Onko tarpeen vaihtaa jarrunesteet siten että jarrupolkimella pumpataan vanhat nesteet pois putkista. Vai riittääkö että vaihtaa vain säiliön nesteen ja uusi neste sekoittuu putkiston nesteeseen.
Miten vaihtaa jarruneste
kumpi
61377
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
tarvitse erikseen vaihtaa. Kyllä ne siinä samalla vaihtuvat automaattisesti, kun teet jarruremontin. Vaikka harvemminkin.
Tuo jarrunesteitten vaihto on pelkkää kaupallista propagandaa ja huijausta, johon jotkut tyhmimmät, asiasta täysin tietämättömät saattavat jopa uskoakin!
miten usein sitä jarruremonttia jossa nesteet vaihtuvat tarvitsee tehdä?
Omassa autossani jarrunesteen vaihto neljän vuoden välein, hintaa kertyy hieman yli 60€/kerta, siis noin 15€/vuosi. En joudu luopumaan mistään vaikka ne jarrunesteet vaihdetaankin. Jos sinulla tekee noin tiukkaa, niin älä ihmeessä vaihda.
No jos ne jarrunesteet kuitenkin vaihtaa, niin onko siitä jotain haittaa? Onko haittaa yhtä paljon, kuin pesee autonsa autoshampoolla fairyn sijasta vai vähemmän?
on tällainen perinteinen vanha jäärä. Sitä täytyy ymmärtää. Ei kai hän käytä mitään alle 20 vuotta vanhaa tuotetta, ne kun ovat humpuukia ja markkinamiesten kusetusta. Ja kun hänen 80-luvun autossaan on jarrut toimineet tähän asti tuolla vaihtamattomuudella, niin turhahan niitä on muidenkaan silloin vaihtaa!
Ja jos jollain uudemmassa autossa on jotain vikaa, niin sehän selittyy aina sillä, että nykyautot ovat niin heikkoja ja surkeasti suunniteltuja. Toista se on tämän herrasmiehen uskollinen ranskan sotaratsu.
juuri jarruremontin 20 v vanhaan kakkosautoon jossa oli alkuperäiset nesteet. Takajarrusylintereissä oli ruostetta tiivistekumien ja pölysuojakumien välissä eli juuri siellä, mihin se aina tulee. Siinä remontissa se neste vaihtui luontojaan. Olisi kyllä toiminut muuten ties miten pitkään. Niin että kysymykseesi en pysty vastaamaan sen tarkemmin kuin että TARVITTAESSA.
Maksoit 60 euroa tyhjästä etkä saanut rahoillesi yhtään mitään vastinetta.
Näin(kin) niitä tietämättömiä ja hölmöjä kesetetaan.
Ainut haitta näkyy lompakossasi ja luonnonvarojen tuhlauksena. Senkin rahan olisit saanut tärvättyä johonkin tarpeellisempaan ja Ekokem olisi jäänyt ilman noin 0,5 litran ilmaista polttoainetta.
Haitta on siis samaa luokkaa kuin se autoshampoolla pesu. Omia rahojasihan sinä tärväät, et minun, joten tee siten miten parhaaksi näet.
Vanhana jääränä minulla on alalta useamman koulun käyneenä ja alan korjaamokokemuksen lisäksi melkoisesti kokemusta omistakin autoista ja siksi yritän auttaa ahneitten tarvikekauppiaitten ansoihin lenteleviä vähemmän asioista tietäviä varomaan huijareita. Näköjään menee perillekin, kun nämä älähtelevät näinkin usein.
Valinta on viime kädessä auton omistajalla. Jos jollekin tulee hyvä mieli järjettömästä tuhlauksesta huijarille, niin se on hänen asiansa. On kuitenkin väärin levittää väärää tietoa ja yllyttää muita hukkaamaan rahansa huijareille.
Siis se että jarruneste kerää itseensä kosteutta joka alentaa sen kiehumispistettä, on vain pelkkää huijausta? Kovassa jarrutuksessa ei siis voi tulla tilannetta jossa jarruneste kiehuisi ja poljin menee pohjaan?
http://www.autowiki.fi/index.php/Jarruneste
No kai se on pakko uskoa kun noin kerran vakuutat.
Toimiiko ABS-jarrutkin moitteettomasti 20 vuotta vanhoilla jarrunesteillä, sehän on kuitenkin vähän monimutkaisemmin rakennettu.
Kuten mainitsit, jokainen saa tehdä rahoillaan miten parhaaksi näkee, onneksi.
voimakkaasti (esim ralli), silloin neste voi ehkä kuumentua noin. kerran polkaisusta ei pitäisi tuollaista tapahtua.
vähän sama mitä jäähdytysnesteen vaihto, en ole niitä erikseen vaihdellut mutta kun vesipumpun vaihto tulee niin nesteet vaihtuu siinä pakostakin.
ei siitä haittaakaan ole jos jarrunesteen vaihdat, mutta sen rahan voi tietenkin käyttää johonkin muuhunkin. omat rahat, omat menot..