 2200 ecua… vuositasossa…
No mitenkäs on, tuntuvatko kymmenykset tuohon kulutusjuhlaan suurelta vai pieneltä?
Kun maailmanmatkalainen kuluttaa, kristityltä tuntuu vaikealta erottaa Herran työhön jotain.
tuolta löytyy pilkottuna asiat paremmin.
eli ylemmät toimihenkilöt n.3500 ecua, yrittäjät yli 3000 ecua, alemmat toimihenkilöt 2200 ecua.
työntekijät yli 2000 ecua, opiskelijat 1600 ecua, eläkeläiset 1530 ecua, muut kotitaloudet 1146 ecua, ja työttömät 1105 ecua
http://www.stat.fi/artikkelit/2008/art_2008-04-09_006.html?s=0
Eräänä yönä pysähty poliispartio erään suljetun ravintolan eteen ja katso kun eräs mies mittasi ovea, sen korkeutta ja leveyttä.
Kysyttyään miehen motiivia, hän tuumasi, että tästä ovesta on mennyt sisälle maatila, auto, ratkorit, perhe eli vaimo ja lapset.
Koko ei ole iso, mutta sinne ne meni.
Kirkko se oli tuokin henkilölle, sielunhoitoa kaveriporukassa, kapakka yhteysateriaa, viini ja oma leipänsä.
Kassakone kilahti useasti ja laulu varmaan raikui omaa ylistystä.
Olisiko vaihtoehtoa, voisiko sitä kannattaa kukin sydämestään ja vaikka jollain suunnitelmallisuudella, vaikka kymmenyksillä.
Voisiko se olla Jumalan suunnitelma, Aabraham ja Melkisedek, kymmenykset kaikesta saaliista ja enne vanhanliiton solmimista. Entäpä Jaakob, paljon ennen liitonsopimuksia, lupasiko hän kymmenykset?
Voisiko väittää, että kymmenykset kuului vanhaanliittoon, jos sitä ei ollut edes vielä olemassa?
Tarkoitusperäisellä uhraamisella iloisella mielellä, sillä on siunaus.
uskokaa tahi älkää.
pollliisi niin lähel sanas ja mie en sit pelekää
On ilo maksaa kymmennykset adv. kirkolle. Ei ole mikään yhdenmiehen lahko. Noin 25 milj. henkilöä kokoontuu Jumalan Armosta sanaan tutkimaan sapattisin. Jumalan laskuoppi on erilainen kun meidän ihmisten.90% +10% kymmennykset tuloista lisättynä Jumalan siunaukset ovat yhtensä enenmän kuin 100%. Esim. Viisi leipää ja kaksi kalaa lisättynä Jumalan siunaukset ruokittiin 5000 miestä Jeesuksen toimesta. Toisinsanoen -pikkupojan eväät+Jumalan siunaus=5000 miehen päivällinen. Kirkon jäsennillä kymmennykset ovat täisin vapaaehtoisia mutta jotkut ovat niin rikkaita että heillä on omasta mielestä varaa olla maksamatta kymmennyksiä. Kukin tehköön oman omatuntonsa mukaan. Kun tulet uskoon Jeesukseen niin ilolla sitä maksaa kymmennykset, saa huomattavasti paremman "koron" kun mitä pankit maksaa. On kokemusta lähes 40 vuotta ko. asiasta.